Język saski

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.
Język saski
?

[?]

Sposoby zapisu: zmodyfikowany łaciński
Typologia: analityczno-fleksyjny
SVO
Faktycznie
Utworzenie: Henryk Pruthenia w 2017
Najnowsza wersja: 1.0
W Świecie Zapadki
Używany w : Zapadka (język mniejszości etnicznej)
Klasyfikacja: J. germańskie
  • zachodniogermańskie
    • 'saski
Lista conlangów
Nuvola apps bookcase 1 blue.svg.png Zobacz też słownik tego języka.

Język saski, Námisk, Sasisk- język używany przez germańską ludność północnej Zapadki wywodzący się z języka starosaksońskiego. Jest używany przez saską mniejszość etniczną. Od północy, jak i od południa jest otoczony przez żywioł słowiański - od północy sąsiaduje z ludnością dzierzyńskojęzyczną, a od południa z ludnością zapodniojęzyczną. Od średniowiecza jest poddany silnym wpływom słowiańskim - jak w leksyce (wiele slawizmów z różnych dziedzin życia), czy też gramatyce (większa zachowawczość fleksji) a także w warstwie dźwiękowej (rozwój palatalizacji).

Historia

Po zakończeniu migracji ludności germańskiej na Zachód, na obszar dawnego Imperium Rzymskiego, duże połacie dawnej Germanii pozostawały puste. Powstałą pustkę osadniczą zaczęły zajmować plemiona słowiańskie. Choć większa część Germanii była wtenczas niezamieszkała, to niektóre plemiona postanowiły pozostać w siedzibach swoich przodków. Jedno z takich plemion, używającego jednego z teutońskim narzeczy, dało w przyszłości początek Sasom.

W czasie tworzenia bytów państwowych przez Słowian Sasi byli dalej niezależnym narodem. Niektóre obszary zamieszkane przez nich tworzyły osadniczą mozaikę germańsko-słowiańską - sąsiadujące ze sobą wsie potrafiły mówić w różnych językach. O ile na terenie Dzierzynki i Zapadki dominował zdecydowanie żywioł słowiański, to na terenie Sasi dominowali Germanie. Sytuacja uległa poważnym zmianom w momencie centralizacji księstw słowiańskich, z których w przyszłości powstała Dzierzynka i Zapadka - Saś stała się lennikiem raz to Zapadki, to Dzierzynki i nie miała już nigdy wybić się na niepodległość. Odbiło się to także na języku saskim, który był poddawany to słabszym, to silniejszym wpływom swoich sąsiadów. Jednocześnie obszar, na którym był używany język saski dramatycznie się zmniejszał.

W okresie dzierzyńskim Sasi cieszyli się dużą autonomią, chociaż obecne były też procesy centralizujące - np. narzucenie dzierzyńskiej odmiany języka cierkiewno-słowiańskiego. Wiele starych zapożyczeń słowiańskich uległo wielu zniekształceniom, jednocześnie obecny był stały napływ slawizmów - opisujących głównie życie społeczne, a także nowe wynalazki.

Ostatnia fala przeobrażeń języka, a także ustalenie się języka saskiego w formie podobnej współczesnej miała miejsce w czasie zawojowania przez Zapadkę Sasi, a także bezpośredniego włączenia tego obszaru. Kolejne fale osadnicze choć nigdy nie miały masowego charakteru, doprowadziły do stanu dwujęzyczności na dużym obszarze Sasi, aż do zaniknięcia języka na niektórych obszarach (szczególnie obszar zachodni).

W czasach współczesnych większość internacjonalizmów przejmowana jest za pośrednictwem języka zapadniego, rozwija się jednak powoli szkolnictwo prywatne w języku saskim.

Zmiany językowe

Dźwięki

Samogłoski

  • ɪ iː ʊ uː (i í u ú)
  • ɛ eː ɔ oː (e é o ó)
  • ə əː (y ý)
  • a aː (a á)

Spółgłoski

  • m mʲ n ɲ (m n)
  • p b pʲ bʲ t d tʲ dʲ k g c ɟ (p b t d k g)
  • f v fʲ vʲ s z ɕ ʑ ʃ ʒ x ɣ (f v s z š ž)
  • t͡s d͡z t͡ɕ d͡ʑ t͡ʃ d͡ʒ t͡ʃʲ d͡ʒʲ (c dz č dž)
  • ɫ lʲ r rʲ j (l r j)

Gramatyka