Autor Wątek: Ghosterowy projekt językowy 2015  (Przeczytany 9761 razy)

Offline Ghoster

Ghosterowy projekt językowy 2015
« dnia: Marzec 01, 2015, 11:38:11 »
Dobra, czas przestać się obijać i zacząć się uczyć języków. Tak samo mi jak i, zakładam, większości z was doskwiera brak systematyczności i konsekwencji w nauce języków, zatem proponuję mały projekt językowy, który pomoże co poniektórym. Ten temat ma być czysto praktyczny, więc z góry proszę co bardziej aspołecznych pieniaczy o nie udzielanie się, jeśli nie mają zamiaru do projektu dołączyć.

W czym rzecz: proponuję obecnym tutaj zamieszczać comiesięcznie listę pięćdziesięciu słów z natlangu, którego się uczą, którą inni użytkownicy będą mogli sobie przepisać na kartkę/skopiować na czytnik/zapisać w telefonie i zamiast marnować czas w autobusie jadąc do szkoły li pracy, będą oni czytać te słowa i uczyć się ich skrupulatnie przez cały miesiąc. Nawet jeśli nie będzie innych zainteresowanych na język, warto to zrobić dla samego siebie i tutaj tę listę umieścić, żeby być konsekwentnym i zacząć coś faktycznie osiągać w tej nauce języków, bo od miesięcy staram się ogarnąć arabski, niemiecki i w mniejszym stopniu rosyjski i właśnie z tego braku konsekwencji moje wyniki są, cóż, marne. Czemu dokładnie ma służyć ten projekt: ma on skłaniać uczących się do inicjatywy by tworzyć słowniki, które się im przydadzą i których będą się chcieli uczyć. Z drugiej strony ma ściągnąć trochę trudu z uczących się by i inni mogli w projekcie te słowniki potworzyć. Myślę, że tworzenie słowniku samemu zamiast kopiowania słówek z podstrony "kitchen vocabulary" angażuje uczącego się i, cóż, jeśli ktoś się z tym nie zgadza, w projekcie uczestniczyć nie musi.

Marzec:

Zamieszczam słownik słów arabskich (pewnie nikt nie byłby zainteresowany...):

"Marzec - Arabski"
[close]

Byłbym zainteresowany w liście niemieckiej i rosyjskiej. Zachęcam do uczestnictwa w projekcie, może niektórych nauczy to konsekwencji (oby mnie) i pomoże w nauce języków.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2015, 20:45:23 wysłana przez Ghoster »

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
Odp: Ghosterowy projekt językowy
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2015, 15:55:41 »
Dzięki Ci, że to zrobiłeś! Wreszcie coś mię zmotywuje do nauki.

Marzec:

Język węgierski:

Spoiler
[close]

Jestem zainteresowany listą rumuńską, białoruską i słowacką.
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2015, 20:45:01 wysłana przez Spodnie »
ChWDChRL

Offline Widsið

Odp: Ghosterowy projekt językowy 2015
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2015, 20:57:37 »
Marcowa lista rumuńska:

Spoiler
[close]

Offline Widsið

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2015, 03:55:31 »
A, jeszcze norweska (nynorsk)

Spoiler
[close]

Offline Spodnie

• Kapitan Szwecja
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2015, 19:53:39 »
Lista węgierska na Brunon Kwiecień:

Spoiler
[close]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2015, 15:53:30 wysłana przez Spodnie »
ChWDChRL

Offline Ghoster

« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 02, 2015, 21:39:18 »
Okej, dorwałem łapy do mini-zestawu do nauki włoskiego i mam nadzieję nauczyć się go w rok, zaczynam praktycznie od zera wiedząc tylko tyle, że Włosi nie umieją nie wymówić w wygłosie samogłoski oraz to, że mają osiem konstrukcji czasowych, z czego na codzień używa się conajwyżej sześciu. Myślę, że będę tutaj wysyłał po dwie listy po pięćdziesiąt słów z włoskiego miesięcznie - życzcie mi szczęścia. Arabski rozpiszę jak tylko wyuczę się tych pierwszych pięćdziesięciu z włoskiego.

"Kwiecień - Włoski"
[close]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2015, 17:21:21 wysłana przez Ghoster »

Offline Widsið

« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 02, 2015, 22:23:05 »
Lista rumuńska alla włoska powyżej:

Spoiler
[close]

Offline Ghoster

« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 05, 2015, 12:37:32 »
Abdejt mojej nauki włoskiego: włoski jest prosty. xd

Arabszczyzna na kwiecień:

"Kwiecień - Arabski"
[close]

Offline Ghoster

« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 05, 2015, 22:05:59 »
Do nieuczestniczących w projekcie, a którzy być może do tego tematu wejdą: naprawdę, weźcie udział - czy to zamieszczając własne listy, czy ucząc się z list innych, to pomaga w nauce samej systematyczności nauki.
Jak tylko wyryję listę arabską i poniższą, zamieszczę niemieckie czasowniki - z góry mówię, że to raczej będą te, których w moim osobistym niemieckim brakuje/źle je rozumiem przez skrzywione, holenderskie spojrzenie, ale z doświadczenia wiem, że dobrze jest także wyryć na pamięć listy słów, których nawet nie mamy szansy użyć (vide rzeczowników, których np. nie umiemy jeszcze odmieniać).

"Kwiecień - Włoski (2)"
[close]

Offline elslovako

« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 05, 2015, 22:37:21 »
Skoro tak namawiacie, lista duńska:

Spoiler
[close]

Poprosiłbym o listę fińską dla początkujących, ale to naprawdę początkujących.

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 05, 2015, 23:05:52 »
at score – podrywać
(...)
en graviditet – ciąża
Przerażające.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Heikete

« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2015, 11:06:07 »
Lista japońska --- kwiecień:
Spoiler
[close]

Offline Pluur

« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2015, 22:44:28 »
Może-by transkrypcja?

Offline Ghoster

« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2015, 22:48:39 »
Przecież jest tutaj hiragana - bardziej akuratnego zapisu chyba nie będzie. Ja wstawiałem transkrypcję w arabskim głównie dlatego, że to jednak trochę wygodniejsze niż zapisywanie samogłosek po arabsku, których nigdy poza nauką tych słów się zapisywać nie będzie. Przy japońskim nauka hiragany to chyba jednak podstawa.

Offline Pluur

« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 06, 2015, 22:54:13 »
Może i tak

:-o