Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

  •  

Noqa

Highball - czyli leksyka angielska znowu mnie zadziwia. Wizjonerzy!
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Silmethúlë

Ach, jakie te języki słowiańskie podobne...

  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Ghoster

#1804
[...........]
  •  

Fanael

#1805
Cytat: Ghoster w Lipiec 12, 2013, 15:55:40Ktoś tu kiedyś podawał, że znalazł fonemiczne [ɱ] w jakimś języku, a źródłem była jakaś podrzędna strona, na której w fonetyce języka podane było "m mD n ng". Znalezione nie wiadomo przez kogo i nie wiadomo kiedy.
Tu sfailiłeś, bo UPSID podaje źródła.
Cytat: Ghoster w Lipiec 12, 2013, 15:55:40Co do tego linku: tak, język kompletnie bez intonacji i bez różnicy między pytaniem a stwierdzeniem
Tu też sfailiłeś, nigdzie nikt nie napisał, że ten język nie ma intonacji. Jest napisane tylko, że nie rozróżnia pytań i stwierdzeń.

Monica Macaulay poświęciła dobre dziesięć stron na opisanie tonów w chalcatongo mixtec (patrz rozdział 2.5 jej "A Grammar of Chalcatongo Mixtec"), co wyraźnie sugeruje, że intonacja występuje i jest w znacznej mierze fonemiczna. Pisze też, że (patrz 6.5.1, idem)
Cytat: Monica MacaulayYes/No questions are identical in form to statements. That is, there is no marking of the interrogative status of such forms — by question particle, intonation, tone, or other method.
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

CookieMonster93

http://dedalvs.com/relay/previous/lcc2results/4.html
To brzmi epicko <3 O samym języku nie czytałem, jestem tera pochłonięty czym innym.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Wercyngetoryks

Przecież etymologia tego to są jakieś żarty.

Nie jestem w stanie uwierzyć, że naukowcy zdołali tak precyzyjnie odtworzyć praindoeuropejski, żeby móc tworzyć takie dziwolągi, jak jakieś "h₂ḱh₂owsyéti". W ogóle samo istnienie j. pie. to dla mnie bardziej pobożne życzenie, niż realistyczna teza.
ChWDChRL
  •  

Henryk Pruthenia

Oho, ktoś zaprzecza panlaryngalizmowym dogmatom...

Wedyowisz

,,badziki" ŻCK WTF

Cytat: Spodnie w Lipiec 15, 2013, 15:54:13
Nie jestem w stanie uwierzyć, że naukowcy zdołali tak precyzyjnie odtworzyć praindoeuropejski, żeby móc tworzyć takie dziwolągi, jak jakieś "h₂ḱh₂owsyéti". W ogóle samo istnienie j. pie. to dla mnie bardziej pobożne życzenie, niż realistyczna teza.

Dajcie mu saliszol.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

Tajemne przypadki języka rosyjskiego, o których spiseg preskryptywistyczny nie chce, żeby ludzie się dowiedzieli, czyli częściownik, miejscownik, i wołacz.
  •  

Pluur

  •  

Noqa

Zdałem sobie sprawę, że w angielskim t͡s właściwie występuje i ma się dobrze, z tym, że w jednym tylko samotnym leksemie "pizza". Być może jest to jeszcze w "tsar", ale chyba jednak już tam dominuje wymowa /tsar/.

Ciężko mi wymyśleć podobny przykład w polskim, co najwyżej χ w świeżych zapożyczenach z francuskiego (ale to jednak dość prentensjonalnie brzmi) oraz sʲ jako "rosyjski akcent" - to swoją drogą zabawna sprawa, bo standardowy Polak na starcie rozróżnia 13 frykatywów, a taki mający lepszy kontakt z angielskim nawet 15.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Vilène

Cytat: Pluur w Lipiec 24, 2013, 22:07:52
O
Bólojabłko miażdży. Ale kokowy chomik też niezły.

Swoją drogą – czyli jednak Engrish to prawda...
  •