Autor Wątek: Nazwy miejscowe na Ziemiach Odzyskanych  (Przeczytany 88602 razy)

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 256 razy
  • Wiecznie obserwowany
Odp: Nazwy miejscowe na Ziemiach Odzyskanych
« Odpowiedź #120 dnia: Lipiec 13, 2015, 08:52:14 »
Idea rzedecz szczytna (onomastyczny żart, który zrozumie tylko Dynozaur), ale z wykonaniem gorzej. Przedewszystkiem skupiają się (mojem zdaniem) na złych przykładach - po co odgrzebywać jakieś nazwy terenowe, nazwy jakichś maleńkich wiosek czy jeziórek, kiedy spieprzono (celowo lub nie) nazwy nawet niektórych miast. Za dużo piszą o jakichś rekonstrukcyjnych niuansach (jakby kwestja nazewnictwa ZO była tylko i wyłącznie kwestją rekonstrukcji, jak próbowali to przedstawiać językoznawcy okresu PRLu), a za mało o celowych chrztach, o tem jak celowo uciekano od (często mocno zakorzenionego) ludowego nazewnictwa polskiego (t.zn. piszą o tem, ale jedynie w kontekscie nazewnictwa "zarazpowojennego", które rzeczywiście potrafiło być tragikomiczne, pomijając zupełnie fakt, że w niektórych regjonach polskie nazewnictwo istniało już przed wojną), nie ma nic o propagandowym wymiarze nowego nazewnictwa, o "Kętrzynach" i "Dzierżoniowach" ani słowa it.p.

No ale jakiś przyczynek do dyskusji jest, szanuję.
ZÎWE WENSKA!
Joz jis råd, cu wå Wilķaj Wida ni sǫ al murste pasî.

Jeśli widzisz zoomersa - strzelaj bez zastanowienia. I oby ci ręka nie zadrżała.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #121 dnia: Lipiec 19, 2015, 14:31:13 »
Spróbuję szczęścia,

A nuż ktoś posiada odpowiednie konto?
Do tego też?

Albo zna kogoś, kto zna kogoś, kto ma? Dla dobra nauki i infoanarchizmu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2015, 14:33:46 wysłana przez Dynozaur »
ZÎWE WENSKA!

Jeśli widzisz zoomersa - strzelaj bez zastanowienia. I oby ci ręka nie zadrżała.

« Odpowiedź #122 dnia: Lipiec 19, 2015, 15:24:53 »
Nie mam dostępu, ale mam ksera obu tych książek, ale chętnie mogę sprawdzić jakieś poszczególne informacje. No a w przyszłości może oddam do skanowania, jak będę miał czas i kasę.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 19, 2015, 17:14:12 »
Mógłbyś sprawdzić, co ona tam pisze o wzpominanych wcześniej Wolinie i Świdwinie?

I w ogóle, jak daleko sięga "zasięg" tych książek? Czy idzie według starych województw (szczecińskie, koszalińskie, słupskie), czy może przyjęła jakieś "mądrzejsze" kryterja?
ZÎWE WENSKA!

Offline ArturJD

• Piewca tabel
  • Baroque
« Odpowiedź #124 dnia: Lipiec 31, 2015, 19:09:51 »
Byłem dzisiaj w Palazzo Vecchio we Florencji. Znajduje się tam "sala geograficzna" z mapami różnych rejonów świata, w tym Polski razem z Niemcami. Pochodzą one z czasów Medyceuszy, chciałem zrobić jakieś zdjęcia, ale niestety mój aparat nie ma dobrej jakości, tylko tyle udało mi się zrobić. Ale może są gdzieś dobre skany w Internecie? Nie wiem, czy Ci się to przyda, może już to znasz.

Offline Obcy

• Chwała Semienowi i Hordenowi!
  • Uciekinier
  • Pochwalisze: 32 razy
  • Zarządca Kontynentu Istanbudzkiego
« Odpowiedź #125 dnia: Lipiec 31, 2015, 20:14:29 »
Anikspekted end of arkajw, u mnie nici z oglądania...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2015, 20:19:37 wysłana przez Obcy »
Mogę mieć swój własny głupi podpis nawet wtedy, gdy mam bana.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #128 dnia: Sierpień 01, 2015, 18:09:14 »
Super sprawa, ale... dlaczego w tej nitce?

Raczej nie są to mapy, które wnosiłyby coś do kwestyj omawianych w tym temacie, aczkolwiek są one fascynujące z innych powodów.
ZÎWE WENSKA!

Offline ArturJD

• Piewca tabel
  • Baroque
« Odpowiedź #129 dnia: Sierpień 01, 2015, 20:45:09 »
Są tu w końcu opisane Pomorze i Prusy. Ale obawiałem się, że będą tylko większe miasta co do których raczej nie ma wątpliwości. Tak czy siak mogłą/może się przydać.

Zrobiłeś z moim mózgiem, Dynozaurze, coś bardzo niedobrego, skoro moją pierwszą myślą kiedy zobaczyłem na wakacjach tę mapę było "powiadomić PFJ".

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #130 dnia: Sierpień 03, 2015, 00:30:02 »
Poszlaka co do nazwy Torzymia?

Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski:

Preterea attinent Lubus ista loca castrorum sita infra terminos prenotatos: Chynez et terra que attinet Kosterin cum totta terra attinente; deinde Torum, deinde Ponzin, deinde Bucowe, deinde Platcov.

Z tym, że to opracowanie uważa "Torum" za Alt-Tornow czyli (chyba?) część obecnego miasta Freienwalde (chyba dlatego niektóre dziwne źródła nazywają to miasto po polsku "Tarnowicą") po stronie niemieckiej. Tak więc, kto i na jakiej zasadzie utożsamił zapis Torum ze Sternbergiem (co następnie poskutkowało nazywaniem tego miasta po polsku "Toruniem [Lubuskim]", a ostatecznie, za sprawą KUNM - "Torzymiem")? Czy kryją się za tym jakieś argumenta, czy po prostu KUNM "z braku laku" niejako "usankcjonował" kompletnie nieuzasadniony "strzał w ciemno" jakiegoś mało ogarniętego historyka (tak jak po części zrobiono z Chojną - Königsbergiem)? Jeśli tak - kim był ten historyk (na pewno nie był to W. Bogusławski od "Dziejów Słowiańszczyzny Północno-Zachodniej", on rzeczywiście objaśnia Torum jako "Toruń" lub "Tarnów", ale nie łączy z żadną spółczesną miejscowością).

A może ja w ogóle źle kombinuję? Może nikt się nigdy nie doszukiwał w tym zapisie Torzymia i jest to jakaś fatalna zbieżność nazw (chociaż nie wydaje mi się, zwłaszcza że przytoczony cytat zdaje się opisywać mniej więcej te okolice).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2015, 00:31:50 wysłana przez Dynozaur »
ZÎWE WENSKA!

Offline Piołunnik

« Odpowiedź #131 dnia: Sierpień 11, 2015, 01:44:26 »
Piołunniku, jesteś wielki!
Nie no spoko, tylko przyszło ci do głowy, że wrzucanie kilkudziesięciomegabajtowego zdjęcia bezpośrednio do postu nie jest najlepszym pomysłem?

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #132 dnia: Sierpień 11, 2015, 13:31:36 »
No, dziwię się, że mode nie przypierdolił.

Teraz już na to za późno.
ZÎWE WENSKA!

Offline Piołunnik

« Odpowiedź #133 dnia: Sierpień 12, 2015, 04:25:03 »
Moderator? Na PFJ?! Ty chyba naprawdę żyjesz w alternatywnej rzeczywistości.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #134 dnia: Sierpień 12, 2015, 10:45:28 »
Oj tak się mówi, "mode przypierdol". W alternatywnej rzeczywistości żyje ten, kto traktuje czanmowę dosłownie.

PS: Próbuję się zabrać za kolejny powiat (malborski) w moim pruskim projekcie, ale ta pogoda mnie rozleniwia do czegokolwiek, z myśleniem włącznie...
ZÎWE WENSKA!