Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Obcy

Cytat: Dynozaur w Marzec 20, 2016, 08:39:42
Nie, to akurat przez zimny - przecież napisałem.
Zim. gonitva = biegunka.

Taka ciekawostka: dużo moich języków do "biegunki" używa pokrewnego znaczeniowo rdzenia "biegać": outräinen, prebeženije.
  •  

Feles

Cytat: Dynozaur w Marzec 20, 2016, 08:39:42
Nie, to akurat przez zimny - przecież napisałem.
Wybacz, za dużo wypiłem.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

Pies z kotem palnęli se w jebnik? xDDDDDDDDD

Przyznajcie, chleliście razem.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

Sugerujesz, że Canis wyszedłby ze swojej piwnicy w Bydgoszczy?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

Nie, raczej że chleliście przez jakąś wideorozmowę albo chuj wie co xDDDD
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Icefał

Przez dłuższy czas postrzegałem cyrylicę jako pismo gdzie spółgłoski twarde czasami robią się miekkie pod wpływem jotowańców
Ale stary rosyjski system z końcowym ъ dał mi do myślenia. Bukwy spółgłoskowe same w sobie są obojętne, to samogłoski wskazują na jeden z dwóch rodzajów
Sory za te (dosyć oczywiste) wypociny
  •  

Obcy

#3426
Cytat: Maorycy w Marzec 22, 2016, 07:19:48
Przez dłuższy czas postrzegałem cyrylicę jako pismo gdzie spółgłoski twarde czasami robią się miekkie pod wpływem jotowańców
Ale stary rosyjski system z końcowym ъ dał mi do myślenia. Bukwy spółgłoskowe same w sobie są obojętne, to samogłoski wskazują na jeden z dwóch rodzajów
Sory za te (dosyć oczywiste) wypociny

Oczywiście pomijamy w tych rozważaniach serbską i macedońską cyrylicę :)
  •  

Icefał

No tak, chodziło o języki z pełnym rozróżnieniem spółgłosek na twarde i miękkie
Serbska cyrylica to po prostu przedstawienie pisma na zasadie 1 litera - 1 głoska, no a niestety te ich własne literki są moim zdaniem nieudane...
  •  

Noqa

Czy ktoś wie, czy słuchający/czytający wiersz w nieznanym języku są w stanie powiedzieć, czy rymy są częstochowskie czy nie?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Wielki props dla Rosjan (i generalnie krajów byłego ZSRR) za używanie starego określenia "ferment", zamiast dziwotworu "enzym".
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: Noqa w Marzec 23, 2016, 18:38:08
Czy ktoś wie, czy słuchający/czytający wiersz w nieznanym języku są w stanie powiedzieć, czy rymy są częstochowskie czy nie?
Chyba dopiero przy dłuższym dziele, gdy ma statystyczną istotność by zauważyć częściej powtarzające się końcówki.
P.S. To prawda.
  •  

Obcy

#3431
Ktoś na sjp.pl pięknie argumentuje poprawność obocznej formy D lp. słowa osa, czyli ós:
Cytat
A ja chciałbym przeprosić Meg i Mashrooma. Kiedyś zdarzało mi się z nimi wykłócać o różne słówka, wydawało mi się, że po ukończonej filologii polskiej znam język polski, ale nic bardziej mylnego. Gra w literaki nauczyła mnie pokory. Na szczęście... niestety za tę moją nauczkę oberwała Meg. Muszę jednak przyznać się do swej głupoty i błędów. Zaś jeśli chodzi o wyraz "ós" to odrzucenie go przez prof. Miodka uważam za absolutną ściemę, myślę, że nie tylko na mojej zacnej uczelni, ale wszędzie w programie jest scs (staro-cerkiewno-słowiański), a przede wszystkim gramatyka historyczna. Nasz język kiedyś był trochę (albo nawet zupełnie) inny. Bardzo ważny był iloczas (czyli długość trwania wyrazu i dźwięku) i niestety przez ów iloczas właśnie mamy dziwactwo jakim jest "ó". Dlaczego? Pierwotnie tego badziewia nie było i np. jak mieliśmy wyrazy "os", czy "ow" (od "owy", dziś "ów") to tak naprawdę wymawiało się je z jerami (twardym lub miękkim, tak jak w j. rosyjskim. Niestety/stety w języku polskim jery zaczęły zanikać, ale przeklęty iloczas musiał zostać zachowany, a samogłoskę "ó" wówczas Polacy wymawiali troszkę dłużej niż "u", czy "o". i tak się stało, że powstały wyrazy "ów", "ós". Teraz powstaje pytanie: dlaczego "ós" upodobniło się do swej podstawy "osa" i dziś poprawne jest "os", zaś "ów" nie upodobniło się do podstawy "owe" i nie jest poprawne "ow"? Pytanie bez odpowiedzi, ale tak się niestety stało. Oczywiście nie znałem wcześniej wyrazu "ós", poznałem go dopiero w literakach. Też na początku byłem wściekły, ale przeanalizowawszy wyraz pod względem gramatyki historycznej muszę stwierdzić, że jest absolutnie poprawny, tylko nieużywany. I nie jest to wina Meg, Mashrooma, Miodka i kogokolwiek z nas.

Przepraszam, ale od kiedy w języku polskim wzdłużenie zastępcze zachodziło po spółgłosce bezdźwięcznej (pomijając sytuacje typu powrót czy stóp)? Uważam, że za taki wywód z gramatyki historycznej z pominięciem tej ważnej rzeczy to należy się mocna pała od uczelnianego profesora tego delikwenta! Czy naprawdę poziom studiów językoznawczych jest tak niski czy po prostu ludzie wynoszą kawałek z tej wiedzy?
  •  

Dynozaur

#3432
Ale "ós" macie kurwa mi szanować.

Jedyna słyszba firna!

EDIT: No dobra, nie jestem pijany... Ale szanować!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Cytat: Dynozaur w Marzec 26, 2016, 21:41:56
Ale "ós" macie kurwa mi szanować.

Jedyna słyszba firna!

EDIT: No dobra, nie jestem pijany... Ale szanować!

Oczywiście, że tak, ponieważ ós pochodzi z neoakutu... :)
  •  

Wedyowisz

Cytat: Obcy w Marzec 26, 2016, 23:05:49
Cytat: Dynozaur w Marzec 26, 2016, 21:41:56
Ale "ós" macie kurwa mi szanować.

Jedyna słyszba firna!

EDIT: No dobra, nie jestem pijany... Ale szanować!

Oczywiście, że tak, ponieważ ós pochodzi z neoakutu... :)

Tiaa.
стань — обернися, глянь — задивися
  •