Autor Wątek: Pytania różne (polszczyzna)  (Przeczytany 200654 razy)

Offline Jątrzeniot

Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« Odpowiedź #645 dnia: Styczeń 17, 2013, 21:47:43 »
A w ogóle da się wymówić [nn] w wygłosie bez jakiejś małej szły między nimi?

edit: Tak przy okazji - jest  jakaś różnica miedzy długim [tː] a sekwencją [t̚t] (gdzie pierwsze  t jest zatrzymane)? Bo mi to brzmi identycznie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2013, 21:56:57 wysłana przez Jątrzeniot »

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #646 dnia: Styczeń 17, 2013, 22:42:55 »
Właśnie, co z tym /nn/? Mnie momentami to brzmi jak [n:]; a na końcu wsio brzmi dla mnie jak długie spłgł. zwłaszcza /less/ z końcowym [s:], a nawet [ s]. Pizza /cc/ bardziej mnie brzmi jak /pitca/ niż /picca/ -_- Niech ktoś mondry się wypowie... -_-

Offline Ghoster

« Odpowiedź #647 dnia: Styczeń 17, 2013, 22:58:51 »
edit: Tak przy okazji - jest  jakaś różnica miedzy długim [tː] a sekwencją [t̚t] (gdzie pierwsze  t jest zatrzymane)? Bo mi to brzmi identycznie.
Ten drugi zapis jest trochę niekompletny, ponieważ niemożliwy to wymówienia - nie da się i nigdy nikomu się nie uda wymówić dwóch takich samych spółgłosek w jednym momencie, ale jeżeli wstawisz pod pierwsze z tych [t] znak braku plozji, to byłoby to właściwie nierozróżniale od geminaty [tː].

EDIT: nie, czekaj, wybacz, nie zauważyłem tego, ale w twoim zapisie *jest* znak braku plozji, nieważne zatem.

Jak wymawiacie "park fontann"?
[pʰɑɻk ˈfʌˑn.tⁿn̩]

Co do polskiego "y", to zależy w jakiej pozycji stoi, hiperpoprawna wymowa to [ɨ] (być może nieco bardziej przednie), ale zazwyczaj i tak wszyscy wymawiają to jako [ɘ] (też nieco bardziej przednie).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2013, 23:14:47 wysłana przez Ghoster »

Offline Vilène

« Odpowiedź #648 dnia: Styczeń 17, 2013, 23:06:22 »
Pizza /cc/ bardziej mnie brzmi jak /pitca/ niż /picca/ -_-
Hm, ciekawe, dla mnie też…

Offline Ghoster

« Odpowiedź #649 dnia: Styczeń 17, 2013, 23:13:43 »
To, że "cc" miesza się z "tc" wywołuje fakt, iż jest to geminata, a przy niej pierwszy "element" nie posiada plozji (przy afrykatach, jaką jest np. "c", dopiero przy plozji następuje ten "element s", dlatego bezplozyjne "t" i "c" są nierozróżnialne). Ten dźwięk można zapisać jako [ʦː], [ʦ̚͡ʦ] lub [t̚͡ʦ], z tym że teraz mówimy o tym co słychać, faktycznie ułożenie języka chyba się różni u niektórych, ja to wymawiam po prostu jako [ʦː].

Offline Noqa

« Odpowiedź #650 dnia: Styczeń 17, 2013, 23:15:59 »
hiperpoprawna wymowa to [ɨ] (być może nieco bardziej przednie)

Gdzie tam, już samo [ɨ] dla Polaka brzmi bardzo podobnie do [i] i zresztą totalnie nienaturalnie. Zgodziłbym się jeszcze na [ɪ̈] (z kropkami).
Ale [ɨ] brzmi zupełnie inaczej, dużo wyżej i chyba spotkać w polskim można to tylko w "Hyyyyyyyyyy!" i to najczęńściej w wymowie ingresywnej.

/less/ to też ciekawy przykład. I wyraźnie słyszę u siebie, że nie jest to [s:].
Co do "[pitcy]" to nic dziwnego, jeśli usuwasz między plozjami [s ] to tak właśnie to wychodzi.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #651 dnia: Styczeń 17, 2013, 23:57:26 »
Ok, dziękuję :D Co do przedniego "y" moja babcia tak to wymawia :-) Ogólnie starsi ludzie często tak mają, brzmi to jak angielskie i w fit (nie chce mi się szukać literki IPA)

Offline Noqa

« Odpowiedź #652 dnia: Styczeń 18, 2013, 00:15:07 »
A tak, racja. U starszych ludzi (ale nie każdego, częściej jednak na wsiach) i też w starych nagraniach słychać, że ten dźwięk był kiedyś wyżej.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #653 dnia: Styczeń 18, 2013, 00:30:09 »
A tak, racja. U starszych ludzi (ale nie każdego, częściej jednak na wsiach) i też w starych nagraniach słychać, że ten dźwięk był kiedyś wyżej.
Ale to raczej na północy, na Południu /y/ w gwarach od dawna było niższe niż dzisiejsze ogólnopolskie.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Feles

« Odpowiedź #654 dnia: Styczeń 19, 2013, 21:47:12 »
Czesław Niemen?

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #655 dnia: Styczeń 19, 2013, 22:20:47 »
Niemen faktycznie mógł tak mówić - chociaż trza by sprawdzić wywiady z nim - ale akurat jeśli chodzi o technikę wokalną, to przy nauce klasycznego śpiewu zaleca się, by śpiewając wymawiać fonem /y/ jako . Idzie o to, że praktycznie nie da się - albo jest bardzo ciężko - dobrze podeprzeć śpiewany dźwięk [1], rezonatorem jest krtań i wychodzi z tego brzmienie płytkie, nieczyste, a głos szybko się męczy.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Noqa

« Odpowiedź #656 dnia: Styczeń 23, 2013, 20:40:21 »
Co oznaczać "strzygać" bądź cokolwiek innego skąd wzięło się "rozstrzygać"?

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
« Odpowiedź #657 dnia: Styczeń 23, 2013, 21:00:53 »
Od strzec? Zdaje się, że tak jak biec i biegać.

Offline Noqa

« Odpowiedź #658 dnia: Styczeń 24, 2013, 21:55:19 »
A jak "strzedz" ma się do tego znaczeniowo?

Czy to, że samogłoski w polskim są wyraźne, relatywnie długie i generalnie niebliskie szły, wiąże się z rozbudowanymi zbitkami spółgłosek?

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
« Odpowiedź #659 dnia: Styczeń 24, 2013, 22:11:01 »
A jak "strzedz" ma się do tego znaczeniowo?
Nie wiem, może rozstrzygać = wybierać, kto idzie na wartę? xD

Czy to, że samogłoski w polskim są wyraźne, relatywnie długie i generalnie niebliskie szły, wiąże się z rozbudowanymi zbitkami spółgłosek?
Wszystko zależy, jak kto mówi. Ja na przykład zazwyczaj mówię takim bełkotem, że nie mam pojęcia, jak to wszystko zapisać w IPA (nie żebym normalną wymowę umiał zapisać). Łatwiej mnie zrozumieć po pijaku bo mówię wolniej :)

Ale możliwe to jest. Ciężko wrzucić szwę między takie zbitki.