Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

  •  

Dynozaur

#2461
Cytat: Piołunnik w Sierpień 20, 2015, 16:43:36Połabianie to naród transwestytów?

Nie, ale nazywali dupę "pizdą".

(Stąd żart, że Wendowie wyginęli, bo pojebały im się otworki xDDDD)

EDIT: Pecet mię znindżował.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Dynozaur

#2462
Taki styl pisania.

To jakaś jebana przeintelektualizowana korponowomowa, czy może to ja jestem po prostu za głupi?
No normalnie czytałem ten artykuł z bólem głowy.
Masakra.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

CytatTaki styl pisania.

Swoją drogą to i content jest całkiem komiczny. Jak ta "konstruktywna krytyka" spotu InPostu: 1. Stylizacja na Stany w latach 50. - brak wartości lokalnych; 2. "Brakuje w tym akcji typu <<trzęsienie ziemi, a potem jeszcze gorzej>>."; 3. są ładne dziewczyny, więc autor nie wie "czy to spot reklamujący usługi poczty kurierskiej InPost, czy nowy program talent show"; a poza tym nie ma "propozycji nowej funkcjonalności, korzyści, usługi" oraz "spot jest wyrazisty i charakterystyczny. Tylko czy to wystarczy do budowania siły emocji wokół marki? Marka to nie znajomość logo – marka to emocje.".

Uwielbiam takich z koziej dupy ekspertów.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Vilène

Ten tekst widać jest tak słaby, że aż adbloker mi go wycina.

A swoją drogą wszystkich pr0-,,blogerów" powinno się powystrzelać. Zaczynając od dżejsonahanta.
  •  

elslovako

Skąd wziął się ten kretyński pomysł, że mamy mówić Jerzy Waszyngton, ale już George Michael?
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

#2466
O Jerzym Waszyngtonie zrobiło się w Polsce głośno w czasach, jak jeszcze spolszczano zagraniczne nazwiska (jeszcze pokolenie później Mickiewicz tłómaczył Dżaura niejakiego Bajrona...), o George'u Michaelu (kto to?) pewnie trochę później. Ale nikt nikomu nie broni też mówić i pisać o George'u Washingtonie...

A skoro już tu piszę: Tołstoj. A raczej odmiana jego nazwiska we współczesnej polszczyźnie (Tołstoja, Tołstojowi...). W starych książkach (początek XX w.) trafiałem na odmianę Tołstoj, Tołstego, Tołstemu. I komu to przeszkadzało?

Nie mówię o wytycznych mondrych profesórów dotyczących odmiany przymiotnikowych nazwisk rosyjskich (innych niż te na -ski, -cki w sensie). Bo na szczęście nikt tak nie robi i tak. Serio, odmienilibyście kiedykolwiek Zubatyj, Zubatyja, Zubatyjowi...?
  •  

Henryk Pruthenia

O! To wkurza niemiłosiernie!  A profesor rusysta mówiący Tołstoja powinien w gułagu siedzieć!  O!

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 24, 2015, 06:45:21
O! To wkurza niemiłosiernie!  A profesor rusysta mówiący Tołstoja powinien w gułagu siedzieć!  O!

Jest to o tyle jeszcze bardziej absurdalne, że przecież nikt nie forsuje podobnej odmiany zwykłych przymiotnikowych zapożyczeń z rosyjskiego. Polonista, który spróbowałby odmieniać np. jurodiwyj, *jurodiwyja, *jurodiwyjowi... (słówko dobrze mu znane, bo Bachtin), ośmieszyłby się. A przy nazwiskach nagle nie, zmieniamy zasady, nosz....
  •  

Dynozaur

#2469
Cytat: Mahtlactli Omome Tochtli w Sierpień 24, 2015, 01:06:14A skoro już tu piszę: Tołstoj. A raczej odmiana jego nazwiska we współczesnej polszczyźnie (Tołstoja, Tołstojowi...). W starych książkach (początek XX w.) trafiałem na odmianę Tołstoj, Tołstego, Tołstemu. I komu to przeszkadzało?

Kiedyś o tym wzpominałem (chyba jeszcze za starego fora) i zostałem ostro zjechany, że preskryptywizuję.

(i pisał o tem też Brü, a więc ten błąd ma swoją historję, szkoda tylko, że stał się normą... Nieuctwo wygrało.)


PS: Do jasnej kurwy, jak można nie znać Dżordża Majkla?!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Sierpień 22, 2015, 16:25:20
Taki styl pisania.

To jakaś jebana przeintelektualizowana korponowomowa, czy może to ja jestem po prostu za głupi?
No normalnie czytałem ten artykuł z bólem głowy.
Masakra.
Wchodząc w linka spodziewałem się jakiejś pseudointeligenckiego bełkotu, tymczasem toż to przecież najzwyklejsza w świecie współczesna publicystyka, mam rozumieć, że wkurza cię wszelki styl pisania poza paskami z newsami w telewizjach informacyjnych, bo w końcu tylko tam masz kawę na ławie?

BTW, czy ty nie jesteś przypadkiem multi Ghostera? On też swego czasu narzekał na coś podobnego, więc odpowiem ci posobnie jak jemu wówczas - to zagadnienie dla psychologów dlaczego tak jest, ale tak jest, że ludziom nie wystarczają wytwory kultury spełniający same funkcje praktyczne i po prostu wymagają od nich, choćby minimalnej,  dodatkowej funkcji estetycznej - stąd np. całe dziedziny architektury czy dizajnu; wiec nie wiem kim ty musisz być - reptilianinem, otherkinem - skoro jesteś pod tym względem wyjątkiem. Bo kurna, ale ja sam mam autyzm i przyznam, że wole przeglądanie statystyk od kontemplacji obrazów, ale i tak z większą ciekawością przeczytam na interesujący mnie temat książkę popularnonaukową niż typowy podręcznik akademicki z paragrafami suchymi jak Atacama.
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

Człowieku, ale to jest po prostu paskudne. Jak to dla Ciebie estetyka czy coś to dla mnie polonez to afto...

Towarzysz Mauzer

Mnie też coś w tym wkurza/s/z/wi/. Nie chodzi o to, żeby wszystko stylizować na brücknerowską międzywojenną polszczyznę, bo to pretensjonalne wielce, ale ten tekst to też jakieś pretensjonalne pierdolenie i - choć w stu procentach konkretnie napisany tekst dać może tylko kolkę i wzdęcia, to jednak koniec końców - o niczym. To chyba jest jakiś dyskurs Nowoczesnego Coacha, Który Dzieli Się Swoją Życiową Filozofią.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Obcy

Mnie wkurza, że wpaja się najmłodszym dzieciom pisownię ogórek, pasożyt, żuraw itede  >:-(
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Sierpień 25, 2015, 19:38:37
To chyba jest jakiś dyskurs Nowoczesnego Coacha, Który Dzieli Się Swoją Życiową Filozofią.
Dajcie sobie spokój z rozstrząsywaniem tego, przecież to jest zwykły blogspam – nastawiony na zwiększenie liczby odsłon przez techniki SEO (bądź zwykłe manufaktrowanie oburzenia) i nabijanie przez to jakiemuś gościowi kasy z reklam. To że mój adbloker blokuje na tej stronie 14 (!) żądań, w tym treść tekstu, najlepiej to odsłania.
  •