Autor Wątek: Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski  (Przeczytany 154675 razy)

Offline Obcy

• Loov þän Semien onn þän Horden!
  • Uciekinier
  • Pochwalisze: 32 razy
  • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
Odp: Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski
« Odpowiedź #1530 dnia: Listopad 19, 2017, 14:59:48 »
obsługiwując, integriwując, etc. W dużo wyrazach używam dodatkowe "-iwuj", brzmi po prostu "naturalniej". Czy to coś gwarowe, czy znowu Poloniokizm?

To drugie to zdecydowanie poloniokizm - nikt tak nie mówi. To pierwsze to ewentualnie błąd językowy powstały z przemieszania koniugacji (obsług-iwać, a nie obsługiw-ać). Bardziej znanym przykładem tego błędu jest przygotowywując - bardzo dużo osób tak mówi.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2017, 15:02:21 wysłana przez Obcy »

Offline poloniok

« Odpowiedź #1531 dnia: Listopad 19, 2017, 15:10:25 »
obsługiwując, integriwując, etc. W dużo wyrazach używam dodatkowe "-iwuj", brzmi po prostu "naturalniej". Czy to coś gwarowe, czy znowu Poloniokizm?

To drugie to zdecydowanie poloniokizm - nikt tak nie mówi. To pierwsze to ewentualnie błąd językowy powstały z przemieszania koniugacji (obsług-iwać, a nie obsługiw-ać). Bardziej znanym przykładem tego błędu jest przygotowywując - bardzo dużo osób tak mówi.

A czy to -iw- (lub -yw-) w wyrazach jak przygotowywując, obsługiwując, etc. jest obecne i prawidłowe w innych językach słowiańskich? Czy to tylko taka polska rzecz? Jak to wygląda w języku proto-słowiańskim?

Offline Obcy

• Loov þän Semien onn þän Horden!
  • Uciekinier
  • Pochwalisze: 32 razy
  • Vourfäirer ƨ̆ermaneslands
« Odpowiedź #1532 dnia: Listopad 19, 2017, 15:14:07 »
Tak powstał trzmiel :p

"Trzoda", "trzos" i kilka innych chyba też.

Prawie tak samo - *čērdà (> ros. череда) i *čersъ (> ros. через) powinna dać czrzodę i czrzos, ale było to bardzo trudne do wymówienia. Trzmiel to prawdziwa nieregularność.

Offline daka sili

« Odpowiedź #1533 dnia: Listopad 20, 2017, 21:21:30 »
Ja czasem na czcionkę mówię "trzcionka".

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1534 dnia: Listopad 20, 2017, 23:19:36 »
Utrzymanie w polskim opozycji /cz/ do /trz/ jest wagi międzynarodowej. Jesteśmy ostatnim bastionem mogącym udowodnić, że afrykaty to nie po prostu zbitki plozywów z frykatywami. Bez nas fonetyka upadnie, pilnujcie się zatem.

Offline Icefał

« Odpowiedź #1535 dnia: Listopad 20, 2017, 23:57:54 »
Utrzymanie w polskim opozycji /cz/ do /trz/ jest wagi międzynarodowej. Jesteśmy ostatnim bastionem mogącym udowodnić, że afrykaty to nie po prostu zbitki plozywów z frykatywami. Bez nas fonetyka upadnie, pilnujcie się zatem.
Ale przecież polskie zbitki trz, drz, ts, d-z są wymawiane jako <czsz>, <dżż>, <cs>, <dzz>, więc to niczemu nie dowodzi.

Offline Spiritus

« Odpowiedź #1536 dnia: Listopad 21, 2017, 14:44:29 »
Ale przecież polskie zbitki trz, drz, ts, d-z są wymawiane jako <czsz>, <dżż>, <cs>, <dzz>, więc to niczemu nie dowodzi.
Widocznie u ciebie. Ja spotkałem się z wszystkimi trzema wymowami.
QVIS·SVM

Offline spitygniew

« Odpowiedź #1537 dnia: Listopad 24, 2017, 19:30:55 »
To forum jest tak zjebane, że nie zauważywszy autorstwa postu, pomyślałem po pierwszym zdaniu że to tak poważnie.
P.S. To prawda.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1538 dnia: Listopad 28, 2017, 14:02:20 »
W sumie trochę jest na poważnie. Na angielskiej wikipedii stoi jak byk "It is often difficult to decide if a stop and fricative form a single phoneme or a consonant pair", podczas gdy w większości języków jest to prawie na pewno osobny fonem, jednak nie kontrastują one z parami ewentualnych składowych. Polski jest jednym z bardzo nielicznych języków, które to mają (rosyjski "дж" chyba zlewa w jedną głoskę, jak z innymi słowiańskimi?), wikipedia podaje przykład z Klallam, o którym nic nie wiem. Po holendersku (w większości dialektów?) nie ma [ƾ], jest za to [ts] (w słowach typu "maatschappij"), ale to słaby przykład, bo to na styku morfemów. W takim już niemieckim "tsch" jest jednak dość ciekawym wyborem (w szczególności, że mają "z" dla [ƾ]). A, no i w angielskim jest "nuts" [nʌƾs], nie [nʌƾ] albo [nʌts].
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2017, 14:04:24 wysłana przez Ghoster »

Offline Icefał

« Odpowiedź #1539 dnia: Listopad 28, 2017, 14:11:01 »
ƾ
Tego nie znałem. Co ciekawe, wszystkie fonty to wyświetlają jako faktyczne połączenie t i s, mimo że oficjalnie to się nazywa LATIN LETTER INVERTED GLOTTAL STOP WITH STROKE

Offline Pluur

« Odpowiedź #1540 dnia: Listopad 28, 2017, 14:20:40 »
Cytat: Ghoster
jak z innymi słowiańskimi?
Nie miało jak to się rozwinąć, jeno polski i łużyckie rozłożyły *r' na /tʃ, dʒ/. Liczy się czeski? Tam jest takie coś jak [tr̝̊, dr̝]. Reszta to tr/dr z wersjami miękkimi, lub nawet nie. Więc nie miało się jak rozwinąć. Jedynym tropem to chyba łużyckie, acz szczerze wątpię, bo
a) polski ledwo co to utrzymuje (i na siłę) - można by spokojnie zacząć nazywać to trz i drz aktorskimi
b) okoliczne dialekty słowiańskie raczej tego nie miały
c) niemiecki

ƾ
Tego nie znałem. Co ciekawe, wszystkie fonty to wyświetlają jako faktyczne połączenie t i s, mimo że oficjalnie to się nazywa LATIN LETTER INVERTED GLOTTAL STOP WITH STROKE
Też miałem o tym napisać - jest takie udźwięcznione?

Offline Pluur

« Odpowiedź #1541 dnia: Listopad 28, 2017, 17:36:50 »
Post pod postem.
Dolnołużycki chyba jednak też to rozróżnia, że zacytuję:
zjadnorjenje *str > tš, ale zdźaržanje *stŕ, na pśikład (starocerkwinosł., gs., ds.): sestra > sotra, soa; ale strěliti > třělić, stśěliś

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pochwalisze: 182 razy
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #1542 dnia: Listopad 28, 2017, 17:43:00 »
Rosyjskie дж zawsze rozdzielnie, aż do przesady.

Offline Feles

« Odpowiedź #1543 dnia: Grudzień 01, 2017, 19:28:02 »
W sumie, może niekoniecznie tak mówię, ale uważam to za dosyć naturalną formę — „odgaść”.

(Które jest najwyraźniej formą tak rzadko spotykaną, że trudno znaleźć jakichś nawet poważniejszych preskryptywistów, którzy by ją szanowali/szkalowali.)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Caraig

« Odpowiedź #1544 dnia: Grudzień 01, 2017, 20:59:46 »
Ja z kolei bardzo często używam form (z)móc w znaczeniu (z)moknąć.