Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

CookieMonster93

English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Feles

Cytat: ArturJD w Styczeń 13, 2014, 18:17:47
Francuskei participe passé od créer uzgodniony z żeńskim rzeczownikiem: créée. Ma ktoś jeszcze tego typu dziwy?
Ze starej holenderskiej/niderlandzkiej ortografii — zeeeend, tj. ,,merkaczka" i ,,uhla", czyli rodzaj ptaków z rodziny kaczkowatych.

Obecnie zapisywane zee-eend.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

  •  

Hapana Mtu

W węgierskim da się coś podobnego wyprodukować od każdego "przedniego" rzeczownika, np.
feleségééért - po tego należącego do jego żony
Hófehérkééért  - po tego należącego do Śnieżki
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

zabojad

Widsidź: a tam nie ma jakiejś palatalizacji?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Aureliusz Chmielewski

CytatSiedzę na face'ie
>face'ie
>w sensie facebooku


czego to już ludzie nie wymyślą :D
The n-word
  •  

CookieMonster93

Mnie w szkole też nie uczono, jak się używa apostrofów w nazwach obcych i jak się je zmiękcza np. Jacques > Jakiem [ˈʒäcɛm], doczytać musiałem sam. Gdybym nie wiedział, wymyśliłbym pewnie Jacques'iem. :P
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Hapana Mtu

Cytat: Aureliusz Chmielewski w Styczeń 13, 2014, 20:40:35
CytatSiedzę na face'ie
>face'ie
>w sensie facebooku


czego to już ludzie nie wymyślą :D
To chyba ta sama opcja, co ludzie chwalący się, że przeczytali po kilkadziesiąt razy całą serię o Harry'm Potter'rze.
Seryo, "Potter'rze" ma 2,290 wyników w Google.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: Hapana Mtu w Styczeń 13, 2014, 20:54:03
Cytat: Aureliusz Chmielewski w Styczeń 13, 2014, 20:40:35
CytatSiedzę na face'ie
>face'ie
>w sensie facebooku


czego to już ludzie nie wymyślą :D
To chyba ta sama opcja, co ludzie chwalący się, że przeczytali po kilkadziesiąt razy całą serię o Harry'm Potter'rze.
Seryo, "Potter'rze" ma 2,290 wyników w Google.

Kwestia konwencji, ta jest tak samo zła, jak ta przyjęta przez RJP :-P Tu chyba po prostu nie ma dobrego wyjścia.
  •  

Widsið

Cytat: zabojad w Styczeń 13, 2014, 20:35:38
Widsidź: a tam nie ma jakiejś palatalizacji?
Nie, byłaby, gdyby i było tylko jedno. Palatalizacja jest w opozycji z pełną samogłoską: capi [käpʲ] "przywódcy (nieokr.)", capii[/b] ['käpi] "przywódcy (okr.)".
  •  

Ghoster

#2141
[...........]
  •  

spitygniew

Cytat: Hapana Mtu w Styczeń 13, 2014, 20:54:03To chyba ta sama opcja, co ludzie chwalący się, że przeczytali po kilkadziesiąt razy całą serię o Harry'm Potter'rze.
Ja czytałem raz i zrozumiałem.
CytatKwestia konwencji, ta jest tak samo zła, jak ta przyjęta przez RJP :-P Tu chyba po prostu nie ma dobrego wyjścia.
Akurat Potterze jest logicznie słuszne.
P.S. To prawda.
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: spitygniew w Styczeń 14, 2014, 13:08:02
CytatKwestia konwencji, ta jest tak samo zła, jak ta przyjęta przez RJP :-P Tu chyba po prostu nie ma dobrego wyjścia.
Akurat Potterze jest logicznie słuszne.

Tak, miałem na myśli "face'ie", tylko za dużo mi się zacytowało :-)
  •  

Silmethúlë

Strona projektu badającego wzajemne zrozumienie między blisko spokrewnionymi językami w Europie (i próbującego wytworzyć strategie poprawiania tego zrozumienia). Zawiera również trochę publikacji na ten temat. A nuż kogoś zainteresuje. ;-)

Poza tym zrobili bardzo prostą ,,grę" badającą wzajemne rozumienie języków. Polecam się przetestować i zawyżyć odrobinę średni wynik dla Polaków. :P

http://micrela.nl/
  •