Autor Wątek: Różne szkice...  (Przeczytany 64419 razy)

Offline Ghoster

Odp: Różne szkice...
« Odpowiedź #285 dnia: Styczeń 09, 2014, 00:24:36 »
Cytat: Ciacho23
Mianownik-kto, co (jest)
Dzierżawnik-kogo , czego (jest mienie) (np moje, książki, klawiatury itp.)
Celownik-komu, czemu (się przyglądam)
Narzędno-Miejscownik-kim, czym (jestem) (oba przypadki odpowiadają na to pytanie i nie wiem jak nazwać)
Biernik-kogo, co (zepsułem)
Zapomnij o tych debilnych pytaniach stawianych przy przypadkach po to, by durni gimnazjaliści zrozumieli które przypadki odpowiadają którym formom rzeczowników; zamiast tego ogarnij ten artykuł, wyjdzie ci to tylko na dobre.
Ten twój "dzierżawnik" to possesyw.

samogłoski:
http://en.wikipedia.org/wiki/IPA_vowel_chart_with_audio
a
E
i (ja)
Ø (te z tyłu8)
u.
Nie rozumiem w ogóle co tu się dzieje. To jest IPA, X-Sampa czy co? No i trochę mało prawdopodobny wydaje mi się ten system mając (jak zakładam) [ø], ale praktycznie tylko jedną samogłoskę tylną i to w dodatku jedynie przymkniętą.

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #286 dnia: Styczeń 09, 2014, 00:32:34 »
Zapomnij o tych debilnych pytaniach stawianych przy przypadkach po to, by durni gimnazjaliści zrozumieli które przypadki odpowiadają którym formom rzeczowników; zamiast tego ogarnij ten artykuł, wyjdzie ci to tylko na dobre.
I jeszcze ten, bo oprócz podstawowych relacji morfosyntaktycznych skupionych wokół predykatu (nie taki diabeł straszny, w gruncie rzeczy idzie o to, żeby uważać na to, czy czasownik jest przechodni czy nie, a potem patrzeć, co się wokół niego dzieje), oprócz tego mamy jeszcze relacje bardziej nacechowane semantycznie, np. relacja bycia narzędziem.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Ghoster

« Odpowiedź #287 dnia: Styczeń 09, 2014, 00:40:07 »
No i w sumie jeszcze to na naszej wiki, a jakbyś miał problemy ze zrozumieniem, zacznij od tego, bardziej łopatologicznie się nie da.

Offline Noqa

« Odpowiedź #288 dnia: Styczeń 09, 2014, 00:56:12 »
Chcecie stworzyć nową falę ergatolangów?
Zdecydowanie wolę ergotopodobne na bibułkach niż na stronach.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Pluur

• Uciekinier
« Odpowiedź #289 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:01:41 »
Taki mały szkic, kto wymieni najwięcej cech języka, pochodzenie etc. (nie gramatyka, chodzi mi o to czym się inspirowałem, skąd pochodzi twór). A może nawet ktoś odgadnie co to za tekst? Podpowiem: jest to luźne tłumaczenie

Offline Ghoster

« Odpowiedź #290 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:36:21 »
Éighournn mo̊r ys sóidh eit aigh feighor gyne̊dweán eillóinn.
[ɛjøːnː mɔɽ ɪs sɔjd̪ et ɛj fʲjʊːɽ gɨnɑdʷiːn el̪oːnː]

Yeigh suearnn aigh llẙdh neím nwéinn to̊k eifhelt.
[jɪːj sɨœːnː ɛj l̪ød̪ nʲɪm nʷɛinː tʰɔːk eːfl̪̩t]

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #291 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:37:40 »
éighournn [ɛjøːnː]
Celtyckość do bólu.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Pluur

• Uciekinier
« Odpowiedź #292 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:40:50 »

Ortografia mi się nie podoba, w szczególności w/w znak, ale za to brzmienie fajne ;>

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #293 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:50:14 »
Éighournn mo̊r ys sóidh eit aigh feighor gyne̊dweán eillóinn.
[ɛjøːnː mɔɽ ɪs sɔjd̪ et ɛj fʲjʊːɽ gɨnɑdʷiːn el̪oːnː]

Yeigh suearnn aigh llẙdh neím nwéinn to̊k eifhelt.
[jɪːj sɨœːnː ɛj l̪ød̪ nʲɪm nʷɛinː tʰɔːk eːfl̪̩t]
Wow, supcio. Poza tym nieme „gh” = <3.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #294 dnia: Styczeń 09, 2014, 23:31:19 »
Chyba będę to kontynuował. Aż mnie zainspirował pewien naturalny sekslang.

Offline Noqa

« Odpowiedź #295 dnia: Styczeń 10, 2014, 00:34:24 »
Bardzo lubię szkocki (dialekt), ale nie rozumiem, czemu ci ludzie w tych wideach nie mogą mówić np. o filmie, który ostatnio oglądali czy gdzie jeździli na wakacje, tylko starają się wygłaszać jakieś mądre przemowy, w których ciągle się zacinają, zamyślają i które najczęściej są takim potokiem pozbawionych treści zdań. Co mnie bardzo irytuje, bo zamiast skupić się na brzmieniu, koncentruje się tylko na "O czym ona w ogóle gada?".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #296 dnia: Styczeń 10, 2014, 19:26:53 »
Nie rozumiem w ogóle co tu się dzieje. To jest IPA, X-Sampa czy co? No i trochę mało prawdopodobny wydaje mi się ten system mając (jak zakładam) [ø], ale praktycznie tylko jedną samogłoskę tylną i to w dodatku jedynie przymkniętą.

Któryś z użytkowników wysłał mi tego linka, bym pouczył się IPA-y ze słuchu, tylko że moim zdaniem tam są jakieś ruskie znaki. Mam prośbę. Mógłby ktoś podać normalne znaki tych samogłosek? Oto ta strona jeszcze raz http://en.wikipedia.org/wiki/IPA_vowel_chart_with_audio

PS: Skoro samogłoski nie pasują, to może dodać "o" (nasze polskie "o"), albo zamienić to ø na "o"?

A co do przypadków to dzięki za lekturę xP.

Błąd!: miałem złą czcionkę na chromie zaraz dam prawdziwe znaki xP.
a

i

u

Teraz lepiej?
Bóg
Honor
Ojczyzna

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #297 dnia: Styczeń 10, 2014, 19:30:14 »
Nie wiem, o co chodzi. Prawdziwe znaki wyglądają tak: http://dialectblog.com/wp-content/uploads/2011/01/Ipa-chart-vowels.png
+ »ä« między »ɶ« i »ɑ«
oraz »ʊ̈, ɪ̈« między »ɨ, ʉ« oraz »ɘ, ɵ«.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #298 dnia: Styczeń 10, 2014, 19:33:27 »
Błąd!: miałem złą czcionkę na chromie zaraz dam prawdziwe znaki xP.
a

i

u

Teraz lepiej?
Taki zestaw jest podstawowy i sprawdza się świetnie w wielu, wielu językach. Choć wydaje mi się, iż system /a e ø o i u/ też by przeszedł.

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #299 dnia: Styczeń 10, 2014, 19:37:53 »
Jeszcze się zastanowię. Mam również w planach zmienić ʁ na r̟  (jeśli źle napisałem chodzi o bezdźwięczne r "walijskie rh"). A teraz zabieram się do lektury xP. Jeśli chodzi o nazwy przypadków, czy ważna jest nazwa, czy można "przetłumaczyć" nazwę na swój język i mieć spokój?
Bóg
Honor
Ojczyzna