Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#2430
[...........]
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Ghoster

#2433
[...........]
  •  

Dynozaur

Łotewskojęzyczna mapa Łotwy z 1889 roku (a więc starsza od Łotwy xD)

O tyle ciekawa, że mamy tu starą łotewską ortografję i nazewnictwo nietknięte polityką. Nie ma jeszcze "Daugavpilsa" (jest Dinaburga!), ale tak ogólnie to różnic pomiędzy ówczesnym a spółczesnym nazewnictwem jest niewiele, z tego co widzę. I prawidłowo.

Szukam też wszelakich żmudzkojęzycznych map pochodzących sprzed powstania niepodległej Żmudzi, ale wyjątkowo słabo z tym.

Dwutysięczny post!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

Dawno mnie tu nie było... A wpadłem jedynie, by zalinkować ciekawostkę, o której wierzę, że jeszcze nie była linkowana. ;-)

Będzie wydana książka o conlangingu, o jakże niespodziewanym tytule ,,How to Invent a Language", autorstwa Davida Petersona. Więcej na Dothraki.com. Może kogoś zainteresuje. ;-)
  •  

Hapana Mtu

Warszawski urząd miejski tłumaczy karty wyborcze na język Braille'a. Pozostaje mieć nadzieję, że tamtejsi urzędnicy nie słyszeli o zasadzie nietłumaczenia nazwisk, bo jeszcze gotowi pozostawić je na tych swoich nakładkach w oryginalnym, ergo dwuwymiarowym "łacińskim języku".
Tak, wiem, było.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Rey

Rozprawy i wnioski o ortografii polskiej Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 1830:

CytatW słowie "wziąść" złożonem z przyimków "w" "z", i ze słowa "jąć", przyimek "z", i spółgłoska początkowa słowa "jąć", zlewają się w jedną głoskę, przez co tworzy miękkie "ź" ("wziąć"); lecz tym sposobem niknie początkowa spółgłoska ze słowa "jąć", zastępujemy ją przeto, dzieląc końcowe syczące brzmienie na dwie spółgłoski ("wz-jąć" "wź-ąść"); bo spółgłoski czyli brzmienia mocne, są częścią stanowczą w naszym języku, z nich niejako rachujemy się w odmianach wyrazu

Jebuem jak to zobaczyłem. Ciekawy argument w dyskusjach z preskryptolami, że w XIX w. uznawano tą formę za poprawną - nie wiedziałem o tym.

Swoją drogą, ciekawa książka. Trochę pseudonauki (jak można się spodziewać po tamtych czasach) połączonej z ciekawym dochodzeniem etymologicznym, czasami ze słusznymi wnioskami (oranie ludzi, którzy twierdzili, że a ścieśnione mogło być przez pisarzy "urojone"), czasami ze złymi (twierdzenie, że samogłoski ścieśnione nie wywodzą się z długich, uważanie, że Polacy wymyślili samogłoski nosowe).
  •  

Ghoster

#2438
[...........]
  •  

tob ris tob

Dzień dobry :-)
  •  

Ghoster

#2440
[...........]
  •  

Wedyowisz

#2441
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Gubiert w Maj 11, 2014, 18:02:07
i czemu pierwiastki o l.at. 113 i 115 wciąż są bez nazwy?
W 1996 odkryli pierwiastek o liczbie atomowej 112 a dopiero w 2010 nazwano go (Kopernikiem), może po prostu nie mają jeszcze pomysłu na nazwę. Bardziej prawdopodobna wersja wydaje mi się, że IUPAC jeszcze oficjalnie tych pierwiastków nie uznał/potwierdził więc pozostają bez nazwy.
The n-word
  •  

Dynozaur

Wygląda na to, że w Rosji istnieje imię "Kosmodamjan" (Космодемьянъ), bo są święci Kosma i Damjan, którzy są zwykle wymieniani razem i ktoś ich widać połączył w jedno.

Zbyt popularne nie jest, ale brzmi... kosmicznie.

Ale i tak moje ulubienice to Felicyta i Perpetuła. Zawsze na nie czekam w kościele...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Kuźma-Diemjan, kurzy bóg; poganie znajo :p
стань — обернися, глянь — задивися
  •