Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wedyowisz

#2580
@up: ja zauważyłem, że fani metalu mają jakąś tendencję do nieodmieniania nazw zespołów nawet, gdy są utworzone z polskich rzeczowników pospolitych (typu: jak śmiesz porównywać to gówno z Mgła!).

Rosyjskie nieodmienne rzeczowniki na -o ztcs też rozpoczęły żywot jako snobizm (ciemny lud odmieniał). Wniosek: Słowianie mają kompleksy na tle fleksyjności.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

Cytat: Wedyowisz w Listopad 29, 2015, 14:15:09
Rosyjskie nieodmienne rzeczowniki na -o ztcs też rozpoczęły żywot jako snobizm (ciemny lud odmieniał). Wniosek: Słowianie mają kompleksy na tle fleksyjności.
Bułgarzy smucą się że ich tak dissujecie.
  •  

Obcy

Z kolei ja nie cierpię, jak ludzie nie odmieniają z jakichś niezrozumiałych pobudek nazwisk męskich zakończonych na spółgłoskę, a z drugiej strony denerwuje mnie dziwna odmiana nazwisk męskich zakończonych na -o. Odmieńcie nazwiska typu Sito, Pióro, Lato... normalnie jakaś "radopolska" żenada...
  •  

Towarzysz Mauzer

Cytat@up: ja zauważyłem, że fani metalu mają jakąś tendencję do nieodmieniania nazw zespołów nawet, gdy są utworzone z polskich rzeczowników pospolitych (typu: jak śmiesz porównywać to gówno z Mgła!).
Może to tak na fejsie, żeby oznaczyło fanpage'a? Bo w mowie to trzeba mieć grubo nierówno pod dachem.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

elslovako

Cytat@up: ja zauważyłem, że fani metalu mają jakąś tendencję do nieodmieniania nazw zespołów nawet, gdy są utworzone z polskich rzeczowników pospolitych (typu: jak śmiesz porównywać to gówno z Mgła!).

>polski metal
brr
  •  

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

E, Furia taka sy jest. Chyba tylko ten kawałek o jesieni jest spoko. Z polskiego metalu jest dobre... hmmm. Nie wiem xD

Wedyowisz

#2587
Cytat: Towarzysz Mauzer w Listopad 29, 2015, 18:02:17
Cytat@up: ja zauważyłem, że fani metalu mają jakąś tendencję do nieodmieniania nazw zespołów nawet, gdy są utworzone z polskich rzeczowników pospolitych (typu: jak śmiesz porównywać to gówno z Mgła!).
Może to tak na fejsie, żeby oznaczyło fanpage'a? Bo w mowie to trzeba mieć grubo nierówno pod dachem.

Zgoogliłem:

"btw czy tylko we Wrocławiu czy w całej Polsce 30% osób na black'owych koncertach miewa bluzy bądź koszulki MGŁA?"
""Ω" udało mi się zakupić przy okazji koncertu Mgła/Mare w Krakowie."
"08.11.2009 - Ktos slyszal o koncercie Mgła w Warszawie 7 maja? S"
". Jeżeli zawsze byliście ciekawi do czego tańczyłby Chochoł na ,,Weselu" Wyspiańskiego bądź jaką muzykę na pewno usłyszelibyście w domu Macieja Boryny to odpalcie najnowszy album Stworz, bo z pewnością wam się spodoba."


Nie z fejsa (nb. to o czym piszesz też mię lekko wkurwia).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Obcy

  •  

Piołunnik

CytatChuj tam. Odmienia się. W języku polskim WSZYSTKO co kończy się na spółgłoskę się kurwa odmienia, czy to się komu podoba czy nie.
Z wyjątkiem pierwszego członu nazwiska Janusza Korwin-Mikkego.
  •  

Obcy

#2591
Cytat: Piołunnik w Grudzień 02, 2015, 04:32:32
CytatChuj tam. Odmienia się. W języku polskim WSZYSTKO co kończy się na spółgłoskę się kurwa odmienia, czy to się komu podoba czy nie.
Z wyjątkiem pierwszego członu nazwiska Janusza Korwin-Mikkego.

Brawo, Piołunniku!
Cytat: Poradnia językowa PWNReguła stanowi, iż jeśli pierwszym członem nazwiska złożonego jest nazwa herbu, nie odmieniamy jej.

Jednak niewiele osób wie, które człony są herbowe, które nie, to alternatywnie dopuszcza się też odmienioną formę.
  •  

Widsið

A tych członów herbowych nie powinno się pisać bez dywizu, tak jak to robią regularnie Trzebiatowscy?
  •  

Piołunnik

Ale ty wiesz, że cytowanie Poradni Językowej PWN przy Dynozaurze jest, jakby to ująć, not very effective.
  •  

Obcy

#2594
Cytat: Piołunnik w Grudzień 02, 2015, 14:14:24
Ale ty wiesz, że cytowanie Poradni Językowej PWN przy Dynozaurze jest, jakby to ująć, not very effective.

Przecież wiem, że Dynek jest uczulony na preskryptywizm...
Ale nie byłoby Rady Języka Polskiego i tematu tzw. poprawnej polszczyzny bez preskryptywizmu, inaczej Miodek i cała świta musieliby sobie wziąć dożywotnie urlopy  ;-D .
  •