Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

To znane i bardzo zabawne dzieło ;p Najbardziej bawi wstęp.
  •  

spitygniew

Lól, w jednym słowniku chorwacko-polskim ljubičast (flioletowy) jest przetłumaczony jako "malwowy".
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

Bałtyckie mają jakieś skłonności do harmonii nosowej. Pary kognatów w pol. i lit.:

dom — namas
niebo — debesis
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Toivo

Cytat: Widsið w Listopad 19, 2013, 14:58:52
Taka tam mała ciekawostka.
Czy tylko u mnie "Zosiaczka Łonaczka" wywołuje idiotyczne skojarzenia?

Cytat: Ghoster w Listopad 19, 2013, 23:21:22
Cytat: Towarzysz Mauzer w Listopad 19, 2013, 22:32:33
CytatA jak mówi na co dzień po norwesku, pewnie i tak brzmi jak rozentuzjazmowana pipa (te tonemy są straszne w regionach, gdzie się dobrze trzymają)
A swoją drogą, ciekawe, że cudzoziemcy, którzy się uczą polskiego, bardzo często po polsku mówią jakimś takim cienkim głosem, choć w swoich językach mówią sporo niżej - z czego by to mogło wynikać?
Cholera, też tak mam. Jak staram się mówić po rosyjsku, mówię wyżej niż po polsku/angielsku/holendersku/niemiecku, a jak staram się mówić po arabsku, to mówię niżej.
W mojej książce o fińskim jest ciekawe spostrzeżenie, że fiński jest mówiony zauważalnie niższym głosem niż szwedzki i do tego że szwedzki w Finlandii jest mówiony tak samo niskim głosem jak fiński (pod jego wpływem). To się zgadza, wystarczy chwilę posłuchać. Autor twierdzi, że przyczyną jest "dźwięczność" fińskiego - stosunkowo duża ilość samogłosek i sonantów, z czego wynika mały wysiłek dla krtani i w rezultacie małe napięcie strun głosowych przy mówieniu, czy jakoś tak.

Chyba też często przy powstawaniu tonów dźwięczne spółgłoski dają ton niski (w każdym razie tak ZTCW było w chińskim). Trochę mi to nie pasuje, bo w moim wigierskim niski ton powstał właśnie przed bezdźwięcznymi, mam nadzieję, że moje wyjaśnienie dla tego da się jakoś utrzymać...
  •  

Noqa

rhabiller - francuski mnie czasem zadziwa. Choć właściwie to znowu przejaw ich schizoidalnego podejścia do pisowni.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pluur

Cytat: Toivo w Listopad 21, 2013, 18:21:38
Cytat: Widsið w Listopad 19, 2013, 14:58:52
Taka tam mała ciekawostka.
Czy tylko u mnie "Zosiaczka Łonaczka" wywołuje idiotyczne skojarzenia?

U mie też, w ogóle pan szołtysek czy jak on się tam zwie, nie ma u mnie poważania, bo te jego teksty są jakieś takie robiene pod humor, a nie pod komunikacje
  •  

Ghoster

#1957
[...........]
  •  

Wedyowisz

CytatPodobno w grece istniał nomos.

No, νόμος istniał, ale ma on coś wspólnego? Znaczenie inne.

Cytat: Noqa w Listopad 21, 2013, 21:01:34
rhabiller - francuski mnie czasem zadziwa. Choć właściwie to znowu przejaw ich schizoidalnego podejścia do pisowni.

Najwyraźniej owo <h> w (r)habiller jest nieetymologiczne.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Cytat: Gubiert w Listopad 21, 2013, 21:35:57
CytatPodobno w grece istniał nomos.

No, νόμος istniał, ale ma on coś wspólnego? Znaczenie inne.

Nie wiem. Po prostu cytuję Brü (który pisze, że namas = nomos, bez podania żadnych wyjaśnień).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#1960
[...........]
  •  

spitygniew

CytatEtymology

From νέμω (nemō, "I pasture, graze").
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

Właściwie skąd jest grecki νόστος - powrót do domu?
  •  

Noqa

CytatNajwyraźniej owo <h> w (r)habiller jest nieetymologiczne.

To już w ogóle szaleństwo. Usuwamy jedną głoskę, bo się jej nie wymawia, a wstawiamy inną, bo też się jej nie wymawia.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#1964
[...........]
  •