Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Ale z drugiej (hehe) strony, sporo oryginalnie niezmiękczającego e stało się zmiękczające.
  •  

Dynozaur

Filozofowie (i studenci filozofji), używający czasownika "myśleć" jako przechodniego.

Serjo, to jakieś ich zboczenie zawodowe...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

ShookTea

Cytat: Dynozaur w Maj 02, 2016, 17:59:04
Filozofowie (i studenci filozofji), używający czasownika "myśleć" jako przechodniego.

Serjo, to jakieś ich zboczenie zawodowe...

W sensie jak? "Myślę czegoś"? Czy jak, bo nie potrafię sobie tego wyobrazić :O
  •  

Dynozaur

Myślę siebie jako...
Filozof1 myślał wolność inaczej niż filozof2.

Serjo, słyszałem coś takiego.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Cytat: Dynozaur w Maj 02, 2016, 19:22:39
Myślę siebie jako...
Filozof1 myślał wolność inaczej niż filozof2.

Serjo, słyszałem coś takiego.

No proszę, proszę, jednak gdzieś ślady tych moich języków laryngijskich (uwielbiających rząd biernikowy/dopełniaczowy) istnieją na tym ziemskim świecie :D

A tak serio, to dobrym wyjaśnieniem jest uogólnienie czasownika do sensu ,,postrzegać" i zarazem pochłonięcie jego rekcji.
  •  

Wedyowisz

Przypomina mi się Strugackie ,,myślimy mgłę".
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

#2811
Teraz tak mi się przypomniało: czy kiedykolwiek choćby symbolicznie (po)wiedzieć i mówić łączyło się z rzeczownikiem w bierniku? W końcu mówimy przecież: tego nie (po)wiedziałeś/mówiłeś, gdzie w oczywisty sposób występuje funkcjonalnie biernik. A może po prostu to tylko i wyłącznie niewinny skrót myślowy od (po)wiem/mówię, że...?
  •  

Wedyowisz

Msz mówić, powiedzieć łączą się z rzeczownikami w bierniku, tyle że musi to być nazwa jakiegoś aktu mowy (powiedział modlitwę, mówi te kłamstwa).

Wiedzieć jest dziwniejsze (kto go tam wie! – czyżby dawniej/gwarowo wiedzieć obejmowało też sens znać?). Z drugiej strony, jest daj znać, zamiast *daj wiedzieć.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Maj 02, 2016, 17:59:04
Filozofowie (i studenci filozofji), używający czasownika "myśleć" jako przechodniego.

Serjo, to jakieś ich zboczenie zawodowe...
Dziwne, jak filozofią się interesuję, tak w życiu czegoś takiego nie słyszałem... Ale muszę uznać, że ma to sens - "myśleć o" implikuje jakiś zewnętrzny obiekt myślenia, co wykracza poza większość rozważań psychologistycznych, nie mówiąc o tym że często ten obiekt w ogóle nie istnieje.
P.S. To prawda.
  •  

spitygniew

Rada do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Tak, to rzeczywista kapitalizacja tej nazwy.
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

Miło że dowartościowują Nietolerancję :)
  •  

Dynozaur

Głupia instytucja, głupia nazwa, głupia pisownia...
Wszystko się zgadza.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Siemoród

#2817
Że w języku polskiém nié ma jak w normalném języku słowiańskiém słowa pośle w znaczeniu po+narzędnik.

Zostałem dzisiaj niezrozumiany (chyba częsta sytuacya śród nas, nieprawda-ż?) w zdaniu On przyszedł po mnie, co odebrane zostało jako On przyszedł po  mniebiernik zamiast On przyszedł po mnienarzędnik.

Dlaczegośmy zapomnieli o poslě?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Silmethúlë

Anglofońska notacja pseudofonetyczna. Szlag mnie trafia, jak widzę takie ,,ENGINEER noun. [en-juh-neer]". Najpierw zapis w ortografii angielskiej, niemówiący nic sensownego nt. wymowy, potem... inny zapis w ortografii angielskiej, niemówiącej zbyt wiele o wymowie. I to jeszcze w ostrych nawiasach sugerujących rzeczywisty zapis fonetyczny. Argh. Enjuhne'er od siedmiu boleści.
  •  

Obcy

Wkurza mnie, że rosyjskie мы с тобой to jest ,,my" INkluzywne + ,,ty", a w polskim i wielu innych słowiańskich dosłownym odpowiednikiem tej konstrukcji jest ,,my" EKSkluzywne + ,,ty".
  •