Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

Edyp w Epirze. Z hipotez, które przytacza Orel w słowniku etymologicznym alb., są np. przejście 'matka' > 'starsza siostra' (mówisz do swojej starszej siostry mamo) albo system pokrewieństwa Omaha u Albańczyków.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

A to nie jakiś derywat, który po prostu tak jakoś wyewoluował fonetycznie? (albański uwielbia skracać, wystarcza popatrzeć na ichnie stare latynizmy)
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

#3467
Dodam też, że również w PG słowa na stryja, stryjnę i ciotkę wywodzą się od nazw rodziców (w ogóle, czy stryj też się nie przypadkiem wywodzi od nazwy ojca?)

A słowo na stryja przeszło w starowysokoniemieckim w słowo na kuzyna, co dalej trwa w niemieckim Vetter.
  •  

Silmethúlë

Z rodzinnych ciekawostek, to w irlandzkim np. słowa na brata i siostrę to kolejno deartháir i deirfiúr, pochodzące od st.irl. derbráthair (= 'pewny brat') i derbṡiur (= 'pewna siostra'), bo pierwotniejsze bráthair (< bráthair) i siúr (< siur) przesunęły znaczenie do 'brat zakonny' i 'siostra zakonna', a Irowie najwyraźniej czuli ogromną potrzebę rozróżniania tych dwóch konceptów. O dziwo Szkoci najwyraźniej uznali to za bezsens i używają po prostu bràthair i piuthar (< siur, ale nie mam pojęcia jakim, kurwa, cudem).

Do tego kuzyn to col ceathrair, czyli 'zakaz czwórki', czyli osoba, co do której jest zakaz współżycia z nią ze względu na czwarty stopień pokrewieństwa...

Ale ogólnie dziwnych (też gramatycznych) mindfucków w irlandzkim jest sporo. Planuję (chyba dzisiaj) założyć osobny topic o dialektach gaelickich (od irlandzkiego munsteru, przez wyspę Man po Szkocję), gdzie będę rzucał takie pojedyncze krótkie whatthefucki (szczególnie dotyczącą standardu oficjalnego mowy irlandzkiej) i ciekawostki (aczkolwiek za chuja nie planuję prowadzić kursu, to mnie przerasta :P).
  •  

Dynozaur

Cytat: Silmethúlë w Kwiecień 26, 2016, 14:41:30Ale ogólnie dziwnych (też gramatycznych) mindfucków w irlandzkim jest sporo. Planuję (chyba dzisiaj) założyć osobny topic o dialektach gaelickich (od irlandzkiego munsteru, przez wyspę Man po Szkocję), gdzie będę rzucał takie pojedyncze krótkie whatthefucki (szczególnie dotyczącą standardu oficjalnego mowy irlandzkiej) i ciekawostki (aczkolwiek za chuja nie planuję prowadzić kursu, to mnie przerasta :P).

O, to może być dobre.

Czekam!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

#3470
Dla mnie i tak równie sensacyjny jest brak oddzielenia znaczeń córka i dziewczyna, jak to się dzieje m.in. we francuskim.

Poza tym bardzo interesującą rzeczą jest, że Łotysze porzucili swoje "naturalne" odpowiedniki córki i syna oraz zastąpili je (rodzimymi!) określeniami meita i dēls, gdzie w litewskim mamy normalnie duktė i sūnus.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Todsmer w Kwiecień 26, 2016, 07:34:31
wywodzą się od nazw rodziców (w ogóle, czy stryj też się nie przypadkiem wywodzi od nazwy ojca?).

Jest teoria, że stryj kognaci z łac. patruus 'ts.' (jako inny przykład na pt → st podaje się nieściorę). OTOH wg Derksena s w stryju jest praindoeuropejskie (por. staroirl. sruith).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

Cytat: Obcy w Kwiecień 26, 2016, 17:18:05
Dla mnie i tak równie sensacyjny jest brak oddzielenia znaczeń córka i dziewczyna, jak to się dzieje m.in. we francuskim.
Nie tylko, w śląskim też to samo (dla synów również).
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Cytat: Todsmer w Kwiecień 26, 2016, 17:24:40
Cytat: Obcy w Kwiecień 26, 2016, 17:18:05
Dla mnie i tak równie sensacyjny jest brak oddzielenia znaczeń córka i dziewczyna, jak to się dzieje m.in. we francuskim.
Nie tylko, w śląskim też to samo (dla synów również).

Tak samo w nahuatl!

Tu trochę ułatwia sprawę fakt, że nazwy członków rodziny w zasadzie nie mogą być nieposiadane, więc wiadomo na pierwszy rzut oka, że ichpochtli 'dziewczyna/córka-NPOSS' to 'dziewczyna', a np. nochpoch 'POSS.1SG-dziewczyna/córka' to 'moja córka'.

Analogicznie: telpochtli to 'chłopiec' ale notelpoch 'mój syn'.

Inb4: czyjaś córka w ogóle, abstrakcyjnie, to techpoch 'POSS.HUM-dziewczyna/córka' - 'czyjaś córka'.
  •  

spitygniew

Cytat: Todsmer w Kwiecień 26, 2016, 17:24:40
Cytat: Obcy w Kwiecień 26, 2016, 17:18:05
Dla mnie i tak równie sensacyjny jest brak oddzielenia znaczeń córka i dziewczyna, jak to się dzieje m.in. we francuskim.
Nie tylko, w śląskim też to samo (dla synów również).
Przecież we wszystkich znanych mi choć trochę językach jest to samo dla dziecka ogółem...
P.S. To prawda.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

#3477
Skrótowiec AVL (w sensie informatycznych drzew AVL) jest zbudowany w dość osobliwy sposób, bo nie dość, że od nazwisk, to jeszcze rosyjskich z zastosowaniem transkrypcji angielskiej (Adelsona-Velskiego oraz Landisa). Moim zdaniem nietrafne tłumaczenie z angielskiego. Zna ktoś podobne osobliwe przykłady? :/

BTW Istnieją lub istniały w jakiejś kulturze ziemskiej imiona odmatczyne? (jako dominujące lub wyłączne w stosunku do odojcowskich!)
  •  

ShookTea

Cytat: Obcy w Kwiecień 29, 2016, 17:27:01
BTW Istnieją lub istniały w jakiejś kulturze ziemskiej imiona odmatczyne? (jako dominujące lub wyłączne w stosunku do odojcowskich!)
Może tu coś znajdziesz: https://en.wikipedia.org/wiki/Matronymic
  •  

Dynozaur

Ten óczuć gdy wyrzygujesz z siebie zdanie "A nitka bardzo jakościowa, przybijam fokę uznania" i zastanawiasz się, czy język polski przypadkiem nie zabrnął w ślepą uliczkę...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •