Temat gwarowy

Zaczęty przez Dynozaur, Styczeń 12, 2013, 23:27:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feles

Cytat: spitygniew w Styczeń 31, 2013, 19:54:00
Ano tak, bo oni robią tak nie dlatego wcale, że ich horyzoty myślowe nie sięgają poza podwórko, ale z powodu lokalnego patriotyzmu i chęci zachowania różnorodności języka polskiego, mosz recht!
E, a to jedno nie jest tożsame z drugim?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Towarzysz Mauzer

Jakie to było postępowe, brawo!

Nie chcę ani bronić dresiarni, ani tym bardziej przypisywać im jakichś wielkich projektów ideowych, ale to dobrze, że mowa jakkolwiek żyje. Jeśli chodzi o prestiż, i tak niżej upaść nie może. Z dialektami może być albo tylko lepiej - albo umrą do cna.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Jątrzeniot

#47
Cytat: spitygniew w Styczeń 31, 2013, 19:54:00
Ano tak, bo oni robią tak nie dlatego wcale, że ich horyzoty myślowe nie sięgają poza podwórko, ale z powodu lokalnego patriotyzmu i chęci zachowania różnorodności języka polskiego, mosz recht!

Nic takiego nie sugerowałem, po prostu lubię gwary i dlatego miałbym pozytywne skojarzenia. A mówią tak nie dlatego, że "ich horyzonty myślowe nie sięgają poza podwórko", tylko bo wynieśli to z domu, po prostu. Nie ma co się dziwić, że to akurat drechy bo mówiący gwarą to w dużej mierze ludzie z nizin społecznych, źle wykształceni, itd. Wykształconym ludziom edukacja i środowisko najczęściej (niestety) gwarę wybijały z głowy.

EDIT: Zresztą przed uformowaniem się języka literackiego wszyscy mówili gwarą.
  •  

Todsmer

Myślę, że dobrym pomysłem byłoby porównanie naszej wymowy tego samego tekstu:

Zaczynam z pewną znaną bajką. Zaznaczam, że kiedy wiem, że jestem nagrywany, i kiedy czytam tekst na głos, moja wymowa jest nieco inna niż zwykle. Chciałem jakoś opisać moją wymowę już na starcie, niestety nie jestem w stanie, bo z fonetyki to ja nic nie umiem. :( Zresztą i tak słyszycie to wszystko :P

Jeśli zaproponujecie jakiś lepszy tekst, chętnie się dostosuję. Jeśli lepiej byłoby, żeby ten temat był wydzielony, proszę modów o wydzielenie; niemniej jednak ,,temat gwarowy" zdaje się być dobrym miejscem na takie dyskusje.
  •  

CookieMonster93

Może najpierw zastanówmy się, co może być wymawiane inaczej. Znajdźmy tekst, gdzie te różnice będzie można usłyszeć. Jeśli to jest zawarte w tej bajce, to okej - bajka zostaje. :-)

Na pewno będzie trzeba rozważyć:
- wygłosowe ą [ɔɰ̃] vs [ɔm]
- onk/ong, enk/eng, ank/ang itp. [n] vs [ŋ]
- udźwięcznienia międzywyrazowe typu: brat-ojca vs. brad-ojca
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

spitygniew

Cytat: Towarzysz Mauzer w Styczeń 31, 2013, 20:37:23
Jeśli chodzi o prestiż, i tak niżej upaść nie może. Z dialektami może być albo tylko lepiej - albo umrą do cna.
Na szczęście w przypadku śląskiego obserwuje się ostatnio pewną modę na niego (czego przykładem są słynne Śląskie Suchary), katalizowaną pewnie przez modę na autonomię i lokalny patriotyzm, no i to, że na Górnym Śląsku gwara wyjątkowo nie kojarzy się z wsią. Zobaczymy tylko czy to coś więcej niż chwilowy trend.
P.S. To prawda.
  •  

Pingǐno

  •  

CookieMonster93

@Pingi
Przyznaj się...To Ty, czy Twój tata? Czy może masz 25lat?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Spiritus

#53
Cytat: spitygniew w Styczeń 30, 2013, 13:19:41
Przyznam, że mnie jest z tym ciężko - oczywiście nie uważam, ze mówienie dialektem momentalnie czyni gorszym, ale faktem jest, że u mnie  w centrum Katowic jedyni moi rówieśnicy godający to dresiarze, więc cóż...
Z gwarami wygląda to problematycznie. No cóż - prawdą jest, że najlepiej godają
u mnie gołodupce, ale nie zawsze. Ja na przykład nauczyłem się śląskiego głównie
z internetu oraz od ojca, dziadków oraz kolegów. Ale to dopiero było, kiedy miałem jakieś 9. - 10 lat. Wtedy dopiero doceniłem ojczystą ojczysty gwarę język. W ogóle do ok. 8. roku życia czułem wstyd z tego, że jestem ze Śląska, a także odrazę do śląskiego (Pewnie wziąłem to od matki :p!). Dopiero później dojrzałem do bycia hanysem. U mnie w szkole jedni umieją godoć i z nimi godom, a z tymi co nie potrafią rozmawiam  :-).

@Offtop: Phi! Autonomia? Ja jestem za niepodległością  ;-)!
  •  

Towarzysz Mauzer

Co to są "gołodupce"?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

CookieMonster93

@spiritus - nagraj zatem bajkę jak "godosz"
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Spiritus

Cytat: Towarzysz Mauzer w Luty 01, 2013, 15:16:52
Co to są "gołodupce"?

To biedacy. Ale ten termin nie jest ze śląską.
  •  

Pingǐno

#57
Cytat: CookieMonster93 w Luty 01, 2013, 15:14:00
@Pingi
Przyznaj się...To Ty, czy Twój tata? Czy może masz 25lat?

To... ja? xD
A ja już myślałem, że mam gejowaty głos.
---
U mnie gołodupce to po prostu gołodupce, jak wskazuje nazwa. xdd
@down: Końskie here
  •  

CookieMonster93

Może taka moda na Śląsku, że młodzież dupy odsłania. :D
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatTo biedacy. Ale ten termin nie jest ze śląską.
Z takim podejściem to oby tak dalej, pogádácie sobie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •