Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

Halo, kiep? Doskonałe określenie, bo można popisywać się swoją znajomością kwestyj językoznawczych i mówić, że należy prosić nie o kiepa, a o kpa, a wogle to fakof. bo małomam.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

spitygniew

Jedyne znaczenie kpa z jakim się spotkałem to "strzepywany popiół"...
P.S. To prawda.
  •  

Towarzysz Mauzer

Co Ty dupcys! Życiowy dialog:

- Mos kpa?
- Wal sie, ostatniego!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

"Kiep" to przede wszystkiem określenie penisa.

Ciekawostka: "Kiepski" to semantycznie to samo, co "chujowy".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

A nie, bo "cipę". Poza tym Wiki mówi, że kiep to "niedopałek", widać jest tu jaies regionalne chyba rozchwianie semantyczne. Rzeczywiście u was jest to pejoratywne?
P.S. To prawda.
  •  

Towarzysz Mauzer

Zależy od środowiska. Ale rejestr tego jest taki, że jak poza określonymi środowiskami tego użyjesz, to z definicji będzie pejoratywne.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

Ja znam tylko kipować 'strzepywać popiół'.
  •  

Noqa

Ja znam kiepować w tym znaczeniu, nigdy nie słyszałem wersji bez e.
A sam kiep... nie wiem, kojarzy mi się bardziej z petem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Zauważyłem, że odbywa się jakaś dziwna, postępująca redefinicja słowa "park".

Słyszę o "parkach" technologicznych, naukowych, a nawet ostatnio spotkałem się z "parkiem handlowym". Co to kurwa jest?!

Jak, do jasnej kurwy, budynek może być "parkiem"?!


I to mnie wkurwia. Wyjątkowo debilny neosemantyzm.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Cytat: Noqa w Wrzesień 19, 2015, 22:31:24
Ja znam kiepować w tym znaczeniu, nigdy nie słyszałem wersji bez e.
A sam kiep... nie wiem, kojarzy mi się bardziej z petem.

Ach, ta gwara więzienna... Ja również tylko tak słyszałem, że kiep to niedopałek i kiepować to gasić papierosa, choć oprócz tego moja mama użyła wyrażenia kiepować kogoś, czyli przypalać kogoś niedopałkiem (niedawno przypalono mi rękę  :-( ).

Może to jest uzależnione od regionu (choć ja raczej nie doświadczyłem dialektów, bo mieszkam na Ziemiach Odzyskanych - ciekawe, czy Dynozaur kiedyś dojdzie do powiatu nyskiego i zacznie "nazewniczą rewolucję"  :-P)
  •  

Dynozaur

#2515
Cytat: Obcy w Wrzesień 20, 2015, 10:25:24Może to jest uzależnione od regionu (choć ja raczej nie doświadczyłem dialektów, bo mieszkam na Ziemiach Odzyskanych - ciekawe, czy Dynozaur kiedyś dojdzie do powiatu nyskiego i zacznie "nazewniczą rewolucję"  :-P)

Masz szczęście mieszkać w takim powiecie, w którym z nazwami nie jest jeszcze tak źle, aczkolwiek wiadomo, że jakieś zmiany zawsze się znajdą. Przedewszystkiem trzeba zlikwidować ten okropny "Korfantów".

Ale jak chcesz to mogę się temu twojemu powiatowi "bliżej przyźrzeć".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Piołunnik

Cytat: Dynozaur w Wrzesień 19, 2015, 22:56:21
Zauważyłem, że odbywa się jakaś dziwna, postępująca redefinicja słowa "park".

Słyszę o "parkach" technologicznych, naukowych, a nawet ostatnio spotkałem się z "parkiem handlowym". Co to kurwa jest?!

Jak, do jasnej kurwy, budynek może być "parkiem"?!
Hm, jedyny ,,park handlowy", z którym miałem do czynienia, to był nie budynek, lecz kompleks kilku-kilkunastu centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatJa znam kiepować w tym znaczeniu, nigdy nie słyszałem wersji bez e.
A sam kiep... nie wiem, kojarzy mi się bardziej z petem.
Wersja bez e to akurat był żarcik, nikt tak nie mówi, tylko ja zawsze poprawiam znajomych, że tak powinno być, skoro już używają takiego ohydnego słowa. Natomiast faktycznie znam ludzi, którzy mówią pety w znaczeniu 'papierosy po prostu', np. Ej, idzie ktoś na peta?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

ArturJD

Do "parków" dorzucam jeszcze "parkhotel"; w BB mamy takie coś o nazwie "parkhotel Viena". Dlaczego tam jest to "park" to nie mam pojęcia. Owszem, jest obok parku, ale jest to jakiś teren prywatny, nie hotelu/produktu hotelopodobnego chociaż hotel całkiem całkiem
  •  

Todsmer

  •