Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

  •  

Dynozaur

Zastanawiam się, że czy ktokolwiek kiedykolwiek używał tych tworów typu "Romanico" czy "Lingua Franca Nova".

Bo w przypadku czegoś takiego jak Wolapik czy nawet Ido, to garstka jakichś dziwaków się na świecie znajdzie (a nawet jeśli takowych już nie ma, to istnieli w przeszłości), ale w przypadku tych wszystkich auxlangów internetopochodnych to naprawdę nie wiem, czem "zasłużyły" sobie one na artykuł na Wikipedji. Na czem polega ich wyższość nad n.p. ahtjalańskim?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Marzec 16, 2016, 21:45:07
Bo w przypadku czegoś takiego jak Wolapik czy nawet Ido, to garstka jakichś dziwaków się na świecie znajdzie (a nawet jeśli takowych już nie ma, to istnieli w przeszłości), ale w przypadku tych wszystkich auxlangów internetopochodnych to naprawdę nie wiem, czem "zasłużyły" sobie one na artykuł na Wikipedji.
Obawiam się że tylko tym że artykuły są baaaaardzo stare i zostały utworzone w czasach kiedy jeszcze nie było tak ścisłych reguł dotyczących notability (jak to będzie na polski – ,,ważności"?). Dzisiaj zapewne zostałyby szybko wyjebane w kosmos w pięć sekund, a tak sobie przez grandfather's clause trwają i trwają.

Chociaż nie zdziwiłabym się gdyby dzisiaj te języki spełniały kryteria notability tylko dlatego że zostały opisane w jakichś artykułach naukowych które jako źródło notability danego języka brały... Wikipedię.
  •  

Noqa

"No ale coś już mi się to nie udaje"

Taka gra, kto wymyśli *najdłuższe* sensowne zdanie z dłuższą sekwencją wyrazów nie dłuższych niż trzy litery.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Siemoród

#3409
Jak to ma być tak, że coś tu nie gra? Ten ul Iva to on nie tak zły jak mój i on ma z niego dużo więcej miodu.

Łącznie 24 wyrazy nie dłuższe niż trzy litery, aczkolwiek nie udało mi się upchnąć tego do jednego zdania tak, by zachować spójność logiczną.

Językiem, który świetnie by się do tego nadawał jest serbochorwacki, w szczególności niektóre djalekta:

Ovi dom na adu to je dom moj i Iva (kak* i ovi vo - još i on je i moj i Iva), gde ja sam bio svi sat, ali sad ja bit neću.

Wynik: 32, choć gdybym miał więcej czasu mógłbym coś dłuższego wymyślić

*djalektalna forma od kako
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Noqa

Nie no, chodzi o naturalne zdania, w przypadku "Ten ul Iva to on nie tak zły jak mój" to nawet nie mam pojęcia, co to ma oznaczać.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Otok

No tak ten zły pan już ma to złe coś ale czy to nie on dał nam ten zły sok i sto pum by z tym już nie żyć?
29 xd
Brakuje trzyliterowych przymiotników...
  •  

Obcy

#3412
Cytat: Otok w Marzec 17, 2016, 10:28:58
No tak ten zły pan już ma to złe coś ale czy to nie on dał nam ten zły sok i sto pum by z tym już nie żyć?
29 xd
Brakuje trzyliterowych przymiotników...

A to tak łatwo można robić ze słowiańskimi, zapewne jeszcze da się to rozbudować :)

Mój przykład z (potocznego) niemieckiego:
Wo ist der Dom am See, den ich mag und den - wie so oft - im Mai um elf Uhr im TV seh und was tut er auf dem Weg, der zu neu für ihn ist?
35 xD
  •  

Todsmer

Cytat: Noqa w Marzec 17, 2016, 00:09:35
Nie no, chodzi o naturalne zdania, w przypadku "Ten ul Iva to on nie tak zły jak mój" to nawet nie mam pojęcia, co to ma oznaczać.
No, że ul Iwa nie jest taki zły jak mój. Jak dla mnie mocno odbiegające od standardu pisanego, ale w mowie coś takiego jak najbardziej mogłoby wystąpić.
  •  

Pluur

Z rzeczy ciekawostek pożytecznych: https://www.youtube.com/channel/UCGY29xt9tsphxyKcXST9roA/videos (niżej, gadające głowy), myślę, że nadaje się by gdzieś to przypiąć, szczególnie dla nowych użytkowników.
  •  

Obcy

#3415
Czy ktoś się z was kiedyś bawił w tworzenie współczesnego języka wysokoangielskiego (bez tych wszystkich galicyzmów i latynizmów, ew. pożyczek nordyckich)?

inb4 o tej liście wiem, jakby coś.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

Nie wiem w sumie, gdzie to dać, ale

Czy macie coś takiego, że przez wasze conlangi coś, co normalnie nie jest śmieszne, staje się śmieszne?
Bo ja tak czasem mam.

Na przykład śmieszy mnie nazwa biura podróży Neckermann, bo necker to w nevenlanchu "trup".
No i oczywiście słowo gonitwa, które nie dość, że jest silnie nacechowane, to jeszcze przez zimny kojarzy mi się ze sraczką xDDDDD
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

Cytat: Dynozaur w Marzec 20, 2016, 00:14:25
No i oczywiście słowo gonitwa, które nie dość, że jest silnie nacechowane, to jeszcze przez zimny kojarzy mi się ze sraczką xDDDDD
W Nevenlanchu "gonić" = "biegać"?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

Cytat: Feles w Marzec 20, 2016, 01:55:04
Cytat: Dynozaur w Marzec 20, 2016, 00:14:25
No i oczywiście słowo gonitwa, które nie dość, że jest silnie nacechowane, to jeszcze przez zimny kojarzy mi się ze sraczką xDDDDD
W Nevenlanchu "gonić" = "biegać"?

Nie, to akurat przez zimny - przecież napisałem.
Zim. gonitva = biegunka.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •