Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Szczerze o tym prawdziwym znaczeniu słowa nigdy się nie zastanawiałem ;)
  •  

poloniok

Mój mały kuzyn mówi zamiast "Chciałbym" "Chciałom"

Ude mnie zauważyłem że w wyrazach gdzie "-ry-" występuje, wymawiam je jako proste "-r-" np. "prysknąć" mówię "prsknąć". Pare razy jest "-r-" dźwiękowe, pare razy nie
  •  

spitygniew

>używanie formy "sobie" w języku mówionym

Mam nadzieję, że tego nie robicie.
P.S. To prawda.
  •  

Caraig

  •  

Siemoród

Jak brzmi u was miejscownik wyrazów takich jak wataha czy Doha? Bo u mnie jest to odpowiednio watadze i Doże, a radopolski ma watasze/wataże i Dosze.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

A jakim cudem ktoś dopuścił wataże?? No ludzie, szanujmy chociaż trochę prastarą drugą palatalizację, a nie ahistorycznie wciskać na siłę pierwszą!
  •  

poloniok

Zauważyłem, że mówię zamiast "marznąć" "mroznąć", np. zamiast "Ja marznę" mówię "Ja mroznę".

Jeszcze mówię zamiast "Ja śpię" "Ja spam", podobnie z innymi słowami.
  •  

Obcy

#1327
Ciekawy ten temat uregularniania do koniugacji I (-am, -asz), bo to jest żywy, postępujący proces gramatyczny (np. klaskaj, *gwizdaj, *kopaj), no ale taki błąd jak w pewnej znanej discopolowej piosence Łobuzów (tj. *skakamy) to jest już gwałtem na naszej pięknej, słowiańskiej mowie ojczystej. A mróz / marznąć to jeden z ładniejszych przykładów reliktów apofonii praindoeuropejskiej i radzę go szanować ;)
  •  

Siemoród

#1328
Cytat: Obcy w Październik 23, 2016, 13:22:03
Ciekawy ten temat uregularniania do koniugacji I (-am, -asz), bo to jest żywy, postępujący proces gramatyczny (np. klaskaj, *gwizdaj, *kopaj), no ale taki błąd jak w pewnej znanej discopolowej piosence Łobuzów (tj. *skakamy) to jest już gwałtem na naszej pięknej, słowiańskiej mowie ojczystej. A mróz / marznąć to jeden z ładniejszych przykładów reliktów apofonii praindoeuropejskiej i radzę go szanować ;)
Chociaż staropolski miał kłamać - kłamam, kłamasz...

EDIT: Co do czasowników - dzisiaj, również jak ze staropolska, rzekło mi się głuszeć (głuchnąć).
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

poloniok

A mi dzisiaj "Puści sobie Disko Polo" zamiast "Puść"
  •  

Todsmer

Rozumiem, że "co mówicie, a mówić nie powinniście" tyczy się disco polo? Zwłaszcza puszczanie sobie.
  •  

poloniok

Nie wiem czy to troll czy nie  ::-)

Chodzi mi o "puści", nie o Disko Polo
  •  

Obcy

Zalatuje mi to kaszubszczyzną albo bogurodzicową polszczyzną  :-P
  •  

poloniok

#1333
"puści" jednak wymawiam jakoś inaczej, mam długie i jakoś, tak jakbym "puścij" powiedział bym

"byj" zamiast "bądź" jeszcze mam

"Byj dobry w maturze" - "Bądź dobry w maturze"

Mam to 100% od "wyj", co jest rzeczywiście prawidlowną formą
  •  

Pluur

Cytat: poloniok w Listopad 08, 2016, 22:40:27
"puści" jednak wymawiam jakoś inaczej, mam długie i jakoś, tak jakbym "puścij" powiedział bym

"byj" zamiast "bądź" jeszcze mam

"Byj dobry w maturze" - "Bądź dobry w maturze"

Mam to 100% od "wyj", co jest rzeczywiście prawidlowną formą
::-) ::-) ::-)
  •