Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

MrVassil

Oglądałem sobie Trudne Sprawy z jakąś Angielką, która mowiła z amerykańskim akcentem O.o [ɻ] i inne takie. Jeszcze w tego typu serialach częsta jest konstrukcja "co ty do mnie rozmawiasz?" :)
  •  

spitygniew

Cytat: Pluur w Styczeń 12, 2013, 19:13:45
Czytam sobie o języczkach wymarłych na wikipedii, aż tu nagle: http://en.wikipedia.org/wiki/Basque-Icelandic_pidgin O_O
Lol, poważnie na początku myślałem, że to hoax. No ale od kiedy dowidziałem się, że Polacy mają tradycje w hodowli wielbłądów, to mało mnie już zdziwi...

Cytat: MrVassil w Styczeń 14, 2013, 21:29:20
Oglądałem sobie Trudne Sprawy z jakąś Angielką, która mowiła z amerykańskim akcentem O.o
Jak pracownik Heathrow w Misiu ;p
P.S. To prawda.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Gubiert w Październik 27, 2012, 10:58:01
A nie czasem na odwrót właśnie w przypadku <a>? Nie wiem, skąd ta tendencja do kreskowania zwykłego ,,a" w tych czasach.

swoją drogą to by się mniej więcej zgadzało z ortografią węgierską:
średniopolskie <a> - "pochylone a" [ɑ] lub [ɒ] ≈ węgierskie <a>
średniopolskie <é> - "pochylone e" [e] ≈ węgierskie <é>
średniopolskie <á> - "jasne a" [a] ≈ węgierskie <á>
średniopolskie <e> - "jasne e" [ɛ] ≈ węgierskie <e>


Cytat: spitygniew w Październik 30, 2012, 12:19:39
Św. Grzegorza z Libiąża się żarty trzymają?!

co do babeszjozy - nazwiskiem "Babeș" został [współ]nazwany uniwersytet w siedmiogrodzkim Koloszwarze [swoją drogą zawsze mnie zastanawiało, z czego wynika takie spolszczenie węgierskiej nazwy Kolozsvár [koloʒva:r] - czyżby z przestawienia liter i odczytania po polsku?], gdzie parę lat temu byłem na konferencji, po której pojechaliśmy na wycieczkę, zbiórka na którą miała się odbyć przed jednym z budynków tegoż uniwersytetu. no i w przeddzień ktoś z tej konferencji chciał mi pokazać, gdzie to dokładnie będzie. usiadł przed kompem, wpisał w google "babes"... reszty się domyślcie. :P


Cytat: Towarzysz Mauzer w Listopad 13, 2012, 22:08:50
Ekonomia językowa wg polskiego i wg sztokawskiego:

1., ojciec - otac
2., dziad - deda
3., pradziad - pradeda
4., prapradziad - čukundeda
5., praprapradziad - navrndeda
6., prapraprapradziad - kurdjel
7., praprapraprapradziad - askurdjel
8., prapraprapraprapradziad - kurdjup
9., praprapraprapraprapradziad - kurlebalo
10., prapraprapraprapraprapradziad - sukurdov
11., praprapraprapraprapraprapradziad - surdepač
12., prapraprapraprapraprapraprapradziad - pandjupan
13., praprapraprapraprapraprapraprapradziad - omžikur
14., prapraprapraprapraprapraprapraprapradziad - kurajber
15., praprapraprapraprapraprapraprapraprapradziad - sajkatava
16., prapraprapraprapraprapraprapraprapraprapradziad - beli orao

a ja myślałem, że węgierski ze swoim nagy- [dosłownie 'duży'], déd- [pra-], ük- [prapra-] i szép- [dosłownie 'ładny', praprapra-] jest jakiś nadrozwinięty...
i jeszcze tak mi się przypomniało - po udmurcku dziadkowie po kądzieli mają prefiks ӵуж-, dosłownie 'żółty'.


Cytat: Vilén w Styczeń 10, 2013, 22:02:29
Cytat: tob ris tob w Styczeń 10, 2013, 21:48:08No ale według tego słownika getabli oznacza, cytuję, ,,kopulować (na stole)".
Esperanckie słowotwórstwo coraz bardziej mnie dobija.

e, akurat słowotwórstwo jest w tym języku fajne. :P
swoją drogą, jak się przyjrzeć bliżej, to to "getabli" powinno oznaczać nie tyle po prostu 'kopulować na stole', co 'odbywać heteroseksualny akt płciowy tamże'. bo ideą przekazywaną przez morfem "ge-" jest właśnie różnica płci.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Noqa

Cytatswoją drogą zawsze mnie zastanawiało, z czego wynika takie spolszczenie węgierskiej nazwy Kolozsvár [koloʒva:r] - czyżby z przestawienia liter i odczytania po polsku?

Zaczęło mnie zastanawić, czy to nie po prostu kwestia tego, że łatwiej wymawiać Polakom to bez dźwięczności. /żw/ w środu wyrazu samo jest dosyć rzadkie. Analizowałem "chodźmy na łyżwy" i mam wrażenie, że mam tam coś dziwnego, między /żw/ a /szf/. Powiedziałbym, że najbliższe wydaje się /łyżfy/. Ktoś też tam ma?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Silmethúlë

Hmm, w sumie też mam wrażenie, że czasem słyszę tam bezdźwięczne wręcz /łyszfy/, choć nie do końca. Może pojawiają się tam owe głoski fortis, o które Gouster lubi się tak wykłócać...?
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Listopad 13, 2012, 22:08:50
6., prapraprapradziad - kurdjel
[...]
8., prapraprapraprapradziad - kurdjup
[...]
10., prapraprapraprapraprapradziad - sukurdov
Ech, a ja już myślałem, że prapraprapraprapraprapradziad to będzie kurdjupel.

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Styczeń 17, 2013, 00:16:18
swoją drogą, jak się przyjrzeć bliżej, to to "getabli" powinno oznaczać nie tyle po prostu 'kopulować na stole', co 'odbywać heteroseksualny akt płciowy tamże'. bo ideą przekazywaną przez morfem "ge-" jest właśnie różnica płci.
Ech, czyli nie dość, że esperanto jest zboczone, to jeszcze heteronormatywne... <hejt> <hejt> <hejt>
  •  

Pingǐno

CytatEch, czyli nie dość, że esperanto jest zboczone, to jeszcze heteronormatywne... <hejt> <hejt> <hejt>

A może raczej chodziło o seks nieanalny... W takim razie, ciekawe, jak w esperanto będzie słowo na seks analny. :U
  •  

Todsmer

  •  

Pingǐno

#1553
Cytat: tqr w Styczeń 17, 2013, 16:19:16
Pingijno i jego fetysze...  ;-D

Ech, a miałem tę wypowiedź ułożyć tak, by brzmiała na bardziej lingwistyczną...  :-X

@downs: Ja już nic nie mówię. xD
  •  

Ghoster

#1554
[...........]
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Dynozaur

Cytat: Ghoster w Styczeń 18, 2013, 00:25:58
Czy on właśnie zasugerował, iż w języku mogłoby się znajdować bazowe słowo na seks analny, a od niego derywowane by było nie-podstawowe słowo określające seks waginalny? Mówcie co chcecie, to lepsze niż reduplikacja sylab dla liczby mnogiej.

Niewykluczone, że połabski tak miał...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

Ciekawostka lingwistyczna, a także przydatny, jak sądzę, link. Gramatyka słowiańska Melecjusza Smotryckiego: http://litopys.org.ua/smotrgram/sm.htm
  •  

Dynozaur

O, świetnie!

Fajnie widzieć, że od XVII wieku ruska terminologja gramatyczna się niewiele zmieniła.

Tylko widzę, że nazwa dla miejscownika jest inna. Od czego jest skrót "ска"?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Styczeń 18, 2013, 10:39:28
Niewykluczone, że połabski tak miał...
No to już wiemy, czemu Połabianie wyginęli.
  •