Xediveria

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Xediveria (sediweria) - druga planeta w układzie gwiazdy Jotar 5627 w conworldzie Endevagor stworzonym przez kebikebij. Położona jest około 0,8 j.a. od gwiazdy. Zamieszkuje ją cywilizacja Xediverian posługujących się językiem Plkungon.


Atmosfera

 ・ Azot - 74%
 ・ Tlen - 21%
 ・ Podtlenek azotu - 3%
 ・ Para wodna 2%

Okresowo ilość podtlenku azotu maleje, zwiększa się za to ilość pary wodnej. Wiąże się to ze zmianą odległości od gwiazdy spowodowaną eliptyczną orbitą. Gdy planeta się oddala, temperatura spada i wówczas ilość wody w atmosferze się zmniejsza. Na obszarach polarnych padają wtedy ulewne deszcze. Po miesiącu planetarnym atmosfera całkowicie pozbywa się pary wodnej i przez długi czas jest piękna, bezchmurna pogoda. Kiedy Xediveria ponownie zbliża się do gwiazdy ilość pary wodnej znacznie się zwiększa, co przynosi chmury. Wraz ze zmianą ilości gazów w atmosferze powstają potężne wiatry, które osiągają prędkość do 400 km/h i wieją głównie na równiku.

Ruch obiegowy i obrotowy

Planeta okrąża Jotara w ciągu 6 miesięcy ziemskich. Orbita jest eliptyczna, toteż rozróżniamy tam pory roku: chłodną, kiedy temperatury sięgają w dzień od -5°C w rejonach polarnych do +5°C na równiku i ciepłą, kiedy na równiku notuje się do +35°C, a w rejonach polarnych +15°C.

Dzień i noc na całej planecie trwają po 24 godziny. Najpiękniejsze wschody i zachody gwiazdy obserwuje się w chłodnej porze roku, gdyż tylko wtedy można liczyć na bezchmurne niebo przez dłuższy czas.

Powierzchnia

Powierzchnię planety w 90% stanowią lądy. Wody powierzchniowe występują w kraterach uderzeniowych i wulkanicznych. Większość powierzchni lądów stanowią niziny i płaskowyże pokryte warstwą pyłu i gdzieniegdzie roślinami.


Xediverianie

Planetę zamieszkuje cywilizacja Xediverian. Są to istoty bardzo przypominające ludzi, jednak są bardziej od nich rozwinięci. Xediverian cechuje wrodzona inteligencja. Mieszkają w małych skupiskach w pobliżu wód - kraterów i rzek. W przeciwieństwie do ludzi Xediverianie nie niszczą środowiska, w którym żyją. Ich cywilizacja opiera się na odnawialnych źródłach energii takich jak światło gwiazdy, energia wiatrowa i wodna. Na równiku buduje się ogromne turbiny wiatrowe, które wraz z nadejściem huraganów zaopatrzają ponad 85% ludności w energię elektryczną.