Autor Wątek: Pytania różne (polszczyzna)  (Przeczytany 194635 razy)

Offline spitygniew

Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 24, 2012, 12:01:59 »
No ale to raczej odwrotnie niż w podaym katowickim przypadku, bo w Szopienicach są głównie familoki, a Kostuchna to w latach 70. wieś, a dzisiaj - ładna dzielnica willowa.
P.S. To prawda.

Offline Noqa

« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 26, 2012, 01:07:38 »
Czemu aspekt częstotliwy stracił paradygmaty i istnieje raczej jako zbiór oddzielnych czasowników niż koniugacja?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline spitygniew

« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 26, 2012, 10:58:37 »
Czemu aspekt częstotliwy stracił paradygmaty i istnieje raczej jako zbiór oddzielnych czasowników niż koniugacja?
Yyy, to kiedykolwiek w polskim aspekt był kategorią koniugacyjną?  ???
P.S. To prawda.

Offline Noqa

« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 26, 2012, 17:12:39 »
A nie był nigdy? To skąd się wziął?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Noqa

« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 28, 2012, 00:34:21 »
Przepraszam za zalewanie wątku, ale nie mogę się powstrzymać.

"Wątpię, żebym był mądry"
przy niepoprawności/innym znaczeniu form "Wątpię, że jestem mądry"/"Wątpię, że byłbym mądry"

Czy nie można uznać, że "żebym był" to być w trybie łączącym?

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 28, 2012, 01:24:42 »
Istnieje-li jaka-to łużycka ortografja cyrylicka?

Offline lehoslav

« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 28, 2012, 09:43:17 »
Istnieje-li jaka-to łużycka ortografja cyrylicka?

jaka-niebądź? ;-)

W którejś z gramatyk Pfuhla albo w jakimś dziele Smolerja jest fragment po górnołużycku w cyrylicy, który ma zaprezentować, jak doskonale jest cyrylica dopasowana do jęz. słowiańskich. Jak na to trafię i nie zapomnę, to wrzucę tą stronę.

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 28, 2012, 16:19:51 »
Istnieje jakieś rodzime słowo na cebulę? I szczypior - coś wcześniejszego i bardziej ogólnosłowiańskiego? Bo "szczypior" to chyba czysto-polski, więc zapewne dość późny, wymysł.

Offline Vilène

« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 28, 2012, 16:51:05 »
Istnieje jakieś rodzime słowo na cebulę?
Łuk?

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #69 dnia: Kwiecień 03, 2012, 18:15:23 »
Łuk to germanizm, ale chyba z czasów prasłowiańskich (w przeciwieństwie do dużo młodszej cebuli).

Offline Noqa

« Odpowiedź #70 dnia: Kwiecień 13, 2012, 22:28:06 »
Mamy obecnie tendencję do tworzenia form niedokonanych od dokonanych czy niespecjalnie?
Czy jest szansa, że za jakiś czas w użyku będzie słowo "obudzać" zamiast "budzić" jako pary do "obudzić"?

EDIT: Jeszcze jedno - teraz konkretniejsze: ruszyć i puścić odmienione w tensie nieprzeszłym dają czas przyszły (ruszę, puszczę) w odróżnieniu od większości pozbawionych przedrostków czasowników kończących się na ić/yć. Wiąże się to z samodzielnym istnieniem form niedokonanych ruszać, puszczać. (w przypadku większości takie formy powstają, by dać aspekt niedokonany dla wyrazów pochodnych z przedrostkami)

A jakie inne wyrazy tak mają? Zastanawia mnie czy można się dopatrzeć jakiejś reguły.

(Jeśli niejasno się wyraziłem mogę spróbować jakoś jaśniej albo bardziej okrężnie)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2012, 01:38:05 wysłana przez Noqa »

Offline spitygniew

« Odpowiedź #71 dnia: Kwiecień 14, 2012, 11:47:06 »
Mamy obecnie tendencję do tworzenia form niedokonanych od dokonanych czy niespecjalnie?
Czy jest szansa, że za jakiś czas w użyku będzie słowo "obudzać" zamiast "budzić" jako pary do "obudzić"?
Możliwe, bo dla mnie "obudzać" ma jakby znaczenie iterativum, które i może się wytworzyć jako kolejny aspekt.
P.S. To prawda.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #72 dnia: Kwiecień 14, 2012, 12:04:58 »
Przykład na tworzenie nowej formy dokonanej z niedokonanej:

wspinam się
?wespnę się -> powspinam się

Google daje więcej wyników dla starej, ale dla mnie nieprzeszłe formy od wspiąć się brzmią dziwnie, nienaturalnie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2012, 12:06:47 wysłana przez pittmirg »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Feles

« Odpowiedź #73 dnia: Kwiecień 14, 2012, 16:57:36 »
Może coś podobnego ma się szansę stać z "wezmę" i "zabiorę" (por. "wziąć/zabrać się za coś").

A co do "wspinania" - dziwne, ale formy przeszłe (i bezokolicznik) są nadal powszechne. Natomiast forma rozkazująca niemal nie istnieje.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #74 dnia: Kwiecień 14, 2012, 21:02:22 »
A co do "wspinania" - dziwne, ale formy przeszłe (i bezokolicznik) są nadal powszechne. Natomiast forma rozkazująca niemal nie istnieje.
To nie takie dziwne, rzadkie są formy z "e" ruchomym, które rzeczywiście może sprawiać pewien kłopot. Plus tendencja do obcinania -nij w rozkaźniku - wesp! jako odmiana rozkazująca jest zupełnie nie do pomyślenia :D.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ