Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 243629 razy)

Offline Úlfurinn

Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #3465 dnia: Listopad 20, 2018, 20:58:42 »
Podpisuję się pod postulatem Dynozaura.

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #3466 dnia: Listopad 22, 2018, 16:48:39 »
Wkurza mnie pewna szerząca się ostatnio tendencja (na naszym forze reprezentowana przez spitygniewa) do wybierania sobie jakiejś najbardziej "postępowej" odmiany języka i twierdzenie, że tak mówi większość (albo i nawet wszyscy) użytkowników danego języka i co gorsza jeszcze nazywanie tego "deskryptywizmem".

Offline spitygniew

« Odpowiedź #3467 dnia: Listopad 22, 2018, 16:52:30 »
Szerząca się ostatnio tendencja? Przecież nor^W^deskryptywizm to oficjalna ideologia tego forum od jego powstania. xD

Poza tym nie wiem jak inni, ale ja (skoro uczyniłeś mnie już symbolem) nie utożsamiam wszelkich językowych nowinek z faktycznym standardem, nigdy np. nie zrównałbym "wziąść" z "poszłem" czy tym bardziej "bynajmniej" jako "przynajmniej".
P.S. To prawda.

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #3468 dnia: Listopad 22, 2018, 17:04:37 »
Poza tym nie wiem jak inni, ale ja (skoro uczyniłeś mnie już symbolem) nie utożsamiam wszelkich językowych nowinek z faktycznym standardem, nigdy np. nie zrównałbym "wziąść" z "poszłem" czy tym bardziej "bynajmniej" jako "przynajmniej".
Miałem na myśli raczej wymowę, ale ok. To nic osobistego, żebyś sobie nie pomyślał, ale takie podejście jest dla mnie niezwykle wkurzające.

Swoją drogą nie mam nic przeciwko "wziąść" (i używam), a "poszłem" też w sumie toleruję, aczkolwiek u mnie w domu nikt tak nie mówi. Już dawno odwykłem od poprawiania ludzi.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2018, 17:06:27 wysłana przez Kazimierz »

Offline barthlome

« Odpowiedź #3469 dnia: Listopad 23, 2018, 16:33:36 »
Polskie feministki bardzo, ale to bardzo nie umieją w polską (i nie tylko) morfologię forsując formy typu powstanka, ginekolożka czy ministra. Czemu Miodki i inne nie skrytykują ich za to, a zajmują się pierdołami jak to czy światła mogą być przeciwmgielne czy też przeciwmgłowe xD

Sory za odkop, ale dlaczego ginekolożka jest zła z punktu widzenia morfologii?
Transfobia zabija

Offline Siemoród

« Odpowiedź #3470 dnia: Listopad 24, 2018, 09:21:14 »
Sory za odkop, ale dlaczego ginekolożka jest zła z punktu widzenia morfologii?
Dobra, może z ginekolożką nie jest sprawa taka oczywista jak z powstanką (xd) czy ministrą, ale znaczenie -ka to nie jest ogólna końcówka do zawodów żeńskich, ale przede wszystkim końcówka zdrobniająca, przez co brzmi to równie nieporęcznie co doktorka czy profesorka. Mógłbym nazwać lekarkę doktorką czy ginekolożką wyłącznie, gdybym chciał ją wyśmiać. To nie jest poważne słowo.
Єи, Словѣнє, ѥщє наша
Словѣнъ мълва живєть
Пока нашє вѣрьноѥ сьрдьцє
За нашь народъ бьѥть!

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #3471 dnia: Listopad 24, 2018, 10:01:35 »
Problem z tymi formami jest taki, że dla nie zmąconych ideologją natywów brzmią one nienaturalnie i nieintuicyjnie, a wręcz śmiesznie.

Wbrew temu, co chcą nam wmówić proponenci tych form*, takie formy NIE SĄ częścią ewolucji językowej (powstają wbrew niej), są po prostu forsowane. To czystej wody preskryptywizm.

*typowy przykład l***ckiej strategji p.t. "zmień świat, a potem mów, że świat się zmienił". To działa nie tylko w przypadku języka.

Offline 커래얟쓰

• Keoraeyaetsseu
  • 어둠 속에
  • Konlangi: Ański, Rodański
« Odpowiedź #3472 dnia: Listopad 24, 2018, 15:59:50 »
Za każdym razem jak słyszę tego typu twory przychodzi mi ma myśl jedno określenie- nowomowa.
IMPERIUM WIETNAMU
黑翅膀

Offline Siemoród

« Odpowiedź #3473 dnia: Listopad 24, 2018, 23:54:24 »
>hurr durr nie ma żadnego Breslau!!! jest Wrocław!!!! Wroclove, czaisz?! a nie Breslał!!!!! w 1945 Breslał się stał Frocławiem!!!!!

Ależ mnie to wkurwia. I to pomimo, a może nawet ze względu na to, że jestem wrocławianinem. Chciałbym, aby po angielsku pisano Breslau/Breslaw. Dla samego trzasku pękających dup łudowrocławiaków xD.
Єи, Словѣнє, ѥщє наша
Словѣнъ мълва живєть
Пока нашє вѣрьноѥ сьрдьцє
За нашь народъ бьѥть!

The following users thanked this post: Dynozaur, Torkan, Kazimierz

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #3474 dnia: Listopad 25, 2018, 10:02:02 »
W ogóle z tego co się dowiedziałem, używanie niemieckich egzonimów przez samych niemców jest nietaktowne i uznawane za nazistowskie.

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #3475 dnia: Listopad 25, 2018, 10:50:35 »
W ogóle z tego co się dowiedziałem, używanie niemieckich egzonimów przez samych niemców jest nietaktowne i uznawane za nazistowskie.
Bez sensu xD
Przecież nazwa Breslau istniała o wiele wcześniej niż naziści. Co za durne podejście. Używanie tradycyjnych egzonimów nie powinno mieć żadnego związku z ideologją.Wrocław to po niemiecku Breslau tak samo jak woda to Wasser. Nazistowskie to może być mówienie Litzmannstadt.

Poza tym Breslau to powszechnie używana nazwa. Nawet na wikipedji jest jako główny warjant.

The following users thanked this post: Dynozaur

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #3476 dnia: Listopad 25, 2018, 12:59:26 »

Co świadczy tylko o spierdoleniu tego narodu w obecnych czasach.

Offline Torkan

« Odpowiedź #3477 dnia: Listopad 25, 2018, 14:46:27 »
Dobrze, że przynajmniej u nas jeszcze nikt Lwiw nie mówi. xD Chociaż spotkałem się już z Iwano-Frankiwskiem...
Ale znaki drogowe z formami L'viv, Vilnius czy Bautzen paliłbym bezwzględnie.

Offline Obcy

• Loov þän Semien onn þän Horden!
  • Uciekinier
  • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
« Odpowiedź #3478 dnia: Listopad 27, 2018, 08:28:39 »
Już chciałem dodać, że bardzo mię smuci, gdy w niemieckim coraz częściej widzę Lwiw zamiast Lemberg...

z Iwano-Frankiwskiem...
Bo taka jest oficjalna forma od 2010 roku. Iwano-Frankowsk to rusycyzm. Najlepszy to by był po prostu Stanisławów...
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2018, 08:33:25 wysłana przez Obcy »

Offline spitygniew

« Odpowiedź #3479 dnia: Listopad 27, 2018, 15:09:54 »
Ale to chyba tylko w języku pisanym, z tego co wiem z rozmów z Niemcami, oni na szczęście wciąż normalnie używają wszystkich Breslauów i Liegnitzów.
P.S. To prawda.