Pytania odnośnie natlangów

Zaczęty przez CookieMonster93, Luty 01, 2013, 17:43:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jątrzeniot

Ja bym powiedział, że słyszę jakieś [ɑʊ̯~ɒʊ̯].
  •  

Wedyowisz

#256
U Fauna słyszę [ɑʊ̯], u Sido coś bardziej jak [ɒʊ̯/[ɔʊ̯] a także [ɔː]. AGVG? :p
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

CookieMonster93

IMHO: Sido [ɒʊ], Faun [ɑʊ] :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Toivo

"W moim kraju" się Sido nie ładuje, więc miałem na myśli te dwa ostatnie.
  •  

Dynozaur

#259
Czy wie ktoś może, kiedy pojawiła się spółczesna estońska nazwa Rewala, czyli Tallinn(a)? Bo dotychczas myślałem, że to taki międzywojenny nacjonalistyczny nowotworek (jak "Bratislava"), ale tę nazwę podaje już "Słownik Geograficzny..." Sulimierskiego (powstałego w latach 1880-1902), czyli taka nazwa musiała istnieć w języku estońskim już wcześniej.

Co więcej, ten sam słownik podaje również nawet nazwę łotewską "Danupils" (dosłowne tłumaczenie "Tallinna" - tj. "duński gród" na łotewski) dla miasta!
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Jątrzeniot

#260
Jak w udmurckim wymawia się miękkie wargowe w rusycyzmach, np. w Пермь? Istnieje jakaś zudmurcczona wymowa typu [pjerm], [perm]? Poza tym: Россия to [roɕːija]?
  •  

Ghoster

#261
[...........]
  •  

Hapana Mtu

Cytat: Jątrzeniot w Maj 01, 2014, 10:35:21
Jak w udmurckim wymawia się miękkie wargowe w rusycyzmach, np. w Пермь? Istnieje jakaś zudmurcczona wymowa typu [pjerm], [perm]? Poza tym: Россия to [roɕːija]?
Świeże rusycyzmy najczęściej wymawia się jak po rosyjsku. Obstawiam jako najczęstsze [perm] i [rosija] albo z akaniem [rɐsija]; formy [roɕːija] nigdy nie słyszałem.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Spiritus

Gdzie mógłbym znaleźć coś na temat gramatyki historycznej angielskiego (fonetyka przede wszystkim, ale porządne coś o gramatyce też fajnie by było zobaczyć)?

Pewnie znowu się okaże, że nie umiem szukać...
  •  


Widsið

Akurat jeśli chodzi o angielski, opracowań jest przecież masa.
  •  

Feles

Na którym etapie (bałto-?)słowiańszczyzny iiesłowy bierne teraźniejsze na -om- przestały być produktywne?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

#267
Co oznacza człon -hagen w niemieckich toponimach (sprawdzałem w paru słownikach i nie mogę tam w ogóle znaleźć rzeczownika pospolitego "Hagen", jakby w ogóle nie istniał. Aż dziw bierze, biorąc pod uwagę częstość i wszechobecność tego członu. Może to jakiś archaizm)?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

#268
Według Wikipedii "hedged field or wood", czyli etymologicznie to jest chyba związane z ang. hedge.

Pytanie do Wiadomokogo: są w angielskim jakieś wczesne pożyczki z łaciny, ale nieobecne w innych językach zachodniogermańskich?
P.S. To prawda.
  •  

Todsmer

Ja co prawda nim nie jestem, ale może mass (w sensie msza?). Wiadomo, w innych germańskich też występują kognaty, tylko że musiałyby być one zapożyczone niezależnie (bądź już z angielskiego, w końcu Anglosasi wysyłali misje do Niemiec).
  •