Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Ponoć ta koślawa cyrylica i tak się lepiej nadaje dla mongolskiego niż te ichnie pisma :)
  •  

Dynozaur

Może nie wkurza, ale zawsze mnie rozwala to, że Niemcy mają w pełni regularnie utworzony liczebnik porządkowy od "dwóch", ale "trzeci" jest już nieregularny.

W ogóle, regularny liczebnik "drugi" to taka trochę degrengolada językowa, jak dla mnie. To nie po europejsku. Liczebniki "pierwszy" i "drugi" powinny być supletywne. "Trzeci" i "czwarty" już powinny mieć widoczny związek z liczebnikiem głównym, ale sama formacja powinna być wciąż nieregularna. Zaś od "piątego" wzwyż już mogą (acz nie muszą) być w pełni regularne. Tak jest "po bożemu".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Czyli angielski jest "bardziej po bożemu" niż niemiecki pod tym względem? :D
  •  

Dynozaur

Wychodziło by, że tak...

Aczkolwiek zapożyczanie liczebników to też niezłe wynaturzenie xDDD
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 03, 2017, 16:57:27
Może nie wkurza, ale zawsze mnie rozwala to, że Niemcy mają w pełni regularnie utworzony liczebnik porządkowy od "dwóch", ale "trzeci" jest już nieregularny.

Holendrzy też :( Ale lepsze to niż jakaś pożyczka z łaciny. Ciekawie to natomiast mają Francuzi - poza "jeden" to wszystkie liczebniki porządkowe tworzą regularnie, gdzie inaczej ma się sprawa np. w hiszpańskim.
  •  

Feles

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 03, 2017, 16:57:27

W ogóle, regularny liczebnik "drugi" to taka trochę degrengolada językowa, jak dla mnie. To nie po europejsku. Liczebniki "pierwszy" i "drugi" powinny być supletywne. "Trzeci" i "czwarty" już powinny mieć widoczny związek z liczebnikiem głównym, ale sama formacja powinna być wciąż nieregularna. Zaś od "piątego" wzwyż już mogą (acz nie muszą) być w pełni regularne. Tak jest "po bożemu".
tl;dr: ma być jak po polsku, bo jak nie, to UMRZYJ POMIOCIE SZATANA
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Icefał

Angielskie voivodeship. Już wolałbym warleadership/warlordship. Choć najlepsze było by duchy. Zgodne historycznie, a brak władców nie szkodzi bo jakoś oni wszędzie mają te swoje hrabstwa i ani jednego hrabiego.
  •  

Dynozaur

Cytat: Feles w Kwiecień 03, 2017, 19:06:29
Cytat: Dynozaur w Kwiecień 03, 2017, 16:57:27

W ogóle, regularny liczebnik "drugi" to taka trochę degrengolada językowa, jak dla mnie. To nie po europejsku. Liczebniki "pierwszy" i "drugi" powinny być supletywne. "Trzeci" i "czwarty" już powinny mieć widoczny związek z liczebnikiem głównym, ale sama formacja powinna być wciąż nieregularna. Zaś od "piątego" wzwyż już mogą (acz nie muszą) być w pełni regularne. Tak jest "po bożemu".
tl;dr: ma być jak po polsku, bo jak nie, to UMRZYJ POMIOCIE SZATANA

Niekoniecznie jak po polsku. Jak we wszystkich słowiańskich, bałtyckich, północnogermańskich, większości romańskich, greckim it.d. Szanuję też nieregularność w dalszych liczebnikach (n.p. łacińską mnogość sufiksów).

W żadnym wypadku nie gloryfikuję tu polskiego - prędzej SCS, łacinę, grekę, no i oczywiście pruski.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

#3068
Cytat: Dynozaur w Kwiecień 03, 2017, 20:33:24
nieregularność w dalszych liczebnikach (n.p. łacińską mnogość sufiksów).

A słowiańskie liczebniki główne od 5 wzwyż to są naprawdę krypto-porządkowe, więc i my też mamy tak jakby sporo nieregularności i mnogość sufiksów z *-t i *-m na czele.
  •  

Icefał

Ukraińcy po kilku miesiącach umieją "idealnie" mówić po polsku. A ja myślałem, że nam to przyniesie trochę różnorodności w wymowie.
  •  

Obcy

Że transakcja i transatlantyk mimo analogicznej budowy morfologicznej są w polszczyźnie inaczej wymawiane.
  •  

Siemoród

Cytat: Obcy w Kwiecień 05, 2017, 01:05:55
Że transakcja i transatlantyk mimo analogicznej budowy morfologicznej są w polszczyźnie inaczej wymawiane.
Ja tam oba wymawiam z /z/ - w pierwszym mam faktycznie dźwięczne z, a w drugiem udźwięcznione z racji stojącej przedeń samogłoski. W ogóle z /s/ to jakoś nie po polsku brzmi.

Cytat: Maorycy w Kwiecień 03, 2017, 19:50:15
Angielskie voivodeship. Już wolałbym warleadership/warlordship. Choć najlepsze było by duchy. Zgodne historycznie, a brak władców nie szkodzi bo jakoś oni wszędzie mają te swoje hrabstwa i ani jednego hrabiego.
W sumie i tak lepsze niż "angielskie" oblast' czy okruh.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Wedyowisz

My tu sobie tak czasem żartujemy z ubóstwiania Adama...

Cytat: Ryszard Wojciechowski w wstępie do Klechd K. WójcickiegoFolklorysta współczesny mógłby tu skorzystać z okazji, by kąśliwie zaznaczyć, iż dziewiętnastoletni K. W. Wójcicki z owymi wyjaśnieniami wyrwał się właśnie jak Filip z konopi, utrwalając błędną, anegdotyczną interpretację o rzekomym sejmowym od rzeczy wystąpieniu imć Filipa ze wsi Konopie, gdy właściwie przysłowie wiązać należy z wyskokiem spłoszonego, ukrytego w konopiach zająca na Białorusi zwanego również filipem. Ale tę błędną wersję komentarza lansował później sam Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu i to już przemawia za usprawiedliwieniem debiutu Wójcickiego
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

#3073
Poeta, romantyk, narodowy wieszcz, patrjota, mesjanista, filantrop, filozof, najwyższy autorytet - jednem słowem WIELGI POLAG!

P O T Ę Ż N Y
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •