Królestwo Galicji

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galexa
Tiro o’n Alexan

Królestwo Galicji
Flaga
Flaga
Motto: Acasiwo Yespayan, Sweyan que xucho!
Królestwo Galicji na mapie
Język urzędowy Galicyjski
Stolica Brygancja
Największe miasto {{{największe miasto}}}
Ustrój Królestwo
Król Senago e’Ienosewaro
Powierzchnia
 - całkowita
 - woda (%)

km²
Populacja 4 550 000
Religia Kościół Katolicki
Waluta Jesyny (GLG)
Strefa czasowa
 - lato
UTC{{{utc1}}}
UTC{{{utc2}}}
Strefa czasowa
 - lato
{{{scz1}}}
UTC{{{scz2}}}
Niepodległość
1065 A.D.
Hymn Deso, ariegue’x riyan!
Kod ISO GLG
Nr kierunkowy +{{{tele}}}
Etnonim
 - polski
 - lokalny
 
Galicjanie
Galexinei
{{{przypis}}}

Galicja - kraj położony w zachodnio-północnej części Półwyspu Iberyjskiego, zamieszkiwany jest przez celtycki lud Galicjan.

Historia

Ze względu na peryferyjne położenie Galicji zamieszkujące ten obszar plemiona celtyckie nie uległy romanizacji w czasie trwania Imperium Rzymskiego. W czasie wędrówki ludów obszar ten został zdominowany przez germańskich Swebów, lecz ulegli oni dość szybkiej celtyzacji i przeszli z arianizmu na katolicyzm. Po udanej rekonkwiście Galicja weszła w unię personalną z Leonem, lecz w roku 1065 unia została zerwana a władzę w kraju przejęła dynastia Ienosewaro rządząca do dziś. Galicja stała się domem dla wielu wygnanych z Kastylii żydów i maurów, którzy wzmocnili gospodarkę Galicji. Galicjanie brali mały udział w ekspansji kolonialnej, jedynymi posiadłościami były Wyspa Świętej Matyldy i Gujana Galicyjska, a w Afryce - Gambia. W renesansie Galicja była ojczyzną wielu znamienitych artystów i filozofów. Galicję, jako jedyny kraj iberyjski, opanował ferwor reformacji (ze względu na obecność żydów i maurów), lecz kraj pozostał w większości katolicki. Wtedy też to wygnano z kraju wszystkich maurów i dużą część żydów. W XIX wieku Galicja przeżyła prężny, jak na przyrodnicze uwarunkowania, rozwój gospodarczy, oparła się także demokratycznym próbom reform i zachowała monarchię absolutną. Ruchy komunistyczne, wspierane przez ówczesną 5% mniejszość żydowską zostały zdławione dopiero jednak w 1939 roku, po zakończeniu wojny domowej w Hiszpanii, gdy to wygnano z kraju resztkę żydów, która zbiegła przede wszystkim do Francji i Wielkiej Brytanii.
W czasach współczesnych Galicja jest krajem o kapitalistycznym systemie gospodarczym, nie należy do Unii Europejskiej, ominęła ją też fala masowej imigracji. Jest krajem monolitycznym etnicznie. Uznawana jest za szkodliwy dla sąsiednich państw raj podatkowy. Jest też jedynym krajem w Europie, w którym nie występuje żadna forma parlamentaryzmu a związki zawodowe są zakazane.