Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Ktoś u Ciebie jechał do Burkiny Faso?

Pozatym, to jest Górna Wolta.

Dynozaur

Górna Wolta, owszem, też tak nazywam ten kraj. Ale przychodzą czasem w życiu takie chwile, że tych politpoprawnych neologizmów trzeba z bólem serca użyć...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#2732
[...........]
  •  

Spiritus

  •  

Noqa

Czy w oryginalnej łacinie krótkie faktycznie były aż tak krótkie? Wydaje mi się, że są redukowane wręcz do wokoidów.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Spiritus

No, nie będę ukrywał, że też mam wrażenie, że coś tutaj z długością chyba lekko szwankuje. Ale z drugiej strony, kiedy np. słucham (natywnych) wykonawców, którzy śpiewają po angielsku, to też różnią z tą długością bywa. Nie jest czasem tak, że z logicznych powodów, w śpiewie ta długość ma tendencję do zacierania się?
  •  

Wedyowisz

Hm, podejrzewam, że ignorowanie językowego iloczasu w piosenkach to częste zjawisko (np. w słowackim też to zauważam); oczywiście można by usiłować iloczas podpasowywać pod nuty, np. że gdy a <-> ♪ to aː <-> ♩, ale to już niemałe utrudnienie w pisaniu tekstu i jeżeli fonetycznie stosunek długości nie jest bliski 1:2, lecz raczej 1:1,5 czy 1:1,3, niekoniecznie brzmi to naturalniej niż ignorowanie iloczasu.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

#2737
Ja z kolei zauważyłem, że np. Jaromir Nohavica ma tendencję do śpiewania długiech samogłosek tylko jeśli pada tam akcent - ten muzyczny, acz pobocznie też - od czasu do czasu - wyłapać się da. Myślę, że większość samogłoski śpiewa długością oznaczoną na danej nucie melodii, co dziwne nie jest samo w sobie. Bo jeżeli ichniejsza krótka samogłoska nagle może być dłuższa, to czemu i by na odwrót nie zrobić? - myślą pewnie se.

EDIT: KLIK Może znawcą nie jestem, ale czy starożytna greka miała ψ jako [ps]?
  •  

Spiritus

Tak. Jak inaczej mogli wymawiać literę, która nazywa się psi ;o?
  •  

Henryk Pruthenia

Tak, miała, a tak przynajmniej pisze w moim podręczniku od starogreckiego.

Pluur

Cytat: Henryk Pruthenia w Styczeń 16, 2015, 23:39:55
Tak, miała, a tak przynajmniej pisze w moim podręczniku od starogreckiego.

Dziękuję :)
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia


Todsmer

  •  

Jarobor

Cytat: Spiritus w Styczeń 16, 2015, 18:29:11
Ktoś zrobił łacińską wersję "Let it go".

Mhm... Pisałem już o tym na forze, w związku ze swoją prośbą-zapytaniem http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=1160.msg58505#msg58505, ale nikt nie raczył zauważyć. Ech, chyba mnie tu nie lubicie... :'-(
  •