Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

głopot zamiast kłopot. Wiecie jakie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że to słowo powinno tak brzmieć?
  •  

Pluur

To tak jak batelnia , która okazała się patelnią :-(
  •  

Kazimierz

#1487
karp [karpʲ]
Wrocław [ˈvrɔ.t͡s̪wafʲ]
Tak, występuje u mnie wtórne zmiękczenie wygłosu pod wpływem przypadków zależnych. Kiedyś dziwiłem się nawet, że w alfabecie polskim nie ma "p" z kreską.
  •  

Henryk Pruthenia

Ja ostatnio jak zobaczyłem w słowniku słowo "gap", to nie mogłem się zorientować co znaczy ten [gap], póki nie zrozumiałem, że to przecież [gapʲ].
:D
I mówię tak wszędzie i konsekwentnie.

Kazimierz

Też bym nie wiedział o co chodzi, jak by ktoś powiedział [gap]. Prędzej bym pomyślał, że to spolszczona wymowa angielskiego "gap".
  •  

Τόλας

Cytat: Kazimierz w Sierpień 28, 2017, 13:58:16
karp [karpʲ]
Wrocław [ˈvrɔ.t͡s̪wafʲ]
Tak, występuje u mnie wtórne zmiękczenie wygłosu pod wpływem przypadków zależnych. Kiedyś dziwiłem się nawet, że w alfabecie polskim nie ma "p" z kreską.
A jsk wymówisz nazwisko Gołąb, jeśli odmienia się zgodnie z normą?
  •  

Kazimierz

Cytat: Toyatl w Sierpień 28, 2017, 14:57:27
Cytat: Kazimierz w Sierpień 28, 2017, 13:58:16
karp [karpʲ]
Wrocław [ˈvrɔ.t͡s̪wafʲ]
Tak, występuje u mnie wtórne zmiękczenie wygłosu pod wpływem przypadków zależnych. Kiedyś dziwiłem się nawet, że w alfabecie polskim nie ma "p" z kreską.
A jsk wymówisz nazwisko Gołąb, jeśli odmienia się zgodnie z normą?
Nie uznaję takiej odmiany.
  •  

poloniok

Cytat: Kazimierz w Sierpień 28, 2017, 13:58:16
karp [karpʲ]
Wrocław [ˈvrɔ.t͡s̪wafʲ]
Tak, występuje u mnie wtórne zmiękczenie wygłosu pod wpływem przypadków zależnych. Kiedyś dziwiłem się nawet, że w alfabecie polskim nie ma "p" z kreską.

A ja znów mam gołąbś

Nie wiem czemu ale zauważyłem u mnie srebrno, a nie srebro. Jakoś wydaje mi się to więcej naturalno, przecież nie mówimy srebry...
  •  

Widsið

Cytat: poloniok w Sierpień 28, 2017, 15:20:31
Nie wiem czemu ale zauważyłem u mnie srebrno, a nie srebro. Jakoś wydaje mi się to więcej naturalno, przecież nie mówimy srebry...
Sufiksem jest tu -ny, a nie -y.
  •  

poloniok

#1494
Cytat: Widsið w Sierpień 28, 2017, 15:22:06
Cytat: poloniok w Sierpień 28, 2017, 15:20:31
Nie wiem czemu ale zauważyłem u mnie srebrno, a nie srebro. Jakoś wydaje mi się to więcej naturalno, przecież nie mówimy srebry...
Sufiksem jest tu -ny, a nie -y.

Wiem przecież, ja też napisałem "przecież nie mówimy srebry"
  •  

Widsið

A twoja reanaliza tego wyrazu jako podstawy [srebrn+] i sufiksu [+y] zasugerowała mi, że to nie było jasne.
  •  

poloniok

#1496
Cytat: Widsið w Sierpień 28, 2017, 15:53:39
A twoja reanaliza tego wyrazu jako podstawy [srebrn+] i sufiksu [+y] zasugerowała mi, że to nie było jasne.

Miałem na myśli, że nie rozumiem czemu się mówi srebro, ale już srebrny. Skuli mówimy srebro, to należałoby* się mówić srebry, co my ale nie mówimy. A więc mówimy srebrny, to należałoby* się mówić srebrno na srebro. Taką samą "logiką" mógłby też jeden argumentować, jaki zamiast "srebrny" mówi "srebry", no bo ale (chyba?) używam srebrny więcej w codziennym życiu niż samo srebro, wynika to z tym, że mówię na sam element srebrno

* (wiem, że na pewno jest jakaś reguła jaka legitymuje to "n", ale piszę tylko to, co "lingwistycznie czuję")
  •  

Kazimierz

  •  

poloniok

  •  

Henryk Pruthenia