Autor Wątek: Pytania różne (polszczyzna)  (Przeczytany 200520 razy)

Silmethúlë

• Gość
Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« Odpowiedź #840 dnia: Maj 20, 2013, 20:05:25 »
Że dyskusja o tym była, pamiętam, natomiast nie kojarzę żadnego łączenia tego z akaniem. A ostatnio właśnie do głowy mi przyszedł ten pomysł, że ta dziwna odmiana się ładnie z akaniem łączy. Tylko teraz właśnie pytanie – kiedy zaczęli akać, a kiedy pojawiła się ta odmiana.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #841 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:14:36 »
Dość popularna teoria jakoby "oglądać" miało być regionalizmem: w całej Polsce używa się słów "podgląd", "wyglądnij (za okno)", chociaż formę "oglądnę (film)" uważa się za błędną na korzyść konstrukcji "obejrzę (film)", a nikt nie jest w stanie wskazać bezokolicznika "obejrzę", mówiąc "oglądać". Albo występuje tutaj pojebana, spółgłoskowa alternacja wytrzaśnięta z kosmosu, albo realny podział wygląda tak:
Oglądać - Oglądam aż oglądnę;
Obzierać - Obzieram aż obejrzę.
Co by pasowało do zmiany polskiej /ź/->/j/.
Popełniam gdzieś błąd?

Offline Feles

« Odpowiedź #842 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:20:59 »
a nikt nie jest w stanie wskazać bezokolicznika "obejrzę", mówiąc "oglądać".
E, przecież bezokolicznikiem dla "obejrzę" jest "obejrzeć".

Popełniam gdzieś błąd?
Chociażby taki, że we współczesnym polskim czasownik "obzierać" nie istnieje?

Jakkolwiek bądź, zgadzam się co do stygmatyzacji "oglądnąć". Ale ta forma wydaje mi się mimo wszystko upowszechniać.

----

Z innej beczki: czy "o" w "dzionek" to formacja wsteczna/analogia? W ogóle to słowo w całości wygląda jakoś podejrzanie.

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Ghoster

« Odpowiedź #843 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:40:16 »
E, przecież bezokolicznikiem dla "obejrzę" jest "obejrzeć".
Wydaje mi się, że się mylisz; czasowniki w polskim nie są (raczej) z góry dokonane li niedokonane, a nadaje im się dane formy fleksyjnie, toteż:
Czasownik "oglądać" jest niedokonany, "oglądnąć" to jego dokonana forma;
Czasownik "obzierać" jest niedokonany, "obejrzeć" to jego dokonana forma.

Chociażby taki, że we współczesnym polskim czasownik "obzierać" nie istnieje?
Powołujesz się w tej chwili na polonistów, którzy, jak zresztą powszechnie tu wiadomo, sprawę spaprali w wielu miejscach. Każdy o tym wie tutaj, ot, chociażby ten niesamowity bałagan z pisaniem "z" razem li oddzielnie z wyrazami, pod postacią "z" lub "s". Myślę, że po prostu ktoś, kto układał słownik, najzwyczajniej o tym nie pomyślał, ale teoria jest bardzo dobra moim zdaniem.

Jakkolwiek bądź, zgadzam się co do stygmatyzacji "oglądnąć". Ale ta forma wydaje mi się mimo wszystko upowszechniać.
Niestety o rejonach innych niż Kraków nie wiem za wiele, niemniej, jak już wspomniałem, wydaje mi się, że tu nie ma co się upowszechniać, bo ta forma istniała od dawna/zawsze: powrót do przypadku ze wszystkim znanymi słowami "podgląd" oraz "wyglądnij (za okno)". Skłaniałbym się raczej do tego, że obie formy były używane równie często (ewentualnie z lekką przewagą którejś, zapewne "obejrzeć", chociaż w bezokoliczniku częściej "oglądnąć"), ale nagle jakiś polonista wymyślił, że "obzierać" brzmi mu źle.

Offline Feles

« Odpowiedź #844 dnia: Czerwiec 11, 2013, 14:48:51 »
Wydaje mi się, że się mylisz; czasowniki w polskim nie są (raczej) z góry dokonane li niedokonane, a nadaje im się dane formy fleksyjnie, toteż:
Nawzajem, aspekt czasowników jest w języku polskim kategorią leksykalną (tj. przypisaną z góry słowu), nie kategorią morfologiczną (tj. taką, przez którą słowo można odmieniać).

Powołujesz się w tej chwili na polonistów, którzy, jak zresztą powszechnie tu wiadomo, sprawę spaprali w wielu miejscach. Każdy o tym wie tutaj, ot, chociażby ten niesamowity bałagan z pisaniem "z" razem li oddzielnie z wyrazami, pod postacią "z" lub "s". Myślę, że po prostu ktoś, kto układał słownik, najzwyczajniej o tym nie pomyślał, ale teoria jest bardzo dobra moim zdaniem.
Powołuję się w tym miejscu na uzus / własne doświadczenie językowe / fakt, że nie spotkałem dotąd żywego człowieka używającego takiej formy / wrażenie, że gdybym spotkał, to po prostu zinterpretowałbym to jako "obdzierać"?

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Ghoster

« Odpowiedź #845 dnia: Czerwiec 11, 2013, 15:00:09 »
Nawzajem, aspekt czasowników jest w języku polskim kategorią leksykalną (tj. przypisaną z góry słowu), nie kategorią morfologiczną (tj. taką, przez którą słowo można odmieniać).
Mimo to formy bezokolicznika czasowników dokonanych istnieją, a brzmią nieczęsto zwyczajnie głupio (vide "zrabiać" do "robić"). Wiem, że istnieją czasowniki bez któregoś z tych aspektów, ale to przecież jeszcze nie znaczy, że wszystkie czasowniki mają z góry określoną dokonalność, bo przecież można ją w miarę dowolnie urabiać na bieżąco. Ujmę to inaczej: do czasowników, które bazowo są niedokonane, można śmiało urabiać formy dokonane, chyba zawsze zresztą.

Powołuję się w tym miejscu na uzus / własne doświadczenie językowe / fakt, że nie spotkałem dotąd żywego człowieka używającego takiej formy / wrażenie, że gdybym spotkał, to po prostu zinterpretowałbym to jako "obdzierać"?
Oczywiście, że nie spotkałeś: ale to nie jest dowód na to, że takie słowo nie istniało, tylko na to, że nikt go nie używa. Trudno było by ci także zapewnie zgadnąć znaczenie słowa, którego nigdy nie słyszałeś i nie świadczy to o tym, że słowo "rozbisurmanić" nie istnieje.

Offline Serpentinius

• Nudokrążca
« Odpowiedź #846 dnia: Czerwiec 11, 2013, 15:29:12 »
Czy to nie jest analogiczne do:

Spoglądać -> Spojrzeć
Podglądać -> Podejrzeć
Wyglądać -> Wyjrzeć

itd.?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2013, 15:39:30 wysłana przez Serpentinius »

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #847 dnia: Czerwiec 11, 2013, 17:17:14 »
To co Ghoster mówi to prawda.

Podobnie zestygmatyzowane zostało "patrzał", bo ktoś uczony uznał, że forma "patrzył" jest lepsza, co jest kompletną bzdurą i językowym fashyzmem....
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

Offline spitygniew

« Odpowiedź #848 dnia: Czerwiec 12, 2013, 19:05:40 »
Z innej beczki: czy "o" w "dzionek" to formacja wsteczna/analogia? W ogóle to słowo w całości wygląda jakoś podejrzanie.
Tak, tak jak "wioska".
Kocham to, gdy ktoś utemperowywuje butę Ghostera.
Mimo to formy bezokolicznika czasowników dokonanych istnieją, a brzmią nieczęsto zwyczajnie głupio (vide "zrabiać" do "robić").
Co ty piłeś? Przecież infinitywem odpowiednika dokonanego od "robić" jest "zrobić"...
P.S. To prawda.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #849 dnia: Czerwiec 12, 2013, 19:25:33 »
Kocham to, gdy ktoś utemperowywuje butę Ghostera.
Och, zamnijżeż się. Miałem teorię, zapytałem czy aby dobrze myślę i okazało się, że jednak nie.

Offline spitygniew

« Odpowiedź #850 dnia: Czerwiec 12, 2013, 19:45:59 »
Tak czy siak przyda ci się nauczka, ze nie jesteś nieomylny.
P.S. To prawda.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #851 dnia: Czerwiec 12, 2013, 21:31:30 »
Z góry mówiąc: wydzielcie to już.

Naprawdę jesteś takim idiotą, że nie zrozumiałeś przekazu mojego ostatniego posta? Wykręślę ci to dokładniej zatem: zrodził mi się w głowie pomysł, który powierzchownie zdawał się całkiem ładnie tłumaczyć pewną "niedociągłość" w języku polskim. Broniłem tej teorii, ponieważ, widzisz, tak wygląda rozmowa, jedna strona opowiada się za pewnym pojęciem i argumentuje je jak najlepiej, jednak argumenty strony przeciwnej były jednak trochę lepsze niż te moje. Ba, powiedziałem to jednoznacznie, a ty zarzucasz mi, iż nie mogę zrozumieć, że jestem nieomylny, podczas gdy post tuż przed twoim to przyznałem.
> inb4 shitstorm

Offline Fanael

« Odpowiedź #852 dnia: Czerwiec 13, 2013, 09:17:57 »
Naprawdę jesteś takim idiotą, że nie zrozumiałeś przekazu mojego ostatniego posta?
+94 za to, że mimo dziewięciu tysięcy ostrzeżeń, ty wciąż jeno inwektywami rzucasz.

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
« Odpowiedź #853 dnia: Czerwiec 13, 2013, 16:13:28 »
Skąd forma wąpierz? Zwłaszcza mi chodzi o to ą, bo -irŭ > -ierz się w polskim chyba zdarza, nie? Wiem, że to forma sztuczna, ale może ja się mylę?

Apropo tej końcówki, da się w polskim odróżnić w którym imieniu był mirŭ, a w którym měrŭ? We Włodzimierzu był měrŭ, ale w innych? Kazimierz to burzyciel pokoju czy wielkości? Już nie wiem. Sławomir to pożyczka?

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #854 dnia: Czerwiec 13, 2013, 16:54:15 »
Kiedyś się zastanawiałem, czy miękkość w -mierzu nie wzięła się z form posesywnych zakończonych na -jь.

Swoją drogą, czy w gwarach nie istnieje/istniał "Kaźmier"?
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.