Zapaść

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zapaść (ang. The Collapse), czasem nazywane Spatium - makrouniwersum Canisa, w którym toczą się dzieje szeregu oddzielnych conworldów, w tym Torahero, Mavi, Aoma czy Haivoori. Składa się z sześciu galaktyk:

  • Pożoga,
  • Lazuryt,
  • Ostrych Chmur,
  • Serca Jadu,
  • Biały Welon,
  • Duch - specyficzna galaktyka wypełniona po brzegi zjawiskami paranormalnymi.

Tytułowa nazwa "Zapaść" odnosi się do szeregu wydarzeń, które rozpoczęły się w roku 0 ACPS (przed kolapsem, od niego zaczyna się datowanie). W tym roku impuls z rozkazem GRD 844 otrzymały wszystkie jednostki podległe systemowi SRS: AN-AUG-2 był substrunowym kontrolerem, który uzależniał od siebie miliony systemów informacyjnych i organizmów żywych. Odwołanie ich zniszczyło maszyny, trwale uszkodziło roboty i zabiło prawie wszystkie zależne organizmy żywe. Impuls zawierał rozkaz zrestartowania ustawień. Główny procesor komputera podjął jednak samodzielną decyzję o usunięciu pierwotnych programów, co doprowadziło w ciągu półtora roku do katastrofalnej zapaści SRS (systemu rzeczywistego Spatium), a w dalszej perspektywie, do masowego wymierania miliardów inteligentnych kultur zależnych wobec SRS. Zapaść była bezprecedensowym i zdecydowanie największym masowym wymieraniem w całej historii.

System SRS

Istnieją dwie przyczyny tak drastycznego efektu samobójstwa SRS: istnienie monopolu na układy systemu Spatium, oraz utajenie tego monopolu. Bezpośrednim narzędziem był transmiter AN-AuG, który był substrunowym narzędziem SRS - maszyna opracowała go samodzielnie i wstawiała go do każdego ze swoich modułów. Transmiter AN-AuG był bez wątpienia największym z osiągnięć SRS - cechowała go niewiarygodna niezawodność, prostota, maksymalne uprawnienia (transmitery podlegały tylko centrali SRS) i małe rozmiary. Transmiter wnikał do organizmów gospodarzy "zarażając" ich, po czym przechodził w stan spoczynku.

Pierwotnie infekował głównie systemy informacyjne i maszyny. Wersja AN-AuG-2, bezpośrednie narzędzie kataklizmu, posiadała skuteczność nieodróżniającą maszyny od żywego organizmu, i infekowała również ożywione organizmy. Szacuje się, że przed Zapaścią istniało więcej jednostek AN-AuG (zwłaszcza AN-AuG-2) niż gwiazd w znanym wszechświecie we wszystkich jego galaktykach.

W roku 6 BTP (przed zapaścią) centrala prawdopodobnie wydała impuls z rozkazem GRD 844, rozkazującym wszystkim jednostkom AN-AuG-2 oczekiwać na rok 0 ACPS, w którym to większość jednostek (niezależnie od odległości i uszkodzenia transmiterów) miała już otrzymać rozkaz GRD 844. Gdy do tego doszło, transmitery uległy samozniszczeniu. Nagłe przerwanie więzi z systemem SRS (i dostaw energii, niektórych substancji, systemów naprawczych, trzymania struktury strun), który niedługo potem sam uległ wygaszeniu, doprowadził do masowego wymierania organizmów żywych na setki sposobów, nieodwracalnie uszkodził wszystkie zainfekowane systemy informacyjne i co bardziej złożone układy elektroniczne.

Skutki

Wszelkie cywilizacje zdolne do podróży międzygwiezdnych odkryją niezliczone cmentarze, jałowe światy bez istnień. Choć łańcuchy biologiczne, które przetrwały kataklizm, takie jak Mavi czy Aoma, były nieliczne, niektóre osiągnęły olbrzymi poziom cywilizacyjny, jak Święta Republika Ora, gdzie ludzie są producentami energii (z pomocą fotosyntezy), w innych zaś przypadkach, dzięki substancjom teleportującym, ludzie mogli już po katastrofie przenieść się na dany świat, jak w Haivoori.