Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

spitygniew

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 15, 2013, 16:03:02
Oho, ktoś zaprzecza panlaryngalizmowym dogmatom...
No jasne, przeciez wiadomo , ze Anatolijczycy wsadzili tylnojezykowe spiranty wziete z dupy, i to przypadkiem w tych samych miejscach, gdzie w innych indoeuropejskich zaszly nieregularne zmiany samoglosek.

A tak w ogole, to nie wiem co gorsze, to, ze naspamiibyscie przez moja nieobecnosc tyle, ze nie umialbym wszystkiego przeczytac, czy to, ze prawie nic nie napisaliscie...
P.S. To prawda.
  •  

Silmethúlë

Ciekawostka: dwóch badaczy, po przeanalizowaniu różnic między Old Englishem a Middle Englishem, i stanem dzisiejszego angielskiego, doszło do wniosku, że to nie staroangielski jest głównym przodkiem dzisiejszego angielskiego, a staronordycki, zatem angielski jest językiem skandynawskim. Ze staroangielskiego zachowało się jedynie trochę zapożyczeń. No i pozostał spory wpływ normańsko-francuskiego.

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/11/121127094111.htm

W sumie coś w tym jest, choć tak w ogóle to IMO ciężko mówić o jakimkolwiek bezpośrednim przodku angielskiego...
  •  

Noqa

Step jest słowiański O.o
A sawanna z języków Ameryki Południowej.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Sorry za spam, ale taki dzisiaj nastrój.

Cytatá, à, â, ã, ȁ, a̋, ā, ă

WTF! No sorry, jak masz 8 znaków na oznaczenie prozodii, to coś poszło strasznie nie tak.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Od dawna zastanawiała mnie następująca zgodność: w angielskim i litewskim jest, o ile wiem, tylko po jednym słowie mającym nieregularną prelabializację (one wymawiane [wʌn] zamiast [oun] oraz vienas), i oba oznaczają liczebnik '1'. Co więcej, chyba też tylko jeden taki leksem jest w rosyjskim, i chodzi oczywiście o liczebnik (!) восемь.

Niedawno zaś dowiedziałem się, ze w kaszubskim, mającym jak wiadomo kontynuant psł. w postaci odnosowionego i lub przeniesionych później z dialektów lądowych czysto nosowych ą, ǫ, są trzy słowa z rozłożeniem nosówki. Są to... pinc, dzewinc i dzesinc! I to nie wszystko - w Kazaniach Gnieźnieńskich oznaczających zawsze nosówkę (którą wtedy było nosowe a jak wiadomo) przez "o rogate" zdarza się w tej kwestii jeden wyjątek - jest to właśnie pisownia '5' jako pincz!

Nie, nie piszę tego oczekując jakiejś odpowiedzi wyjaśniającej te zagadki, raczej w charakterze lingwistycznej ciekawostki, czy wręcz nawet WTF-a.
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

Zgaduję że liczebniki, jako często używane słowa, mają większe szanse na nieregularne zmiany fonetyczne :)
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatCo więcej, chyba też tylko jeden taki leksem jest w rosyjskim, i chodzi oczywiście o liczebnik (!) восемь.
Lokalne uwargowienie jest chyba możliwe w jezyku. W moim np. idiolekcie występuje tylko w zwrocie ò bòże, wzg. ò jezu ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

spitygniew

Cytat: Towarzysz Mauzer w Sierpień 17, 2013, 18:05:01
W moim np. idiolekcie występuje tylko w zwrocie ò bòże, wzg. ò jezu ;).
TAK! TAK! TAK! Mam tak samo! ; )
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

No w sumie ja też tak mam, no ale używam tych wyrażeń tylko w kpiącym kontekście.
  •  

Jątrzeniot

No ja podobnie. Jeśli to, że mawiam ło jezu to przykład "lokalnego uwargowienia" w moim idiolekcie, to w takim razie mam też przypadki "lokalnego" kontynuantu pochylonego e, np. w bida.
  •  

Wercyngetoryks

Ciekawe, polskie zapożyczenie w litewskim: łatwy - paprastas.
ChWDChRL
  •  

Feles

A nie jest to po prostu kognat, bez zapożyczenia?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

A bida to nie zapożyczenie z ukrainśkiego? Tam była bodajże jać, a ta przejszeszła w i.