Ancora 2157

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ancora 2157 to druga linia czasowa conworldu Widsiða o nazwie Ancora, powstająca od października 2013. Główne wydarzenia mają tu miejsce również na kontynencie Ancora, a także w przestrzeni kosmicznej. Wydarzenia uniwersum Ancora 2157 rozgrywają się blisko 1000 lat później, niż wydarzenia pierwszej linii czasowej, a osadzone w nim opowiadania mają mroczniejszy, a przy tym bardziej filozoficzno-etyczny charakter, w odróżnieniu do przygodowego klimatu starszych opowiadań. Podczas gdy Ancora jest scenerią typowo fantasy z nieznacznymi tylko cechami science-fiction, to właśnie element fantastyki naukowej dominuje w Ancorze 2157, gdzie elementy fantasy znaleźć można tylko w "metadanych" conworldu i odwołaniach do jego historii. Ancora 2157 nie jest alternatywą w stosunku do Ancory (1198), a raczej jej kontynuacją, a w pewnym sensie także lustrzanym odbiciem.

Tło wydarzeń

Tłem dla wydarzeń Ancory 2157 jest dynamiczny rozwój populacji kontynentu po nie do końca jasnej utracie możliwości korzystania z magii w okolicach roku 1750 pC. W roku 2157 pC Terranie zakładają pierwszą kolonię w kosmosie, na jednym z księżyców potężnego gazowego olbrzyma, Camalusa. Kontakt z kolonią jest początkowo utrudniony przez interferencje pochodzące z piątego pierścienia Terry, który powstał z dawnej magosfery, a po sześciu tygodniach na linii Terra-Camalus zapada całkowita cisza radiowa. W tym samym roku w ruinach Turrisarno, dawnej stolicy niegdyś potężnego Cesarstwa Arnoru, odkryte zostaje opuszczone laboratorium i coś na kształt centrum kontroli o technologii znacznie przewyższającej swoim poziomem terrańską, ale dziwnie nie obcej. Odżywają dawne mity o "Pradawnych", a odkrywcy laboratorium chcą ruszyć na ich poszukiwanie.

Rasy

Wszystkie główne rasy Ancory istnieją także w Ancorze 2157. Po zaniku magii nagi, wcześniej znacznie odizolowane od reszty kontynentu, zamknęły się na świat całkowicie. Gdy magia zniknęła ze świata, zniknęła również nienawiść elfów raltari do pozostałych ras, co wywołało podejrzenia, że konflikt był sztucznie podżegany przez bliżej nieokreślonych sprawców. Krasnoludy i ludzie ulegli całkowitej integracji kulturowej i społecznej. Elfy ndamz natomiast bardziej otworzyły się na inne gatunki rozumne i szybko stały się pionierami nauki i technologii, jako że zawsze wyprzedzały inne rasy o kilka kroków w tym aspekcie.

Inspiracje

Inspiracjami dla Ancory 2157 były:

  • seria Might & Magic,
  • seria Mass Effect,
  • różne literackie utwory science-fiction, w tym typu utopijnego, dystopijnego, cyberpunk, biopunk, space frontier i fikcji politycznej,
  • współczesne kino s-f.