Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

No tak, Bułgarzy mają te swoje odmianki cyrylicznych grafemów - zwłaszcza <в> często jest tak pisane. Ale tutaj zebrali wszystkie możliwe bułgarskie dziwactwa w jedno, wow.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Silmethúlë

Cytat: Łacina dla początkującychPłyta CD Audio (48 min) jest doskonałym uzupełnieniem nauki z podręcznikiem. Nagrania w wykonaniu profesjonalnego lektora pozwalają poznać wymowę i prawidłowe akcentowanie łacińskich słów.

Na okładce z tyłu jeszcze napis: ,,nauka prawidłowej wymowy i stosowania iloczasu" (pod linkiem obrazek z projektem okładki).

A sama wymowa? Przykładowe nagranie to jakieś /kfit kfidid est tim'eo dana'os: et dona ferentes:/. Okładka, oczywiście, nie precyzuje co jest prawidłową wymową.
  •  

ArturJD

BTW ostatnio znalazłem fajnego bloga prowadzonego po łacinie.
https://www.youtube.com/watch?v=67X3JI-nj2A

Podoba mi się wymawianie iloczasów. Zdaje się, że rozróżnia je nawet barwowo.

Ale i tak mi coś w nim nie brzmi, tylko nie wiem co. Nie chodzi mi tu o intonację ani o tempo wypowiedzi, bo to jest chyba najtrudniejsze do wyćwiczenia.
  •  

ShookTea

IMHO okładka ma zachęcać do zakupu, a nie uczyć. Precyzyjne wyjaśnienie, czym jest "prawidłowa wymowa", powinna być raczej w środku, o ile będzie w ogóle. Mam książkę z tej serii do chorwackiego (bo tutaj się lekcji doczekać nie mogłem) i informuję uprzejmie, że "dla początkujących" ≠ "dla osób, które znają się na lingwistyce i którym nie trzeba wyjaśniać, czym jest np. labializacja". Początkujący to początkujący, nie wymagaj tajemnej wiedzy od książki, która ma przygotować kogoś do np. zagranicznej wycieczki.

Choć z drugiej strony, publikacja tej książki dla łaciny jest co najmniej zastanawiająca. Ciekawe, ile osób ją kupiło i jaki procent z nich się nauczyło czegoś z tej książki. A ta ilość osób kupujących jest o tyle interesująca, że w moim nie tylko najbliższym, ale też dalszym gronie znajomych posiadanie umiejętności czytania tekstu po grecku (bez zrozumienia oczywiście - znam alfabet, ale nie język) jest szokujące.
  •  

Piołunnik

Cytat: Silmethúlë w Grudzień 06, 2015, 14:33:36
Cytat: Łacina dla początkującychPłyta CD Audio (48 min) jest doskonałym uzupełnieniem nauki z podręcznikiem. Nagrania w wykonaniu profesjonalnego lektora pozwalają poznać wymowę i prawidłowe akcentowanie łacińskich słów.

Na okładce z tyłu jeszcze napis: ,,nauka prawidłowej wymowy i stosowania iloczasu" (pod linkiem obrazek z projektem okładki).

A sama wymowa? Przykładowe nagranie to jakieś /kfit kfidid est tim'eo dana'os: et dona ferentes:/. Okładka, oczywiście, nie precyzuje co jest prawidłową wymową.
E tam.

Gdyby dawali nagrania w wykonaniu nejtiwa, to by było coś.
  •  

Noqa

ynan

Google nie notuje, ale ponieważ językowi polskiemu brakuje słów zaczynających się na y to w mojej magisterce będzie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

ArturJD

  •  

Noqa

Mocno naciągane i właściwie z trudem zauważalne.
Wszystko sprowadza się do tego, że dla wargowych, po których następuje samogłoska zaokrąglona wargi pozostają wysunięte, zaś kiedy następuje niezaokrąglona to wracają one na swoje miejsce. Tylko, że przy mówienie forward przy a tak samo następuje cofnięcie warg. A równie dobrze można się umówić, że przy mówieniu back usta na samym początku wysuwają się do przodu - nie mówiąc o wybuchowym przepływie powietrza.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Piołunnik

CytatTo zjawisko ma jakąś nazwę?
Tak.

Nazywa się ,,idiotyczne obrazki z internetu".
  •  

Piołunnik

  •  

Silmethúlë

Zgłosiłem w dyskusji, już poprawili.
  •  

Caraig

  •  

Todsmer

#3283
Wow, chyba trafiłem na najbardziej archaiczny dialekt niemiecki, wystarczy choćby spojrzeć na deklinację:  klik.

Jestem w szoku, że coś takiego jeszcze istnieje. Nawet zachowali staroniemiecką końcówkę dopełniacza i celownika -un (no, trochę stare to badanie, może już nie ma teraz tego n), i wygłosowe -a.
  •  

Wedyowisz

@up: dla mnie nawet większą ciekawostką są zachowane różne koniugacje czasowników słabych, w standartowym niemieckim nie ma po tym śladu, nie mówiąc o angielskim.
стань — обернися, глянь — задивися
  •