Kyon > Kyon

Kyon, Epizod 2: Krok w Przyszłość!

(1/140) > >>

Henryk Pruthenia:
Wybaczcie porę późną, ale co miałem zrobić, to zrobiłem.
Kyon
EPIZOD II: KROK W PRZYSZŁOŚĆ!Chciałbym rozpocząć nowy epizod od podsumowania tego, co już dokonaliśmy. A więc, po pierwsze Canisowi udało się znaleźć ciekawy kawałek skały w kosmosie, który zamieszkuje teraz wiele narodów, który podzielony jest na wiele państw, ośrodków cywilizacyjnych, na którym wszystko jest jakże podobne do naszego rodzimego świata, a jednocześnie samo spojrzenie w niebo nas, ziemian, powaliłoby z nóg. Nie udały się wszystkie zamierzenia Canisowe (religie i wierzenia), ale no cóż, to nie jest, jak się teraz okazało, żaden problem. Po drugie udało się nam jednak wiele, wiele rzeczy: mamy wiele map, dzięki którym możemy spokojnie rozwijać swoje własne państwa, ich religie i kultury, wiele języków i wiele opisów samego psiego układu. Nie mamy tu jeszcze wszystkiego. Nie mamy tu do końca rozpisanych map ludów i języków, niektórych wierzeń, i nawet niektórych państw. Historie większość naszych państw przeplatają się w małym stopniu. Nie mamy ustalonych kontaktów kulturowych i handlowych między naszymi krajami, a szkoda. Także i inne pola leżą. Z drugiej strony, wiele, wiele rzeczy, o których nikt nigdy nie prosił, zostało przez Was samoistnie wprowadzonych, w wyniki czego świat jest jeszcze ciekawszy. A zatem, jako nowo mianowany naczelnik (zastępca canisowy) projektu, chciałbym wprowadzić także parę drobnych zmian, udogodnień i podzielić się z moimi pomysłami.

Zasad garśćChciałbym wprowadzić parę zasad:
1) Realizm. Powinniśmy jak najbardziej naśladować to co jest na Ziemi, a to, co na niej nie występuje, odrzucić, jako mało realistyczne. Cywilizacja i łąki na Kyontarktydzie? Niestety, nie. Wiem, że lepiej brzmi wielka kwitnąca cywilizacja, niż uzależniony od jednej oazy na środku lud pustynny, ale niestety wielka cywilizacja tu nie powstanie. Tak samo na Kyontarktydzie. (Poza tym sam osobiście sądzę, że wielki kraj może być nudniejszy niż ten jeden dogorywający lud, jeżeli jest fajnie opisany).
2) Ważniejsze jest pierwsze słowo. Ktoś może podjąć decyzję uwzględniając działanie innej osoby, następnie nie podoba mu się jednak tego efekt, anuluje to, i osoba, która nadbudowała to, zostaje na lodzie. Tak jak czasu nie można cofnąć, to tu (o ile nie ma zgody wszystkich zainteresowanych) też tej możliwości być nie powinno.
3) Pragmatyzm. Starajmy się pomyśleć, jak działali by władcy naszych państw, gdyby Kyon istniał, a więc kierujmy się nie układem sił na forze, a u nas w świecie.
4) Umawianie się. Oczywiście wyjątkiem od tych zasad powinien być moment, gdy parę osób zdecyduje się między sobą dogadać (i nie szkodzi to nikomu). Wiem, że zasada jest najmniej potrzebna, bo sądzę, że każdy się domyślił sam i to naturalne, ale na wszelki wypadek...

Strony ŚwiataAlbo bardziej otwarcie mówiąc: regiony Kyonu. Po co to jest? Ma to sens? Dlaczego miałoby to być? Otóż tłumaczę. Zaczynamy tworzyć naszą wspólną historię. I będziemy mieli problemy z oddziaływaniem między sobą naszych cywilizacji. I co jeszcze gorsze, będą z tym niedługo problemu, kiedy to wszystko ruszy. Dlatego sądzę, że podzielenie Kyonu na podregiony (co u nas na Ziemi występuje też samoistnie i podyktowane jest geografią) i wspólne opisy historii danego regionu, a dopiero potem państw, mogło by pozwolić na pozwolić na lepsze opisanie wydarzeń. Choć to wszystko dopiero to zarodek pomysłu. :

KalendariumAlternatywnym sposobem do oddzielnego pisania historii jest kalendarium. Sądzę, że najlepiej działało by to z podziałem Kyonu na mniejsze regiony, i historię poszczególnych państw (gdzie znajdowałaby się główna informacja). Sądzę, że powinny występować dwa kalendaria: jedno, wspólne dla wszystkich (powiedzmy: 1500: [Neszszi]: Zdobycie Meleki przez Neszszów) i poszczególne dla państw, by móc dużo lepiej móc załapać punkty orientacyjne. I o ile, przy państwach własnych każdy chyba powinien używać własnego kalendarza, to przy ogólnym raczej od jakiegoś arbitralnie ustalonego roku (i dodatkowo liczby po kyońsku z pomocą kalendarza Todsmera).

PS: Lepiej by było, gdyby na wikiKyonie mapy językowe i polityczne oddawały stan pierwotny, a zmiany polityczne, etniczne, lingwistyczne i etc, powinny być zapisywane w historii.
PPS: Chciałbym zaznaczyć, że to są tylko pomysły na rozwiązanie problemu opisania historii.

EgzonimyPowinna (i najprawdopodobniej zrobię to jutro, pojutrze, chyba, że Borlach czy ktoś inny mię wyręczy) tabelka na wikiKyonie, gdzie będziemy mieli tabelkę język : nazwa własna. Nazwa własna w języku oryginału powinna nam pomóc wybrać własne wewnętrzne nazwy na istniejące kraje, miejsca.

Kontakty międzyjęzykoweNa wiki powstanie miejsce, gdzie będą wypisywane "internacjonalizmy", czyli nazwy na terminy (nazwy endemicznych zwierząt, towarów, zwyczajów, elementów kultury) w językach oryginalnych - i oczywiście w językach pochodnych. Pozwoli to na zwiększenie kontaktów kulturowych. Na forze powstanie miejsce, gdzie będziemy się mogli spytać, jak jakieś słówko brzmi w danym języku. Lub chwalić się tym, jak na przykład nazywa się mamut po neszszyjsku lub słoń leśny. Sądzę, że to doda trochę smaczku :)

Ręce i nogi...i głowy. Czyli postacie. Nie wiem jak Wy, ale mnie najbardziej dziwi mnie brak postaci w naszym świecie. Mamy ładnie opisane historie, i w ogóle, ale nie wiemy kto rządzi z imienia i nazwiska kieruje naszymi państwami. Kiedy się urodził, jaki ma charakter i ile będzie żył. O ile do momentu, gdzie wpływy między nami są małe, da się je ustalić, i nasi bohaterowie wpływają bardziej lokalnie, nie ma większego problemu. I tu chciałbym zaczerpnąć coś, co używane jest w dziale historii alternatywnej na historykach, co pozwalało tworzyć takie nitki jak to cudo. Otóż tu tworzone są postacie w ściśle określony sposób. Ich daty życia i śmierci są losowane (nie przez osobę zainteresowane), tak samo liczba dzieci (ważne dla monarchii) i ich płeć, a ich charakter, działania i tym podobne mają podstawę na osobach działających w rzeczywistości. Co pozwala bardzo urealnić cały Kyon. Teraz, gdy działamy między sobą na małą skalę może nie ma to dużego znaczenia, ale niedługo będziemy zarzynali się o planety w najbliższych Układach Słonecznych! O tym, jak, kto i gdzie będzie losował powiem później.

Kości zostały rzuconeI tu chcę chyba wprowadzić najważniejszą zmianę w Kyonie: odejście tylko od naszej woli, a pozostawienie kształtowania się naszego świata jemu samemu! O co chodzi? Otóż, miejmy my bitwę morską między Tangią a państwem Neszyjskim w jakimś miejscu. Niestety, ja się nie przychylę, by przegrać (chyba, że zyskam gdzie indziej), tak i nikt inny się na to nie zgodzi. A teraz wyobraźmy sobie, że na podstawie tego, co wcześniej pisaliśmy (może akurat Tangia ledwo żywa wyszła z innej bitwy morskiej?) ustalamy prawdopodobieństwo:
*Całkowita anihilacja statków Tangii 1-5
*Tangia przegrywa ale uchodzi mniejszość statków, Tangijczycy też w złym stanie 6-20
*Tangia przegrywa ale uchodzi większość statków 21-50
*Remis, ciężkie straty po obu stronach 51-75
*Remis, brak strat 66-75
*Neszszi przegrywają, małe starty 76-95
*Neszszi przegrywają, dużę straty 96-100
Jak widać, prawdopodobieństwo nie jest rozłożone po równo, tylko jak (załóżmy przy przewadze neszyjskiem) mogą się potoczyć losy bitwy. Jeżeli jednej ze stron się nie podoba, zawsze można dyskutować. Nie powinniśmy losować rzeczy, które jawnie da się przewidzieć (jeden statek na całą flotę padnie). No tak, ale co teraz. Otóż to! Możemy tu rzucać monetę (częsty sposób na wybranie płci dziecka, rzucamy tylko złotówkami! :D), wylosować przypadkowe daty (zazwyczaj po parę, i np. ustalić zawczasu, że wybieramy najskrajniejszą korzystną, niekorzystną, lub znowu zostawić losowi), a więc daty urodzin i śmierci już mamy. Daty ślubów i innych bitew powinniśmy wybierać już sami, gdyż nie są to zdarzenia losowe. Data ślubu monarchów może być tradycyjnie ustalona, tak samo np. z powodów religijnych data bitwy może się przesunąć. Tak samo zależy od prędkości wojska etc. Sądzę, że dużo nam może pomóc lektura tego tematu na tym forze :)

Kończąc...Kończąc, chciałbym tylko powiedzieć, że Kyon ma duże szanse na stanie się czymś naprawdę wyjątkowym. Jest to ciekawy i inny świat, choć tak podobny do naszego. Ciekawe jest, jak "nasi" ludzie poradzą sobie w tym całkowicie innym świecie :)

Borlach:
Widzę, że ruszamy pełną parą. I świetnie. Podoba mi się garść nowych pomysłów i rozwiązań jakie zaprezentowałeś, ale po kolei:

Co do podsumowania i zasad - tych map wcale aż tak wiele nie ma, ale faktycznie Kyon jest cholernie ciekawym światem, chyba jednym z ciekawszych o jakich słyszałem. Myślę, że mitologie będą sukcesywnie tworzone przez każdego z uczestników, zwłaszcza wtedy gdy nabierzemy rozpędu, podobnie z łączoną historią. Z zasadami jak najbardziej się zgadzam, mam tylko niewielkie zastrzeżenie co do pierwszej. Jasne, że na środku lodowego pustkowia czy rozżarzonego piasku gdzie brak jakiegokolwiek pożywienia nie powstanie nagle supermocarstwo, bo jest to po prostu nielogiczne i nierealistyczne. Ale to, że coś nie występuje na naszej Ziemi nie oznacza od razu że nie mogłoby powstać tutaj, na kyońskich warunkach i że musi zostać od razu odrzucone. Osobiście myślę, że o ile coś jest logicznie i spójnie wyjaśnione, ma uzasadnienie i trzyma się kupy, to mogłoby stać się częścią Psiego Świata, nawet jeżeli na Ziemi nie posiada swojego odpowiednika. Moi Ajdyniriańczycy już są czymś takim a bardzo chciałbym utrzymać ich unikalną aparycję.

Bardzo podoba mi się pomysł utworzenia regionów zwłaszcza, że samemu podzieliłem najbliższy mi Kyon prowizorycznie na 2 regiony - Środkowy, czyli Imperium i nacje nad Morze Słonym i Wschodni, czyli wszystko co leży po drugiej stronie Bramy Wschodzącego Słońca. Ale jak mówię, to czysta prowizorka, a podzielenie planety na mniejsze części pod względem historyczno-kulturowym powinno znacząco ułatwić sprawę. Pytanie tylko jak to podzielimy?
Poza tym pomyślałem sobie, że każdy z regionów powinien posiadać własną mapę, chociaż będzie to wymagało mnóstwa roboty.

Kalendarium jak najbardziej. Widsið już nawet zaczął robić takie dla Qin. No i jest to doskonała okazja do poprzeplatania historii naszych narodów.
Btw, to kalendarium Qin będzie jeszcze uzupełniane?

Kontakty międzyjęzykowe, egzonimy i cała reszta sprawia że świat nam ożywa. Osobiście chciałbym tez zobaczyć kontakty międzykulturowe i jakieś międzyreligijne, ale do tego jeszcze chyba daleka droga.
Co do listy egzonimów, nie wiem czy dam radę tego dziś robić, bo najpewniej wychodzę wieczorem, niemniej jednak spróbuję. Jak się nie wyrobię to najwyżej samemu zrobisz, ok? xD

Co do części z Losem... to dla mnie największa nowość, nigdy nie widziałem podobnego systemu i ciężko mi sobie jeszcze wyobrazić jak to będzie działać w praktyce. Ale brzmi naprawdę ciekawie i jestem pozytywnie nastawiony. Boję się tylko że Imperium mi szybko upadnie pochłonięte przez jakąś, bogowie brońcie, rewolucję (tfu), bo mnie jakoś z Losem nigdy nie było po drodze.                 

Zaczynam się hypować Kyonem znacznie bardziej niż nową częścią Asasyna zwłaszcza że ostatnie były raczej rozczarowaniem

PS: Weźcie, niech ktoś przypnie ten temat tak samo jak Epizod 1

Henryk Pruthenia:

--- Cytat: Borlach w Czerwiec 12, 2017, 12:45:11 ---Co do podsumowania i zasad - tych map wcale aż tak wiele nie ma, ale faktycznie Kyon jest cholernie ciekawym światem, chyba jednym z ciekawszych o jakich słyszałem. Myślę, że mitologie będą sukcesywnie tworzone przez każdego z uczestników, zwłaszcza wtedy gdy nabierzemy rozpędu, podobnie z łączoną historią. Z zasadami jak najbardziej się zgadzam, mam tylko niewielkie zastrzeżenie co do pierwszej. Jasne, że na środku lodowego pustkowia czy rozżarzonego piasku gdzie brak jakiegokolwiek pożywienia nie powstanie nagle supermocarstwo, bo jest to po prostu nielogiczne i nierealistyczne. Ale to, że coś nie występuje na naszej Ziemi nie oznacza od razu że nie mogłoby powstać tutaj, na kyońskich warunkach i że musi zostać od razu odrzucone. Osobiście myślę, że o ile coś jest logicznie i spójnie wyjaśnione, ma uzasadnienie i trzyma się kupy, to mogłoby stać się częścią Psiego Świata, nawet jeżeli na Ziemi nie posiada swojego odpowiednika. Moi Ajdyniriańczycy już są czymś takim a bardzo chciałbym utrzymać ich unikalną aparycję.
--- Koniec cytatu ---
Ogólnie ta zasada ma eliminować wszystkie kosmiczne nietoperze. Wiadomo, że ten świat nie jest do końca realistyczny, według mnie jest to nawet nie możliwe. Są różnice, i niech będą. Ale prąd morski, który ogrzewa mały obszar tak, by się tak dało utrzymać rolnictwo? Zasada ma eliminować to, a nie Ajdyniriańczyków. :)

--- Cytat: Borlach w Czerwiec 12, 2017, 12:45:11 --- Bardzo podoba mi się pomysł utworzenia regionów zwłaszcza, że samemu podzieliłem najbliższy mi Kyon prowizorycznie na 2 regiony - Środkowy, czyli Imperium i nacje nad Morze Słonym i Wschodni, czyli wszystko co leży po drugiej stronie Bramy Wschodzącego Słońca. Ale jak mówię, to czysta prowizorka, a podzielenie planety na mniejsze części pod względem historyczno-kulturowym powinno znacząco ułatwić sprawę. Pytanie tylko jak to podzielimy?
Poza tym pomyślałem sobie, że każdy z regionów powinien posiadać własną mapę, chociaż będzie to wymagało mnóstwa roboty.

--- Koniec cytatu ---
Szczerze mówiąc, regiony (lub ładniej brzmiące strony świata) powinny powstać głównie dlatego, że trudno będzie nam prowadzić historię na wikiKyonie, jeżeli będzie wszystko razem. Niektóre zdarzenia będą miały znaczenie światowe i orientacyjne, i one powinny być wypisane w głównym kalendarium, którego daty będą podawane według dat wspólnego kalendarza. Sam jestem też zwolennikiem, by to robić też w historii poszczególnych ziem, i dać tylko informację o tym że u nich liczy się od innej daty czy coś podobnego.

Co do tego jak wydzielić strony świata, to odpowiedź brzmi: tak jak u nas, wziąć pod uwagę charakterystykę cywilizacyjno-geograficzną i tyle. Czyli nie chodzi mi o podział typu Europa, Azja, Afryka, a bardziej Europa, Bliski Wschód, Indie, Daleki Wschód...

Co do map, jestem zwolennikiem wycięcia kawałka głównej mapy, co pozwoliłoby potem ładnie wszystko składać. Wiem, że rozdzielczość nie zadowala, ale więcej będzie roboty z tworzeniem i konwertowaniem i etc. niż pożytku.

Zgaduję, że dla was też będzie ważne umiejscowienie miast na mapie etc. Ja kiedyś, dla mapy Ziemli użyłem następującego systemu: patrzymy na położenie wg pikseli na mapie (np:129x160) i samemu wybieramy, gdzie w tym pikselu można umiejscowić dane miasto (dzieli w wyobraźni piksel na 9 części (3 boki po 3) i liczymy jak na klawiaturze starych telefonów od góry. Więc np. północny wschód - 3, południowy wschód - 9, środeczek - 5, wschód - 6, zachód -4. Np, miasto umiejscowione jest na północnych wschodzie 789x167, to wyjdzie nam zapis Dupowice Mniejsze [789,167,3]. To samo można zrobić z miejscami bitew. Kiedy jest potrzebne miejsce bitwy, położenie miasta, można je łatwo odtworzyć, a nie trzeba tysięcy map. Ale to jest tylko propozycja.


--- Cytat: Borlach w Czerwiec 12, 2017, 12:45:11 ---
Kontakty międzyjęzykowe, egzonimy i cała reszta sprawia że świat nam ożywa. Osobiście chciałbym tez zobaczyć kontakty międzykulturowe i jakieś międzyreligijne, ale do tego jeszcze chyba daleka droga.
Co do listy egzonimów, nie wiem czy dam radę tego dziś robić, bo najpewniej wychodzę wieczorem, niemniej jednak spróbuję. Jak się nie wyrobię to najwyżej samemu zrobisz, ok? xD
--- Koniec cytatu ---
I tak postaram się tym zająć. Chociaż kontakty powinny być póki co jak najbardziej lokalne.

--- Cytat: Borlach w Czerwiec 12, 2017, 12:45:11 ---
Co do części z Losem... to dla mnie największa nowość, nigdy nie widziałem podobnego systemu i ciężko mi sobie jeszcze wyobrazić jak to będzie działać w praktyce. Ale brzmi naprawdę ciekawie i jestem pozytywnie nastawiony. Boję się tylko że Imperium mi szybko upadnie pochłonięte przez jakąś, bogowie brońcie, rewolucję (tfu), bo mnie jakoś z Losem nigdy nie było po drodze.
--- Koniec cytatu ---
Właśnie, że wcale nie musi tak być. Główne ramy są jednak w naszych rękach. Przykład jak to wygląda w praktyce tutaj, od ~20, ~30 strony chyba

I jeszcze wielka prośba do wszystkich: zróbcie-że konlangi do państw, które macie opisane. Ja staram się już zapełnić całą północ (co zajmie mi parę miesięcy pewnie), ale takie duże twory jak Secht (chyba) nie mają własnych narzeczy! :<<

Pluur:
Na wstępie chcę donieść, że w końcu doczekaliśmy się ruszenia naszego kochanego Kyonu. Cieszy mnie to bardzo i nie mogę się doczekać dalszych części i/lub kontynuacji. Ogólnie jestem za garścią zasad, stronami świata, czy kalendarium.


--- Cytuj ---PS: Lepiej by było, gdyby na wikiKyonie mapy językowe i polityczne oddawały stan pierwotny, a zmiany polityczne, etniczne, lingwistyczne i etc, powinny być zapisywane w historii.
--- Koniec cytatu ---
Co znaczy stan pierwotny?

--- Cytuj ---Na wiki powstanie miejsce, gdzie będą wypisywane "internacjonalizmy", czyli nazwy na terminy (nazwy endemicznych zwierząt, towarów, zwyczajów, elementów kultury) w językach oryginalnych - i oczywiście w językach pochodnych. Pozwoli to na zwiększenie kontaktów kulturowych. Na forze powstanie miejsce, gdzie będziemy się mogli spytać, jak jakieś słówko brzmi w danym języku. Lub chwalić się tym, jak na przykład nazywa się mamut po neszszyjsku lub słoń leśny. Sądzę, że to doda trochę smaczku :)

--- Koniec cytatu ---
Bardzo dobry pomysł, jednakże myślę, że póki co nasz świat jest jeszcze nie na takim poziomie, by istniały internacjonalizmy. Ewentualnie jakieś zapożyczenia lokalne, aczkolwiek i tak dzielą nas duże przestrzenie i hipotetyczne zapożyczenia na pewno będą bardzo zmienione w językach.

--- Cytuj ---Czyli postacie.
--- Koniec cytatu ---
Trzeba zedytować szablon państwa przy tworzeniu stron na wiki (dodać głowę państwa i szefa rządu, czy coś takiego. Zresztą zajmę się tym dzisiaj. Dodam jeszcze system rządów, walutę i jak chcecie system gospodarczy.

--- Cytuj ---Kości zostały rzucone, czyli https://www.random.org/
--- Koniec cytatu ---
Wszystko fajnie, tylko kto będzie operował tym programem? Kto będzie rzucać monetą, klikał w generate, etc?

--- Cytuj ---Kończąc, chciałbym tylko powiedzieć, że Kyon ma duże szanse na stanie się czymś naprawdę wyjątkowym.
--- Koniec cytatu ---
A to niech będzie naszą dewizą :D

--- Cytuj ---Co do części z Losem... to dla mnie największa nowość, nigdy nie widziałem podobnego systemu i ciężko mi sobie jeszcze wyobrazić jak to będzie działać w praktyce. Ale brzmi naprawdę ciekawie i jestem pozytywnie nastawiony. Boję się tylko że Imperium mi szybko upadnie pochłonięte przez jakąś, bogowie brońcie, rewolucję (tfu), bo mnie jakoś z Losem nigdy nie było po drodze.                 

--- Koniec cytatu ---
Po paru losowaniach będziemy wiedzieli jak sobie ustawić widełki prawdopodobieństwa i nic nie będzie nam straszne :P

--- Cytuj ---PS: Weźcie, niech ktoś przypnie ten temat tak samo jak Epizod 1
--- Koniec cytatu ---
Podbijam!!!

--- Cytuj ---Ale prąd morski, który ogrzewa mały obszar tak, by się tak dało utrzymać rolnictwo?
--- Koniec cytatu ---
Rozumiem, że chodzi o mnie. Dlaczego taki prąd by nie mógł się utrzymać? Mamy przecież Golfsztrom. Pozwolę sobie zacytować za wikipedią: "Zimą powietrze nad oceanem położonym na zachód od wybrzeży Norwegii jest średnio o ponad 22 °C cieplejsze niż powietrze na podobnych szerokościach geograficznych, co jest jedną z największych anomalii tego typu na Ziemi[2]." żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_Zatokowy
A jeżeli jesteśmy przy sprawach rolnictwa. Sam Henryku mówiłeś, że Kyon może nie być dobrym miejscem na uprawy, nawet w strefach umiarkowanych. Co robimy z tym? Oddajemy to pod sztandar, że miejscowe roślinki są przystosowane i w jakimś stopniu przypominają te ziemskie? (kyońskie ziemniaki, czy pomidory). Takie zboże wg tego rośnie do 248 dni. U nas jest dłuższy dzień, ale rok krótszy no i nie wiem jakby to rozwiązać. Z kolei tu pszenica: potrzebuje ponad 100 dni okresu wegetacyjnego i minimum 3 miesięcy z temperaturą powyżej +10C, kukurydza: roślina ciepłolubna o okresie wegetacji ponad 140 dni, większość potrzebuje do tego dobrej gleby, część sporo słońca. Nachylenie Kyonu też może na to mocno wpłynąć. HELP.

--- Cytuj ---Co do tego jak wydzielić strony świata, to odpowiedź brzmi: tak jak u nas, wziąć pod uwagę charakterystykę cywilizacyjno-geograficzną i tyle. Czyli nie chodzi mi o podział typu Europa, Azja, Afryka, a bardziej Europa, Bliski Wschód, Indie, Daleki Wschód...

--- Koniec cytatu ---
Oczywiście, że tak.

--- Cytuj ---Co do map, jestem zwolennikiem wycięcia kawałka głównej mapy, co pozwoliłoby potem ładnie wszystko składać. Wiem, że rozdzielczość nie zadowala, ale więcej będzie roboty z tworzeniem i konwertowaniem i etc. niż pożytku.
--- Koniec cytatu ---
A może spróbujmy z tymi mapami 4K?

--- Cytuj ---Zgaduję, że dla was też będzie ważne umiejscowienie miast na mapie etc. Ja kiedyś, dla mapy Ziemli użyłem następującego systemu: patrzymy na położenie wg pikseli na mapie (np:129x160) i samemu wybieramy, gdzie w tym pikselu można umiejscowić dane miasto (dzieli w wyobraźni piksel na 9 części (3 boki po 3) i liczymy jak na klawiaturze starych telefonów od góry. Więc np. północny wschód - 3, południowy wschód - 9, środeczek - 5, wschód - 6, zachód -4. Np, miasto umiejscowione jest na północnych wschodzie 789x167, to wyjdzie nam zapis Dupowice Mniejsze [789,167,3]. To samo można zrobić z miejscami bitew. Kiedy jest potrzebne miejsce bitwy, położenie miasta, można je łatwo odtworzyć, a nie trzeba tysięcy map. Ale to jest tylko propozycja.

--- Koniec cytatu ---
Nie rozumiem.

--- Cytuj ---I jeszcze wielka prośba do wszystkich: zróbcie-że konlangi do państw, które macie opisane. Ja staram się już zapełnić całą północ (co zajmie mi parę miesięcy pewnie), ale takie duże twory jak Secht (chyba) nie mają własnych narzeczy! :<<
--- Koniec cytatu ---
Olseski już gotowy (już trzecia wersja nawet). Wkrótce upublicznię.

EDIT:
A porpos postaci, to czy ten system przyjmujemy:

--- Cytuj ---Spoiler[close]
--- Koniec cytatu ---
? Bo 16 stron tamtego tematu nie chce mi się wertować.

EDIT2: Zmieniłem szablon: http://jezykotw.webd.pl/wiki/Szablon:Kraj
I jak go wprowadzać, na przykładzie Monarchii Olsów: Spoiler[close]

Todsmer:
Zapisywałem się do konworldu, a nie do gry.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej