Mikui

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikui
Nazwy:
Mikui (Międzynarodowa nazwa), ah. Мікуі, am. Ἅμίκυἄ, ma. Միռկևյ
Lokalizacja:
Mikui na mapie
Powierzchnia
- całkowita: km²
- linia brzegowa: ? km
- % wody ?%
Wysokość
- średnia: 2 300 m nad p.m.
- najwyższy punkt: 11 144 m nad p.m.
- najniższy punkt: 27 m pod p.m.
Demografia 2006
- ludność całkowita
- gęstość zaludnienia os./km²
Pozostałe dane
Państwa: Flagaahtialii.gif Ahtialia
Stolica: Harnia
20px Makratia
Stolica: Ortra

20px Amultia
Stolica: Minnaika

Większe organizacje: {{{organizacje}}}
Strefa czasowa: ?

Mikui (ah. Мікуі Mikui, am. Ἅμίκυἄ A˦˥˃mi˥kua˥˦˂, ma. Միռկևյ Mirkuj) - kontynent na planecie Haivoori, położony na półkuli południowej. Nie łączy się lądowo z żadnym innym kontynentem. Graniczy oceanicznie z Tunduą na zachodzie, Karpradu na północy oraz Dalionem na wschodzie. Oblewają go cztery oceany: Oon (dawniej obszar pomiędzy Mikui a Karpradu nazywano oceanem Endire, dyskusja trwa), Szaweg, antarktyczny oraz Keluhasiw. Najbliższe archipelagi (z wyjątkiem wyspy Szalo, przydzielonej Karpradu) również uznaje się za teren Mikui.

Etymologia

Prawdopodobnie pramikujski termin ami kʼwai (wg zapisu IPA) oznaczał po prostu "świat", a potem słowo zmieniło znaczenie i zaczęło określać raczej kontynent, czyli "teren ograniczony wodą słoną". Innym terminem było pʰuːdɯ.

Haigrafia

Mikui leży na półkuli południowej i sięga od samej antarktyki na wyspie Neelu na południu do regionów tropikalnych na północy. Kontynent dzieli na trzy części subdukcja płyt tektonicznych, przy czym dwie wielkie spotykają się właściwie na środku kontynentu. W pewnym punkcie wszystkie trzy płyty nachodzą na siebie tworząc bardzo wysokie góry ze szczytami nawet dziesięciokilometrowymi. Na zachodzie od gór teren jest na ogół równinny, na północy tropikalny, potem sawanna, później większość terenu olbrzymie łąki i lasy, na południu zaś chłodny. Na wschód od gór na samej północy jest krótki odcinek lasów tropikalnych, następnie step i pustynie (Suarna), które kończą się dopiero w środku pod wpływem deszczów z gór i wpływu oceanu (Amultia i część Makratii). Na południe od drugiego łańcucha górskiego, który odchodzi od głównego grzbietu na wschód przez Unaktę i Makratię, istnieją równiny, tajga wysokogórska i subantarktyczna, a jeszcze dalej na południe tundra.

Klimat

Bardzo różniący się w zależności od terenów. Według najnowszych danych (2011) dane klimatyczne to:

  • w Harnii (343 m n.p.m) średnia temperatura w lipcu wynosi +31°C, w styczniu -45°C, średnia suma opadów w lipcu to 40 cm, w styczniu 0 do 6 cm (roczna 228 cm)
  • w An (1500 m n.p.m.) temp. lip. wynosi +13,2°C, w styczniu -23,8°C, średnia suma opadów w lipcu to 60 cm, a w styczniu 40 cm (roczna 194 cm)
  • w Palan (98 m n.p.m.) temp. lip. wynosi +46°C, w styczniu +32°C, średnia suma opadów w lipcu to 25 cm, w styczniu opady nie występują wcale (roczna 30 cm)
  • w Quilkaç (17 m n.p.m.) temp. całoroczna wynosi około +36,5°C, średnia suma opadów w lipcu to 65 cm, w styczniu 35 cm (średnia roczna ponad 350 cm)
  • w Kamivie (2100 m n.p.m.) temp. lip. wynosi +9°C, w styczniu -34°C, średnia suma opadów w lipcu to 50 cm, w styczniu opady mniejsze niż 5 cm


Kontynenty planety Haivööri

Tundua · Mikui · Karpradu · Dalion · Vinui