Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

  •  

Dynozaur

#3511
Czy jest mi ktoś w stanie wytłumaczyć fenomen rosyjskiego słowa кипетокъ (wrzątek)?

Bo zauważyłem, że duża część pokolenia, które jeszcze uczyło się języka rosyjskiego w szkole pod przymusem, dziwnym trafem zachowało to słowo w pamięci... Nierzadko jest to jedna z nielicznych rzeczy, które pamiętają z lekcyj rosyjskiego.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Cytat: Todsmer w Maj 25, 2016, 11:39:13
To się nazywa hiperpoprawność.

A zawsze mi się wydawało, że to polega na używaniu przesadzonych form (np. wymowa 15 jako [pjentnaśće] zamiast [pjetnaśće]) i są one uznawane za prawdziwe przez użytkowników, a nie przez językoznawców, a tu mamy właśnie do czynienia z czymś odwrotnym - zresztą podobny problem ktoś tam omówił przy formie otwarł - rzekomo błędnej (wręcz archaicznej ;) ), a jednak nie błędnej.
  •  

Caraig

Trochu offtopem, ale przypomniałeś mi, Obcy, pewną sytuację sprzed kilku lat. Wróciłem pewnego dnia do domu i powiedziałem dla do mamy:
"Wiesz, że już otwarli nową biedronkę?"

I wtedy mama mnie zbeształa, że mówi się "otworzyli" :---((((
  •  

Wedyowisz

Chyba użytkownicy wszystkich języków mają pet peeves (wzgl. jakieś poczucie wioskowej czy pokoleniowej wyższości językowej), od keczuy do takuu. U Polaków tą skłonność do onanizowania się nad detalami morfologii (rzadziej składni czy fonetyki) zasila narodowa martyrologia i społeczne aspiracje.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Spiritus

Znalezione w haśle "zasuwka" w polskim wikisłowniku:
Cytatpisownia tego wyrazu jest wyjątkiem od reguły ortograficznej nakazującej pisać wyrazy tak zakończone przez ,,ó"
Jprdl, jaki rak.
  •  

SchwarzVogel

Biednej małej sówce usunięto ' na żywca
  •  

Siemoród

Według wikisłownika głowa pochodzi od gołego
golъ + va  > golva
Prasłowianie chodzili bez czapek?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Dynozaur

#3518
Ktoś to tutaj tostował kiedykolwiek?

Ogulnie mówiac dobra rzecz. Informacyj etymologicznych co prawda jak kot napłakał, ale jest dobra dokumentacja historyczna (przynajmniej jeśli chodzi o regjony, które mię interesują), z której można wiele wywnioskować.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Dlaczego dolnoniemiecki często uznaje się za dialekt (wysoko)niemieckiego, skoro dolnoniemczyzna ma całkiem inne korzenie i sporo różnic i słownictwie, i w gramatyce, nie mówiąc już o fonetyce?? W sumie to w taki sam sposób można byłoby wcisnąć niderlandzki jako dialekt niemieckiego, a jakoś tego się nie robi :/
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

ShookTea

Bo głoszą, że niemiecki jest jeden. Nie wiem, czemu. Może chcą opierać na tym jedność narodową? Podobnie języki śląskie nazywane "gwarami".
  •  

Widsið

Cytat: Obcy w Czerwiec 05, 2016, 17:22:45
Dlaczego dolnoniemiecki często uznaje się za dialekt (wysoko)niemieckiego, skoro dolnoniemczyzna ma całkiem inne korzenie i sporo różnic i słownictwie, i w gramatyce, nie mówiąc już o fonetyce?? W sumie to w taki sam sposób można byłoby wcisnąć niderlandzki jako dialekt niemieckiego, a jakoś tego się nie robi :/
Ale robiono, ot, zaszłości historyczne. Stąd zresztą ang. Dutch = niderlandzki.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatPodobnie języki śląskie nazywane "gwarami".
Nie, nie podobnie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

spitygniew

Poza tym nie wystarczy wam już jeden język dla dobrego samopoczucia, teraz musicie mieć parę? A co potem, cała rodzina językowa?
P.S. To prawda.
  •