Autor Wątek: Różne szkice...  (Przeczytany 70133 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #375 dnia: Kwiecień 04, 2015, 16:54:43 »
Kurf, wydało się...

EDIT: Pomyliłem konto ;<

Offline Ghoster

« Odpowiedź #376 dnia: Kwiecień 04, 2015, 17:04:13 »
Jest tu żywcem *jeden* symbol, który jest jednaki z jakimś znakiem z Wojnicza. No, i może jeszcze pomysł, który w sumie faktycznie zwaliłem z manuskryptu, czyli wstawianie pewnych liter w środek innych, ale w praktyce to Wojnicza przypominać raczej nie będzie, bo po pierwsze ta "dolna" litera w żadnym wypadku nie pokrywa się z tymi z manuskryptu, a po drugie tych "górnych" też jest sporo. Po prostu starałem się w to pismo wdrożyć jak najwięcej pomysłów ligaturowania liter.

Tak będzie wyglądać, jeśli uda mi się dostosować trochę fonetykę języku, żeby odpowiednio rozmieszczały się spółgłoski (te duże i obszerne) z samogłoskami (te małe pośrodku, nie robią ligatur).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2015, 21:12:51 wysłana przez Ghoster »

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #377 dnia: Kwiecień 04, 2015, 21:06:16 »
To może potraktuj je jako djakrytyki?

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #378 dnia: Kwiecień 04, 2015, 21:31:17 »
Ale litera też może druga na drugą zachodzić, tylko problem w tym, jak rozpoznać sekwencje, gdzie powinna wystąpić ligatura.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Ghoster

« Odpowiedź #379 dnia: Kwiecień 04, 2015, 21:52:04 »

Ekwilibrystyczne ligatury!

Nie no, żartuję, aż takich nie będzie, ale Mauzer dobrze to ujął. To pismo jest bardzo intuicyjne dla człowieka, w komputerze wymagałoby bardzo wielu warunków; nie przez same ligatury, a właśnie przez fakt, że mogą one występować "wokół" innych liter, co na czcionce komputerowej chyba jednak wymagałoby uważania tych samogłosek za część ligatury. Myślę, że takich normalnych ligatur w piśmie byłoby dobre 200 (takich zwykłych, intuicyjnych ligatur), a samogłosek jest 7, co daje nam tak na oko 1400 potencjalnych "znaków zastępczych" by te ligatury zaprezentować - nie mam zamiaru się tego podejmować i na pewno nigdy w życiu go mieć nie będę, więc pytam o rozwiązanie zastępcze.

Offline Toyatl

« Odpowiedź #380 dnia: Kwiecień 06, 2015, 21:44:19 »
Pomysł na konlag.
Język z minimalną liczbą fonemów:
1) a - samogłoska
2) i u r m n s - mogą być zgłoskotwórcze lub niezgłoskotwórcze
3) p t k - spółgłoski

Rdzenie 4-spółgłoskowe, 3-spółgłoskowe i 2-spółgłoskowe (w tym fonemy z poz. 2), alternacja - alternacji podlegają "a" i wszystkie fonemy z poz. 2.
Spółgłoski rdzenia mogą tworzyć syllabę np. rdzeń k-t-r-k może mieć formę "katrk" (r - zgłoskotwórcze), k-t-r-k z układem samogłosek a-r miałby postać "katrrk" z długim "r"; rdzeń p-s-p-m mógłby być realizowany w jednej z form jako "pspm" - wyraz dwusyllabowy z akcentem na "ps".
Morfologia preferująca prefiksy, z 30 przypadków, 3 liczby (pojedyncza, podwójna, mnogo-zbiorcza), rzeczowniki podzielone na klasy.
Czasownik w formie gerundu, brak biernika - zdanie jako wyrażenie nominalne z dopełniaczem jako patiensem.
Liczebniki 1, 2, 2+1, 2+2, dłoń, dłoń+1, dłoń+2, dłoń+2+1, dłoń+2+2, 2 dłonie, ... 20=człowiek, 40=2 ludzi, ... dużo, bardzo dużo.

Offline Canis

« Odpowiedź #381 dnia: Kwiecień 07, 2015, 08:24:46 »
Pomysł na konlag.
Język z minimalną liczbą fonemów:
1) a - samogłoska
2) i u r m n s - mogą być zgłoskotwórcze lub niezgłoskotwórcze
3) p t k - spółgłoski

Rdzenie 4-spółgłoskowe, 3-spółgłoskowe i 2-spółgłoskowe (w tym fonemy z poz. 2), alternacja - alternacji podlegają "a" i wszystkie fonemy z poz. 2.
Spółgłoski rdzenia mogą tworzyć syllabę np. rdzeń k-t-r-k może mieć formę "katrk" (r - zgłoskotwórcze), k-t-r-k z układem samogłosek a-r miałby postać "katrrk" z długim "r"; rdzeń p-s-p-m mógłby być realizowany w jednej z form jako "pspm" - wyraz dwusyllabowy z akcentem na "ps".
Morfologia preferująca prefiksy, z 30 przypadków, 3 liczby (pojedyncza, podwójna, mnogo-zbiorcza), rzeczowniki podzielone na klasy.
Czasownik w formie gerundu, brak biernika - zdanie jako wyrażenie nominalne z dopełniaczem jako patiensem.
Liczebniki 1, 2, 2+1, 2+2, dłoń, dłoń+1, dłoń+2, dłoń+2+1, dłoń+2+2, 2 dłonie, ... 20=człowiek, 40=2 ludzi, ... dużo, bardzo dużo.

Próbowałem taki zrobić. Wyszedł brzydki, a słowa zbyt podobne do siebie. To jest możliwe, ale jest dość nudne, a zdania są szpetne.

Zdecydowanie fajniejsze jest tworzenie języka z kosmiczną liczbą fonemów niż ich niedoborem.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #382 dnia: Kwiecień 07, 2015, 09:47:16 »
To. Bardzo często początkowy, zdawałoby się fajny pomysł ograniczenia fonemów spółgłoskowych (tu jeszcze jakoś to idzie) oraz samogłoskowych (w to plątać się raczej nie chcesz) prowadzi do tego, że język jest po prostu nudny - nudny jest proces jego tworzenia, nudne są wyniki tego procesu. Zazwyczaj ograniczenie spółgłosek w języku prowadzi albo do maksymalizacji roli samogłosek w morfemach (co jest raczej zgubne - trudno naprawdę mieć w języku wszelkie połączenia "Ca", "Ce", "Ci", "Co" li "Cu" o pełnych znaczeniach, coś takiego się po prostu raczej w konlangach nie zdarza, jeśli chcielibyśmy skopiować to do każdej spółgłoski), a czasami prowadzi to też do tworzenia bardzo pokręconych konstrukcji/słów o zdawałoby się zbyt długiej ilości sylab.
Doszedłem do wniosku, że i nawet języki, które, zdawałoby się, są bardzo nieekonomiczne pod względem ilości informacji przekazywanej w stosunku do ilości sylab (włoski, fiński, japoński) mają tendencje do wyrównywania "długości mowy" poprzez mówienie szybko. Myślę, że nie warto się za to zabierać, jeśli sam nie potrafiłbyś swojego konlangu tak szybko wymawiać.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2015, 13:49:52 wysłana przez Ghoster »

Offline Noqa

« Odpowiedź #383 dnia: Kwiecień 08, 2015, 00:00:36 »
Taki szkic fantazyjnej romanizacji arabskiego:

ء - e [ʔ]
ا - a
ب - b
ت - t
ث - ś [θ]
ج - j [d͡ʒ]
ح - o [ħ]
خ - x

د - d
ذ - ź [ð]
ر - r
ز - z
س - s
ش - š
ص - s'
ض - d'
ط - t'
ظ - z' [ðˤ~zˤ]
ع - y [ʕ]
غ - w [ɣ]
ف - f
ق - q
ك - k
ل - l
م - m
ن - n
ه - h
و - u, ǔ
ي - i, ǐ

Że totalny ze mnie ignorant to nie umiem nawet specjalnie przedstawić przykładu tekstu, tutaj taki z wikipedii:
أمجد كان له قصر
eamjd kan lah qs'r
إلى المملكة المغربية
ela lmmlk lmwrbiǐa

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś bardziej zorientowany przetransliterował tym jakiś tekst, gdzie jest większa różnorodność spółgłosek; mile widziane optymalizacje.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #384 dnia: Kwiecień 27, 2015, 03:19:10 »

Starałem się stworzyć pismo dla szangryjskiego - wyszła mi mieszanka hebrajskiego z tybetańskim.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2015, 04:09:01 wysłana przez Ghoster »

Offline Ghoster

« Odpowiedź #385 dnia: Kwiecień 28, 2015, 02:16:31 »

Eah sotēp hum o gleahmas ishpe.
[ɛ̝ˈɑ sɔ̟ˈte̞ːp hũ ɔ̟ glɛ̝ˈɑmɑs ˈɪʃpɛ̝]
{1SGNOM pewny co 3SGNOM powiedziećPAST.PERF NEG}
Jestem pewien, że tego nie powiedział

Nie, ale serio, co myślicie? Chyba nie przypomina aż tak okropnie hebrajskiego?
Dodatkowe sto punktów dla osoby, która rozgryzie na czym polega pisanie w tym systemie.
Podpowiedź: "a" jest zaznaczane na dwa sposoby.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2015, 02:27:21 wysłana przez Ghoster »

Offline Hapana Mtu

« Odpowiedź #386 dnia: Kwiecień 28, 2015, 03:17:44 »
100 punktów
[close]

Bardzo zgrabne pismo. I rzeczywiście, kształt liter przywodzi na myśl zarówno hebrajski jak i tybetański.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2015, 03:24:17 wysłana przez Hapana Mtu »
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • 吾生也有涯,而知也無涯
« Odpowiedź #387 dnia: Kwiecień 29, 2015, 20:04:13 »
Jedyne co gryzie w tym piśmie to te kółeczka. Zastąp je jakimiś kropkami/ptaszkami etc.
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #388 dnia: Kwiecień 30, 2015, 16:35:07 »
100 punktów
[close]
Bardzo zgrabne pismo. I rzeczywiście, kształt liter przywodzi na myśl zarówno hebrajski jak i tybetański.
Dobrze, choć co do "ah" to wynika to z tego, iż w łacince występuje digraf "ea" [ə], zatem "h" na końcu sylaby po prostu rozdziela dwuznak (gdyby było w środku, to by oznaczało [h]). Co do "sukunów" to właśnie zdałem sobie sprawę, że w arabszczyźnie też się to zapisuje kółkiem, a jako że...

Jedyne co gryzie w tym piśmie to te kółeczka. Zastąp je jakimiś kropkami/ptaszkami etc.
Masz jakiś ciekawy pomysł na zastąpienie tego? Nie chcę dodawać zwykłych kresek, bo wtedy już w ogóle by to wyglądało jak hebrajski, a z kolei mam małe pole do popisu w tej czcionce, choć chciałbym ją zachować, bo dość ładnie prezentuje grubość liter, jaką chciałbym mieć w skończonej wersji pisma.

Offline Noqa

« Odpowiedź #389 dnia: Kwiecień 30, 2015, 20:19:59 »
A może zamień kółeczka na ogonki? Poziome odjazdy na dole litery mogłyby być fajne. Podłączam szkic tego, co sobie wyobrażam (bardzo nieestetyczny).

Albo może jakieś odwrócone ptaszki?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.