Autor Wątek: Pytania różne (polszczyzna)  (Przeczytany 200306 razy)

Offline tob ris tob

Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« Odpowiedź #1260 dnia: Czerwiec 12, 2014, 21:17:39 »
Dzień dobry :-)

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1261 dnia: Czerwiec 12, 2014, 23:06:58 »
Denerwuje mnie ta głupia kurwa.
Jeszcze te śmieszne pseudo-analogie wciskane dosłownie gdzie się da przez wszelkich preskryptywistów, którzy widzą tylko ten jeden odnośnik, o którym mówią, ignorując zupełnie wszelkie inne przypadki nieanalogiczne do owych "błędów" w języku. No i co, że "To dziecko"? W takim razie "Te Śródziemie", "Ta mężczyzna" oraz "Tę dziecię"? Ewentualnie te argumenty typu "Tu pisze" i "Tu sra", ale analogiczne "tu stoi szklanka" w opozycji do "tu szklanka jest postawiona" już nie istnieje, bo przecież nie wpasowywuje się w przykład, ech ja pierdolę. No i to durne podejście do "historyczności języka"; w tej chwili się ta historia nie tworzy? Co, do ciężkiej cholery, czyni język teraźniejszy wyjątkowym, by te wyrazy miały akurat dzisiaj zastygnąć w danej formie i już dalej tej lingwistycznej historii nie tworzyć? Jak to się stało, że deskryptywizm jeszcze nie wbił się tym durnym debilom do łbów, że jest czymś tak niesamowicie dla nich abstrakcyjnym, tak odległym i niemożliwym do zrozumienia oraz zaakceptowania?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 12, 2014, 23:15:02 wysłana przez Ghoster »

Offline Spiritus

« Odpowiedź #1262 dnia: Czerwiec 12, 2014, 23:13:42 »
EDIT: Przez pomyłkę zdublowałem post Tobiasza, proszę u usunięcie, czy cóś.
QVIS·SVM

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1263 dnia: Czerwiec 12, 2014, 23:23:07 »
Kurwa naprawdę, "Państwo" to rzeczownik w trzeciej osobie? Noż ja pierdolę, czemu to forum potęguje we mnie chęć do wgłębiania się w takie gówniane źródła i niszczenia sobie ledwie odbudowanego zdania na temat ludzkości?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2014, 07:47:33 wysłana przez Ghoster »

Offline Noqa

« Odpowiedź #1264 dnia: Czerwiec 12, 2014, 23:40:34 »
No wiadomo. W pierwszej osobie używa się go, by powiedzieć "Państwo to ja".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Noqa

« Odpowiedź #1265 dnia: Czerwiec 19, 2014, 14:28:16 »
Czy źródło jest odczasownikowe (źró-dło), a jeśli tak to od jakiego czasownika?
I czy ma coś wspólnego ze zdrojem i zdrowiem?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #1266 dnia: Czerwiec 19, 2014, 14:54:38 »
Według Hrvatskog Jezičnog Portala sh. kognat źródła, ždrijelo (< PSł. *žer-dlo) jest od žderati (< PSł. *žer-ti < PIE. *gwerh3 > ang. voracious).
Według Brücknera zdrój jest od wyrajania się, od *sъ-rojь, z rozpodobnieniem **zrój > zdrój. Brü powołuje się tu na postać cs. izrojь. Przy tym rdzeń PSł. *roj- wiąże się z *rěka (< PIE. *(H)rey- > ang. river)
Zdrowie według Brücknera i Vasmera jest od *sъ-dorv-, gdzie ten ostatni rdzeń jest innym stopniem apofonicznym od *derv- (< PIE. *dóru-> ang. tree), a więc rzecz oznaczałaby pierwotnie `z dobrego drewna`.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

« Odpowiedź #1267 dnia: Czerwiec 19, 2014, 15:26:01 »
Kurwa naprawdę, "Państwo" to rzeczownik w trzeciej osobie? Noż ja pierdolę, czemu to forum potęguje we mnie chęć do wgłębiania się w takie gówniane źródła i niszczenia sobie ledwie odbudowanego zdania na temat ludzkości?

Oczywiście, "państwo" rzeczownik w trzeciej osobie. W pierwszej byłoby "państwom". W drugiej "państwoś"

:-P

Offline Spiritus

« Odpowiedź #1268 dnia: Czerwiec 19, 2014, 18:50:03 »
Phi, "państwo" to jakieś okropne, ordynarne, obrzydliwe wieśniactwo (Pewnie ze GWARY śląskiej, bo tam wszystkie "a" przechodzą w "o")! Mówi się "państwa", a nie "państwo", bo mówi się "czyta" a nie "czyto"! Banda nieuków i wsiórów. Idźcie się uczyć języka a nie piszcie na takim porządnym forum w przerwach między przekładaaaniem kóńskiiigo łaaajna.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2014, 18:52:45 wysłana przez Spiritus »
QVIS·SVM

Offline Vilène

« Odpowiedź #1269 dnia: Czerwiec 28, 2014, 22:11:14 »
Na kiedy się notuje najstarsze użycie słowa weekend w języku polskim?

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1270 dnia: Czerwiec 29, 2014, 10:38:04 »
Według Brücknera zdrój jest od wyrajania się, od *sъ-rojь, z rozpodobnieniem **zrój > zdrój. Brü powołuje się tu na postać cs. izrojь. Przy tym rdzeń PSł. *roj- wiąże się z *rěka (< PIE. *(H)rey- > ang. river)

Za Borysiem, mamy tu -rojь w bliskim pierwotnemu znaczeniu „wyciek, wypływ” (rzeczownik z ablautem od czasownika *rinǫti „wypływać”). Współczesny sens słowa rój to ewolucja typu płynięcie > szybki prąd > gwałtowny ruch, pośpiech > pędząca chmara.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Vilène

« Odpowiedź #1271 dnia: Czerwiec 30, 2014, 19:29:57 »
Na kiedy się notuje najstarsze użycie słowa weekend w języku polskim?
Dobra, widzę że chyba nikt nie zrozumiał pytania, więc zadam je w taki sposób na który myślę że uzyskam dużo odpowiedzi:

Kiedy notowane jest najstarsze użycie słowa weekend w języku połabskim, i jak to się ma do sytuacji w polszczyźnie?

Offline Widsið

« Odpowiedź #1272 dnia: Czerwiec 30, 2014, 19:45:04 »
Żaden dostępny mi słownik etymologiczny nie notuje tego słowa, ale taki np. NKJP możesz przejrzeć samodzielnie w poszukiwaniu odpowiedzi na tego typu nurtujące pytania.

Offline Pluur

« Odpowiedź #1273 dnia: Lipiec 13, 2014, 00:54:37 »
Jakie jest takie poprawne, radopolskie określenie na 'cecha fonetyczna, forma, wyraz, zwrot lub konstrukcja składniowa charakterystyczne dla mowy Ślązaków', analogiczne do kaszubizmu i czechizmu?

Offline Widsið

« Odpowiedź #1274 dnia: Lipiec 13, 2014, 11:16:39 »
Standardowe słowotwórstwo dałoby nam *ślązacyzm, ale nie spotkałem się z tym słowem w użyciu. Jeśli już, to widziałem opisowe konstrukcje, typu ta cecha jest charakterystyczna dla mowy używanej na [Górnym] Śląsku itp. Nota bene, zwróć uwagę, że kaszubizm i czechizm / bochemizm nie oznaczają wcale "cecha (...) charakterystyczna dla mowy Kaszubów / Czechów". Tego typu sformułowania oznaczają przede wszystkim "cecha (...) zapożyczona z kaszubszczyzny / czeszczyzny, zapożyczenie kaszubskie / czeskie".