Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok

Cytat: Jajeczko w Listopad 19, 2017, 16:17:05
Cytat: poloniok w Listopad 19, 2017, 13:29:48Co jest nad Milanem złe? Że głównie popularne jest na dawnej Jugosławii, a nie w Polsce, a przez to nietypowe jest dla Polaka?

Pytam, bo znam jedną osobę która się nazywa Milan (Słoweniec), nie widzę nic złego w tym, jest słowiańskim imieniem, a żadnym amerykańskim Dżejsonem
Oprócz tego, że to imię brzmi jak nazwa klubu piłkarskiego albo sklepu, to od wieków nie było nadawane dzieciom w Polsce. I ludzie nie nadają teraz tego imienia dlatego, że jest słowiańskie (bo o tym nie wiedzą i może nawet sądzą, że wcale nie), tylko dlatego, że brzmi ładnie, czyli pretensjonalnie.

Aha, no racja "A.C. Milan", brzmi jak to włoskie miasto. Rozumiem teraz.
  •  

Kazimierz

  •  

spitygniew

Cytat: Maorycy w Listopad 18, 2017, 12:09:50
Nadia jest obecnie u nas 20. najczęściej nadawanym imieniem.
Tak, Nadia.
Nie Nadzieja. Ani nawet Nadzia.
I dobrze, Nadia jest krótsza a jej posiadaczka będzie miała mniejsze szanse na nieporozumienia za granicą. Zawsze bawi mnie taki imienniczy konserwatyzm Polaków, tym bardziej, że łączy ludzi od lewa do prawa. To naprawdę komiczne, że niektórzy bardziej tolerancyjnie podchodzą do eutanazji czy praw dla zwierząt, niż do nadawania dzieciom imion spoza zamkniętego kręgu.
P.S. To prawda.
  •  

Kazimierz

Władysława jakoś nikt się nie czepia :-)
  •  

zabojad

Po tym Milanie to myślałem, że będzie Ajax.
A to tylko Alex
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

spitygniew

Jakieś Ajaksy może w dobie szczytowej antykofilii nawet żyły.
P.S. To prawda.
  •  

Icefał

Cytat: spitygniew w Listopad 20, 2017, 19:29:08
Cytat: Maorycy w Listopad 18, 2017, 12:09:50
Nadia jest obecnie u nas 20. najczęściej nadawanym imieniem.
Tak, Nadia.
Nie Nadzieja. Ani nawet Nadzia.
I dobrze, Nadia jest krótsza a jej posiadaczka będzie miała mniejsze szanse na nieporozumienia za granicą. Zawsze bawi mnie taki imienniczy konserwatyzm Polaków, tym bardziej, że łączy ludzi od lewa do prawa. To naprawdę komiczne, że niektórzy bardziej tolerancyjnie podchodzą do eutanazji czy praw dla zwierząt, niż do nadawania dzieciom imion spoza zamkniętego kręgu.
To jest przez założenie że dana osoba ma się wszędzie tak samo nazywać. To szkodliwe i przykre.
  •  

Obcy

Cytat: spitygniew w Listopad 20, 2017, 19:29:08
I dobrze, Nadia jest krótsza a jej posiadaczka będzie miała mniejsze szanse na nieporozumienia za granicą. Zawsze bawi mnie taki imienniczy konserwatyzm Polaków, tym bardziej, że łączy ludzi od lewa do prawa. To naprawdę komiczne, że niektórzy bardziej tolerancyjnie podchodzą do eutanazji czy praw dla zwierząt, niż do nadawania dzieciom imion spoza zamkniętego kręgu.

Z tymi definicjami to w ogóle dzieje się jeszcze gorzej - od niemal dwóch lat lewakiem nazywa się każdego, kto nie popiera PiS-u, co jest absurdalnym wypaczeniem idei "lewicowości" i "prawicowości"...
  •  

poloniok

Wkurza mnie "matma" zamiast "matematyka", tak jakby nie mieli szacunku do tego przedmiotu
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Cytat: poloniok w Listopad 21, 2017, 15:02:15
Wkurza mnie "matma" zamiast "matematyka", tak jakby nie mieli szacunku do tego przedmiotu

A majza, majca?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Brak nieregularnie stopniowanych przymiotników w litewskim i łotewskim (co innego pruski, on takowe posiada).

Mówienie "dobrzejszy", "źlejszy" to coś, co trudno mi przełknąć, zwłaszcza jeżeli stopniowanie odbywa się w sposób fleksyjny (a nie analityczny jak n.p. w językach romańskich - co jest oczywiście zgoła innym poziomem spierdolenia [w językach aryjskich, z natury fleksyjnych, coś takiego dziać się nie powinno]).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

Z ciekawości: jak w takim razie wyglądają te szeregi dobry, lepszy, najlepszy (o ile bałtyjskie mają osobny najwyższy) i zły, gorszy, najgorszy w lit., łot. i pruskim?
  •  

Dynozaur

#3238
geras / geresnis / geriausias (dobry/lepszy/najlepszy - litewski)
blogas / blogesnis / blogiausias (zły/gorszy/najgorszy - litewski)

labs / labāks (dobry/lepszy - łotewski)
slikts / sliktāks (zły/gorszy - łotewski)

labs / walns (dobry/lepszy - pruski)
wārgs / wārgaisis (zły/gorszy [regularne] - pruski)

Litewski ma fleksyjnie tworzony stopień najwyższy (obok form analitycznych z pats [+pos.], wisų [+comp.], które kalkują ruskie konstrukcje z самый, всѣхъ), zaś łotewski i pruski nie mają - zadowalają się prefiksami. Łotysze dodają vis- (od viss "wszystek") do formy długiej (określonej) stopnia wyższego, a Prusowie dodają uka- (chyba niezbyt jasne etymologicznie) do stopnia wyższego lub równego (nie wiem, który warjant jest częstszy w zabytkach, ale doznam się).

Pruski niestety nie ma nieregularnego stopnia wyższego na "gorszy", ale to chyba nie kwestja tego, że "tak było", tylko raczej tego, że taka forma nie jest zaświadczona, a inne bałtyckie niestety nie dostarczają poszlak, jak mogła ona brzmieć (bo mają formę regularną), więc "żeby nie kombinować" przyjęto postać regularną. Za to ma formy nieregularne na "większy" i "mniejszy" (debīks/mūisess; līkuts/mazs).

Poza tem, litewski i łotewski słowo na "złego" zapożyczyły (lit. ze wzch-słow. [to słynne "odwrócone" znaczenie słowa "błogi"], a łot. z germ.), co mnie jeszcze dodatkowo rozwala xDDDD

W ogóle, stopniowanie przymiotników i przysłówków w djalektach i starościach bałtyckich mogłoby być bardzo ciekawą kwestją (rzucają się w oczy duże różnice w ich tworzeniu pomiędzy poszczególnymi językami), ale niestety nie znam żaden prac na ten temat... Enyłan?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

>w językach aryjskich, z natury fleksyjnych, coś takiego dziać się nie powinno

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •