Autor Wątek: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)  (Przeczytany 2676 razy)

Offline CookieMonster93

TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« dnia: Czerwiec 29, 2012, 13:55:19 »
TÁLMOR VỐRÂ
Język Talmorski

Álfabê

Aa Ââ Bb (Cc) Dd Ee Êê Ff Gg Ghgh Hh Ii Jj Kk Ll Llll Mm Nn Oo Ôô Pp (Qq) Rr Ss Tt Uu Ûû Vv (Ww) Xx Yy Zz Zxzx


Zaznaczanie akcentu:

Áá,Ấấ,Éé,Ếế,Íí,Óó,Ốố,Úú,Û́û́,Ýý

Zaznaczanie zwarcia krtaniowego:

ẩ,ể /əɁ/ – nigdy nie są akcentowane!

Wymowa:
A a (Á á) /a/
 â (Ấ ấ) /ʌ/, ẩ /əɁ/
B b /b/
(C c) /k/, /s̪/ – przed e,i,y (także z diakrytykami)
D d /d̪/
Dj dj /ʥ/ (miękki odpowiednik „d”)
E e (É é) /ɛ/
Ê ê (Ế ế) /ɪ/, ể /əɁ/
F f /f/
G g /g/
Gh gh /ɣ/
H h /x/
I i (Í í) /i/
J j /j/
K k /k/
L l /l̪/
Ll ll /ɫ̪/
M m /m/, [ɱ] – przed [f], [v]
N n /n̪/, [ŋ] - przed [k], [g]
O o (Ó ó) /ɔ/
Ô ô (Ố ố) /œʊ̭/
P p /p/
(Q q) /k/ (Qu- qu-) /kw/~/kʊ̭/
R r /ɾ/
S s /s̪/
Sj sj /ɕ/ (miękki odpowiednik „s”)
T t /t̪/
Tj tj /ʨ/ (miękki odpowiednik „t”)
U u (Ú ú) /u/
Û û (Û́ û́) /ʏ/
V v /v/ oraz [ʊ̭] - w wygłosie
(W w) /w/~/ʊ̭/
X x /ʂ/ (miękki odpowiednik „h”)
Y y (Ý ý) /ɨ/
Z z /z̪/
Zj zj /ʑ/ (miękki odpowiednik „z”)
Zx zx /ʐ/ (miękki odpowiednik „gh”)



Akcentu nie zaznacza się w wyrazach jednosylabowych (nie dotyczy zaimków, gdzie oznaczenie to jest)

ghố – ja
llấ – ty
án – on
ána – ona
ánâ – to, ono
ghốn – my
llấn – wy
anán – oni, one

W tym języku nie ma dyftongów poza "Ô" i wszystkie samogłoski czytamy rozdzielnie!

Język jest na etapie tworzenia, jeszcze nie stworzyłem przypadków (planuję 15), a czasy póki co niedopracowane....
Zatem "ciąg dalszy nastąpi" :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2012, 12:19:03 wysłana przez CookieMonster93 »
 

Offline Pingǐno

Odp: TÁLMOR VỐRẨ
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2012, 15:11:26 »
Cytuj
Álfabể

án – on
ána – ona
ánẩ – to, ono
anán – oni, one

<pourist_mode>Ja, zawsze tworząc aprioryczny (nie chcąc, by był merą), nie dopuszczam do niego żadnych zapożyczeń. Co innego kalki.</pourist_mode>
 

Offline Feles

Odp: TÁLMOR VỐRẨ
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2012, 16:16:33 »
A mnie się podoba.
(Przypomina nieco wietnamski.)

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
 

Offline Canis

Odp: TÁLMOR VỐRẨ
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2012, 19:37:58 »
Przez tę ortografię.
Co dziwniejsze, dokładnie przedwczoraj myślałem nad językiem o identycznej ortografii (nie licząc haku, ể, ale za to z ư i ơ), używając akcentu á dla długości samogłoski...

A sam język całkiem niezły. Gdy tylko będzie to możliwe, chcę zobaczyć w nim tekst.
 

Offline CookieMonster93

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2012, 15:15:41 »
Cytuj
Álfabể

án – on
ána – ona
ánẩ – to, ono
anán – oni, one

<pourist_mode>Ja, zawsze tworząc aprioryczny (nie chcąc, by był merą), nie dopuszczam do niego żadnych zapożyczeń. Co innego kalki.</pourist_mode>

Jedynym zapożyczeniem jest tutaj "Álfabê", reszta to kwestia przypadku. :-) Uznałem, że skoro sam alfabet łaciński jest pewnego rodzaju zapożyczeniem, to wprowadzenie tego słowa jest naturalne. Ogólnie w języku poza tym póki co zapożyczeń nie ma. Będą jedynie jakieś drobne, ale naprawdę tak mało, jak się da. Nie ukrywam, że ortografia wietnamska była dla mnie inspiracją. Uwieeelbiam podwójne znaki diakrytyczne. <3 Zwłaszcza cyrkumfleks+hak. :)

Zacząłem go tworzyć przedwczoraj, więc proszę o cierpliwość. :-) Za kilka dni na pewno pojawi się jakiś tekst. :-)

EDIT: W dziale "tłumaczenia" są jeszcze liczebniki. :-)
EDIT 2: Dodałem jeszcze tam dni tygodnia i miesiące i ich znaczenia. :-)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2012, 16:12:05 wysłana przez CookieMonster93 »
 

Offline CookieMonster93

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 02, 2012, 11:13:59 »
Mam jedno pytanie... Czy ten zapis jest poprawny?

M m /m/, [ɱ] – przed [f], [v]
N n /n̪/, [ŋ] - przed [k], [g]
 

Offline CookieMonster93

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2012, 14:00:50 »

Czasowniki, imiesłowy i rzeczowniki odczasownikowe

Czasowniki odrzeczownikowe
i regularne końcówki
(cz. teraź.)
Rzeczowniki odczasownikowe
np. robienie, siedzenie.
Imiesłów przymiotnikowy
czynny (-ący)
 np. robiący
Imiesłów przymiotnikowy
bierny(-ty,-ny)
np. (z)robiony
Czas przyszłyCzas przeszły niedokonany
 i dokonany
+(h)ẩ i â>ẩ
ẩ > âne
ẩ > ús
ẩ > ốs
ẩ > âté
ẩ > ấns
ê > ể
ể > êne
ể > ús
ể > ốs
ể > êté
ể > ếns
a > all
all > allmê
all > allús
all > allốs
all > allté
all > állens
e > ell
ell > ellmê
ell > ellús
ell > ellốs
ell > ellté
ell > éllens
i > ir
ir > irte
ir > irús
ir > irốs
ir > irté
ir > írens
o > or
or > orte
or > orús
or > orốs
or > orté
or > órens

Przymiotnik

Tworzenie przymiotników odrzeczownikowych (tak samo tworzy się liczebniki porządkowe):
„+ếs” po spółgłosce (d->dj, t->tj, s->sj, z->zj, h->x, gh->zx, i->j)
„+nếs” po samogłosce
Każdy przymiotnik ma końcówkę -ếs
Stopniowanie:
Stopień wyższy: „+to” i najwyższy: „+je”
Np. bom – dobro
bomếs (dobry) > bomếsto (lepszy) > bomếsje (najlepszy)

« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2012, 18:46:18 wysłana przez CookieMonster93 »
 

Offline Ghoster

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2012, 14:19:16 »
...Po co wysyłasz posty, w których nic nie ma?
W ogóle to strasznie mało opisałeś, widzę tutaj tylko przeskalowane czcionki.

EDIT:
Mam jedno pytanie... Czy ten zapis jest poprawny?

M m /m/, [ɱ] – przed [f], [v]
N n /n̪/, [ŋ] - przed [k], [g]
To zależy od ciebie; tak jest na przykład w polskim.
Anka [aŋka]
Amfa [aɱfa]
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2012, 14:27:49 wysłana przez Ghoster »
 

Offline CookieMonster93

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2012, 14:44:35 »
Miałem problemy z edycją... Już wszystko jest.

EDIT: Jutro wrzucę tu przypadki, jest ich 14. :-)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2012, 14:49:56 wysłana przez CookieMonster93 »
 

Offline CookieMonster93

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 05, 2012, 14:23:39 »

Przypadki (Léran) i ich końcówki

Nr
Nazwa polska
lub łacińska
Nazwa talmorska
Pytania/Funkcja
Po: z, s, d, t, h, gh
Po innej spółgłosce
Po samogłosce
Liczba mnoga
Przykład użycia
(wkrótce)
1.
Mianownik
Sjeroléra
Kto? Co?
-
-
-
+(a)n1
1 "a" po spłgł.
Forma podstawowa każdego rzeczownika i przymiotnika
2.
Dopełniacz
Djêrkeleléra
Kogo? Czego? Czyj?
+atje
+atje
+tje
+(a)n+tje
3.
Celownik
Mêdaléra
Komu? Czemu?
Dla kogo? Dla czego?
+o
+o
+vo
+(a)n+o
4.
Biernik
Xemril’léra
Kogo? Co?
+hâ
+(a)n+â
5.
Distributivus
Llûléra
Po ile? Co ile?
Jak często?
+askan
+askan
+skan
+(a)n+skan
6.
Comparativus
Kjêxerléra
Jak(o) coś/ktoś
Po jakiemu?
+alik
+alik
+lik
+(a)n+lik
7.
Causalis
Ûpkêléra
Z powodu kogoś/czegoś,
przez kogoś/coś,
przez powierzchnię/wnętrze
kogoś/czegoś
+’êr
(zmięk-
czenie)
+êr
+jêr
+(a)n+êr
8.
Narzędnik
Hysaléra
Kim? Czym?
Z kim? Z czym?
+ym
+ym
+hym
+(a)n+ym
9.
Abessivus
Vôtâléra
Bez kogo/czego?
+ôs
+ôs
+vôs
+(a)n+ôs
10.
Illativus
Verkyllâléra
do wnętrza czegoś,
w coś
+’etû
(zmiękcz.)
+etû
+tû
+(a)n+tû
11.
Ablativus
Ysterâléra
Z wnętrza czegoś,
z powierzchni czegoś,
od czegoś
+afam
+afam
+fam
+(a)n+fam
12.
Miejscownik
Oxiléra
Gdzieś, przy czymś, u czegoś,
o/w czasie czegoś
+’inen
(zmięk-
czenie)
+inen
+jnen
+(a)n+inen
13.
Allativus
Havell’léra
W stronę czegoś/kogoś,
ku czemuś/komuś,
Na coś/kogoś, na powierzchnię
czegoś/kogoś
+aku
+aku
+ku
+(a)n+ku
14.
Aequativus
Tjimûrléra
Wzdłuż czegoś/kogoś,
względem czegoś/kogoś
+anel
+anel
+nel
+(a)n+nel

Zmiękczanie: „ ’ ”  z->zj, s->sj, d->dj, t->tj, h->x, gh->zx
Protezy:
„v” przed o,ô,u,û
„j” przed e,ê,i
„h” przed a,â,y
Przed spółgłoską „-a”

Słownictwo, od którego wywodzą się nazwy przypadków:
1.   Imię – sjéro
Przypadek(gramatyka), sytuacja -  léra
Mianownik – Sjeroléra
2.   cel – mếda
celować – mếdall
celownik – Mêdaléra
3.   brać – xemrílẩ
branie – xemríl
biernik – Xemril’léra
4.   wnętrze – verkýllâ
Illativus – Verkyllâléra
5.   brak – vôtấ
brakować – vốtẩ
Abessivus – Vôtâléra
6.   powód – û́pkê
powodować – û́pkể
Causalis – Ûpkêléra
7.   dotrzeć (do) – hávell
Allativus – Havell’léra
8.   porównanie – tjímûr
porównywać – tjímûrẩ
równy – tjimûrếs
Aequativus – Tjimûrléra
9.   narzędzie – hýsa
narzędnik – Hysaléra
10.   miejsce – óxi
miejscownik – Oxiléra
11.   ilość – llû
distributivus – Llûléra
12.   odchodzić – ýsterẩ
odejście – ýsterâ
Ablativus – Ysterâléra
13.   cecha – kjếxer
Comparativus – Kjêxerléra
14.   dopełniać – djêrkélell
dopełnienie – djêrkéle
Dopełniacz – Djêrkeleléra

« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2012, 18:50:31 wysłana przez CookieMonster93 »
 

Offline MrVassil

  • Свойски словянин
  • Wiadomości: 99
Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2012, 15:16:31 »
Podoba mi się!
Sporo przypadków :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2012, 16:49:52 wysłana przez Fanael »
 

Offline CookieMonster93

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 05, 2012, 16:47:56 »
To był mój cel :-) Głównie chodziło o to, by zamiast przyimków porobić końcówki. :-P
 

Offline Fanael

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 05, 2012, 16:52:19 »
Jak dla mnie ta ortografia ma źâ ₫ûżô ḋíäķŕýŧÿķôŵ.
 

Offline Mścisław Bożydar

  • Πατριάρχης Γλώσσοποιίας
  • Wiadomości: 1 269
Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 05, 2012, 16:57:33 »
Jak dla mnie ta ortografia ma źâ ₫ûżô ḋíäķŕýŧÿķôŵ.

ŧô
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
 

Offline CookieMonster93

Odp: TÁLMOR VỐRÂ (język talmorski)
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 05, 2012, 17:00:07 »
a,o,e,i,u + ^
hak dla oznaczenia zwarcia krtaniowego w czasownikach i akcent zaznaczany akutem... To nie tak dużo :-)
Spółgłoski w ogóle ich nie mają. :-P

Poza tym już wspomniałem wcześniej, że mam zamiłowanie do podwójnych diakrytyków <3 zwłaszcza cyrkumfleks + hak. :-)

EDIT: Możesz jeszcze zobaczyć mój angiulski, gdzie tylko sporadycznie pojawia się diereza i nic poza tym. :-)