Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

CytatA w temacie - pełł. Bo choć logiczne, to rzadko zdarza się, by polski mnie czymś tak zaskoczył.
Zmełte jagła, opełta niwa.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

<Klub Paranoicznych Spisków>

Lobby dopełniaczowej formy biernika znów atakuje! Oto dowód.
Miałoby być przypadkiem, że akurat literka "M" jest bez powodu zaciemniona?! Po cóż innego, jak nie to, by napis odczytywał się "Percy Jackson orze potworów" i budowało przekonanie, że właśnie tak należy, miast "orze potwory".

</KPS>
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

#1847
Prawdziwe nazwisko Hunderwassera to Stowasser. Germanizator, szlag, jeden.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

CookieMonster93

KLIK
Bardzo zaskoczyło mnie to "zaczón" zamiast "zaczął". Faktycznie są jeszcze gwary, w których tak się mówi(ło)? Czy to jakaś innowacyja śląska?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Wedyowisz

Cytat: CookieMonster93 w Wrzesień 17, 2013, 10:05:06
KLIK
Bardzo zaskoczyło mnie to "zaczón" zamiast "zaczął". Faktycznie są jeszcze gwary, w których tak się mówi(ło)? Czy to jakaś innowacyja śląska?

W zach. Małopolsce się tak jak najbardziej mówi(ło), mojemu śp. dziadkowi się czasem wymykało jakieś wzieni itp.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Mazur Pasek używał tego standartowo.
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

  •  

spitygniew

A w sumie, teraz sobie uświadomiłem, że moi rodzice chyba też tak mają...
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wedyowisz

Słyszałem dzisiaj bliżej niezidentyfikowany język w busie, używany przez dwie panie o dalekowschodniej urodzie. Podejrzewałem, że koreański (cechy miał takowe: silne przydechy (/pʰi/ popadało w [pçi]), trochę zbitek spółgłoskowych (chyba), dźwięczne obstruenty, [ɯ] (sekwencje typu [ɯɾɯ]), coś ciekawego z fonacją, jakby harsh voice — nie wiem, czy to fonemiczne było; liczne afrykaty: [d͡z], [t͡ɕ]). Dodatkowo bardzo często wyrazy (frazy?) kończyły się długą samogłoską <gibberish>do: <gibberish>ɾe: itp. Trochę nie pasuje mi, że język miał szczelinowe uwularne [χ], [ʁ] w wersji ,,silnie charczącej" (momentami przypominało krzyżówkę niemieckiego lub holenderskiego z japońskim czy coś). WTF?

Raz wychwyciłem coś jak [polande(s)], po koreańsku Polska to najwyraźniej Pollandeu (폴란드).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

#1855
Na w/w post nie odpowiem, bo się nie znam, ale może by poszukać czegoś we ChRL, Chinach, albo bardziej na południe?
EDIT: a może toto: http://zh.wikipedia.org/wiki/%E7%99%BD%E8%AA%9E // http://fr.wikipedia.org/wiki/Bai_(langue) (bo we ang. pisało coś o tym że harsh voice ma toto (w arytkule o harsh...)

A tak to dziś w TVP Katowice leciał program Warmia i Mazury na jesień czy jakoś tak, i dwoje osób <w Polsce> mówiło po prusku O_O
  •  

Wedyowisz

Cytat: Pluur w Wrzesień 30, 2013, 21:09:05
Na w/w post nie odpowiem, bo się nie znam, ale może by poszukać czegoś we ChRL, Chinach, albo bardziej na południe?
EDIT: a może toto: http://zh.wikipedia.org/wiki/%E7%99%BD%E8%AA%9E // http://fr.wikipedia.org/wiki/Bai_(langue) (bo we ang. pisało coś o tym że harsh voice ma toto (w arytkule o harsh...)

Akurat tej cechy nie brałbym jako podstawowej wskazówki, chodziło mi tylko że fonacyjnie działo się tam coś rzucającego się w uszy, ale nie jestem pewien, czy to akurat harsh. Zastanawiałem się, czy to nie coś z Chin, ale te uwularne? Poza tym, nie brzmiało toto zbyt ,,tonalnie".
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

A ma ktoś jakieś odnośniki po polsku o co chodzi z tymi całymi harshami i innymi takimi? Albo umiałby kto omówić podstawy owych zjawisk, o co w nich chodzi, jak je wytworzyć etc.?
  •  

Dynozaur

Cytat: Pluur w Wrzesień 30, 2013, 21:09:05A tak to dziś w TVP Katowice leciał program Warmia i Mazury na jesień czy jakoś tak, i dwoje osób <w Polsce> mówiło po prusku O_O

Pruski w telawiwzorni?

Dlaczego o niczym nie wiem?!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Pluur

Cytat: Dynozaur w Październik 03, 2013, 18:52:54
Cytat: Pluur w Wrzesień 30, 2013, 21:09:05A tak to dziś w TVP Katowice leciał program Warmia i Mazury na jesień czy jakoś tak, i dwoje osób <w Polsce> mówiło po prusku O_O

Pruski w telawiwzorni?

Dlaczego o niczym nie wiem?!

No wydzysz, trza poszukać na tvp.pl może będzie, jak znajdę to zedutuja i wrzuca
  •