Autor Wątek: Język pruski  (Przeczytany 25216 razy)

Offline Towarzysz Mauzer

Odp: Język pruski
« Odpowiedź #105 dnia: Listopad 25, 2012, 22:19:42 »
Ludność bałtyjska na Białorusi to raczej nieszczególnie opisany temat. Ja nie jestem wstanie rzucić źródłem. Wiadomo mi tylko tyle, że jest naukowiec, który się tym zajmuje.
Wywiedziałbyś się choć o nazwisko, proszę? :)
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Piteris

« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 25, 2012, 22:23:18 »
"Doktor Ałła Kwiatkowskaja z uniwersytetu mińskiego opowiadała, że jeszcze na
początku XX wieku białoruscy Prusowie (zwani tam Prusowie-Bartowie) z obwodu
grodzieńskiego zachowywali swoje obyczaje i język. Do dzisiaj ludzie żyjący na
granicy Litwy i Białorusi nazywają siebie Barcjanami, choć nie potrafią
wyjaśnić, co to oznacza."

Z pogawędek forumowych o Prusach.

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 25, 2012, 22:47:03 »
Tu znalazłem taki artykuł Kwiatouskiej o pochodzeniu Borców, acz bez wieści o ich dalszych losach:
Ała Kwiatkouskaja - Da pytannia pra prusau-pierasialencau na terytoryi Biełarusi u Siaredniawieczczy

No ale myślę, że po przebrnięciu przez to parę paragrafów białoruszczyzny będę miał jakieś wskazówki do dalszych poszukiwań. Dzięki! :)
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #108 dnia: Grudzień 14, 2012, 18:12:27 »

O żeż kurwa, fajniste gryzmołki swoją drogą. Co na to forumowi wiedzący w sprawach pruskich?

EDIT: jeszcze gwoli wprowadzania, jest to rzekoma flaga króla Prusów Widewuto, zaczerpnięta z kroniki Simona Grunaua.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2012, 20:47:17 wysłana przez Gubiert »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Piteris

« Odpowiedź #109 dnia: Grudzień 15, 2012, 21:08:15 »
Generalnie uważa się, że to tylko wyobrażenie Grunaua, a samo pismo w 100% wymyślił on sam
(ogólnie słynął ze sporej fantazji). Do tej pory widziałem jedną próbę odczytania, jest ona na portalu genealogicznym:
http://wiki-en.genealogy.net/Prussians
W dziale scripture.

Natomiast Palmaitis twierdzi, że tego odczytać się nie da i nie wiadomo, czy nie napisał sobie czegokolwiek.

To tyle, co jestem w stanie powiedzieć

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #110 dnia: Grudzień 17, 2012, 14:22:33 »
Jest dostępny w internecie jakiś (nie musi być mocno kompletny) słownik etymologiczny pruskiego? Bo takich zastanawiających, niepodobnych ani do litewskiego ani słowiańskich, słów jest w pruskim od cholery.
Precz z homofobją, transfobją i bifobją!
Wyrugujmy te potworki językowe raz na zawsze.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #111 dnia: Luty 09, 2013, 17:57:16 »
Nowopruskie słowo na "głośnik" mnie zabiło - kalsīwingaiwaițātajs.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #112 dnia: Luty 09, 2013, 18:14:19 »
Nowopruskie słowo na "głośnik" mnie zabiło - kalsīwingaiwaițātajs.

Jak się ono glosi? Z jakiegoś powodu przypomniały mi się indiańskie nazwy geograficzne (mohawk: „O’seronni’onwè:ke France (original axe-maker place) Ranatakariáhsne Washington (town destroyer place)” itp.) tudzież określenia czołgów.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 28, 2013, 20:24:31 »
Nie wiem, czy to działa bez zalogowania się na Fejsbóczka.

Na tym filmiku pierwsza nejtyw spikierka odrodzonego języka pruskiego nawija w tymże języku.

Jako, że pochodzi ona z rosyjskiej strefy okupacyjnej Prus, słychać u niej pewne ruskie naleciałości.

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 29, 2013, 11:46:16 »
Nie wiem, czy to działa bez zalogowania się na Fejsbóczka

Mi działá bez pocałowaniá roku 1984 w dupę..

Ciekawe, jak długo dziewczynka wytrwa w używaniu tego języka — z tego, co się orientuję, dużo dzieci wychowanych w mówieniu tego typu egzotycznymi wynalazkami na pewnym etapie rozwoju zdecydowanie je odrzuca, gdy uświadamiają sobie ich z własnego punktu widzenia małą użyteczność.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 30, 2013, 14:34:16 »
Ciekawe, jak długo dziewczynka wytrwa w używaniu tego języka — z tego, co się orientuję, dużo dzieci wychowanych w mówieniu tego typu egzotycznymi wynalazkami na pewnym etapie rozwoju zdecydowanie je odrzuca, gdy uświadamiają sobie ich z własnego punktu widzenia małą użyteczność.

Może Prusy będą miały wystarczająco dużą siłę.

Poza tym, chyba ojciec Glabbis chowa ją w neopogaństwie.  :-P

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 14, 2017, 20:17:41 »
Słyszeliście o jakichś pracach na temat akcentuacji (nowo)pruskiej? Ciekawi mię ten temat, a źródeł nól. No prawie, bo jest tylko wstęp do słownika. I tak przy okazji, ma ktoś kontakt z prusami, albo wiem jak do nich dotrzeć, bo z chęcią bym się nich o parę rzeczy spytał :]

Oto informacje, które udało mi się wydrzeć ze słowarza:
1) Akcent związany jest z długością i pada na ostatnią długą samogłoskę. Jeżeli w wyniki odmiany etc. istnieje parę samogłosek długich obok siebie, to wcześniejsze są skracane. Akcent jest ruchomy:
  • (ACC sg) pū́rin : purḗ (NOM sg)

Ciekawi mię, na ile jest to jakaś kontynuacja bałtosłowiańskich paradygmatów, a na ile sztuczne uproszczenie w nowopruszczyźnie/ew., nie wiem jak to określić "gramatykalizacja akcentu" (w mianowniku mamy końcówkę ē).

Pruski ma mieć też akut i cyrkumlfeks, czyli nudy. Ale na ile zrozumiałech, rozróżnia się je tylko przy zapisie dyftongów, lub połączeń ze spółgłoskami typu l/r/m/n w sylabach zamkniętych. A więc mamy:
  • kāupan, bāltan - σ˥˧-σ
  • slaīks, piĺnan - σ˧˥-σ

Coś tam też piszą o dyftongizacji ī oraz ū,które (o ile nie pochodzą od ā, ō после g, k, b, p, m, w lub też w drugim przypadku ē) czytane są bardziej jako dyftongi оū oraz еī.
Ma to być na podobieństwo łotewskie, czy też z tamtejszą akcentuacją związane - ale w jaki sposób, to się nie objawia.

Gdzieś skądś pamiętam, że akcent ustalają za pomocą porównań z litewskim, ale szczerze mówiąc czytałem ostatni raz trochę już lat temu, więc pamięć może być w tym miejscu zwodnicza.

Coś, ktoś? Dynek?

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 15, 2017, 13:01:32 »
Szczerze? Sam chciałbym wiedzieć, skąd Nowoprusacy wpadli na taki, a nie inny akcent.

Mojem zdaniem przydałoby się jakieś nowe badanie w tej sprawie, świeży ogląd. Ale niestety akcentuacja to moja pięta achillesowa.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 15, 2017, 19:51:31 »
W ogóle, słyszałeś li Dynozaurze coś niecoś o tych dziwnych "cofnięciach procesów", które miałyby rzekomo dokonane przez nowoprusaków?
Podobno taki los miało spotkać słowo "matka", które było zbyt innowacyjne, i mimo że mamy w źródłach jedną formę, to w słowniku mamy innę.

Dziwi mię też brak jakiejkolwiek gramatyki tegoż języka. Sam być może mam zamiar poskładać swoje notatki w coś takiego - nie jest to, umówmy się, żadna sztuka - znaleźć zależności w tych tabelkach i podzielić to jakoś sensownie to żadna robota i wyczyn.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 17, 2017, 14:58:17 »
To jest chyba jedna z rzeczy, w których między nowoprusakami nie ma zgody - jedni piszą mūti, a drudzy - māti. Ale na wymowę to raczej nie wpływa, chociaż cholera ich wie.