Fauna i flora Kyonu

Z Conlanger
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lupa2.gif
Główny artykuł: Kyon

Większość zwierząt i roślin żyjących na Kyonie to zwierzęta zamieszkujące współczesną Ziemię. Pewne obszary są zamieszkane przez organizmy, który wymarły na ziemi (w większości są to przedstawiciele megafauny, a także organizmy będące wynikiem ewolucji alternatywnej. Nie wszystkie organizmy występujące na Ziemi występują na Kyonie - Kyon jest zamieszkany głównie przez organizmy występujące na terenie Eurazji, co wynika z budowy Kyonu - istnieje jeden główny superkontynent, w wyniku czego na Kyonie prawie nieobecne są torbacze.

W niniejszym artykule będą opisywane gatunki zwierząt i roślin nie występujące współcześnie na Ziemi, lub mające szczególne znaczenie dla Kyonu.

Homo

Kwestią sporną pozostaje, czy poszczególne gatunki są oddzielnymi gatunkami homo, czy podgatunkami homo sapiens.

Człowiek Lasów

Lupa2.gif
Główny artykuł: Homo silvester

Tajemnicze gatunek przypominający ludzi występujący w lasach tropikalnych zachodniego Kyonu. Zwierzę znane z legend.

Człowiek Północny

Lupa2.gif
Główny artykuł: Homo borealis

Niedawno wymarły gatunek człowieka, żyjący na Północy Kyonu. Bardzo dobrze znany z zapisów kopalnych, a także częściowo ze źródeł historycznych.

Człowiek Współczesny

Gatunek ludzi dominujący na Kyonie. Jedyny gatunek rozumny planety.

Megantrop

Lupa2.gif
Główny artykuł: Homo altus

Kopalny gatunek człowieka, występował na terenie prehistorycznego Ajdyniru. Jego cechą charakterystyczną był wysoki wzrost.

Fauna

Różnice między współczesną fauną Ziemi a fauną Kyonu są zdecydowanie większe niż różnice we florze obu planet.

Alka Olbrzymia

Gatunek nielotnego ptaka zamieszkującego wyspy Północy.

Bestia Południowa

Bestia Południowa

Bestie Południowe to gatunek występujący na terenie południowej Olsenii. Ich wysokość wynosi około 2m, długość około 5m, a waga w przybliżeniu wynosi 3 500 kg.

Bóbr Olbrzymi

Gatunek przypominający ziemski gatunek bobra castoroides ohioensis. Zamieszkuje lasy Olsenii.

Delfin Szczerbaty

Delfiny szczerbate polują przy dnie.

Delfin szczerbaty - gatunek delfina żyjący u zachodnich wybrzeży Pangei, na obszarze pomiędzy Białym Półksiężycem i Sechtem. Jego długość waha się od 0,9m do 1,3m. Jego krótki pysk jest pozbawiony zębów. Delfin poluje na zwierzęta zamieszkujące dno - "wysysa" je, podobnie jak to robią morsy.

Doedicurus

Doedicurus

Doedicurus clavicaudatus - gatunek zamieszkujący wybrzeża Olsenii. Posiadają keratynowy pancerz. Znane są jako wielki przysmak wybrzeży Olsenii. Osiągają 1,5m wysokości, 4m długości i wagę do 2 ton. Są bliskimi krewnymi gliptodonów.

Diprotodon

Diprotodon

Jest to gatunek wielkich torbaczy. Są one podobnej wielkości co nosorożce - ich wzrost wynosi około 2m, długość wynosi do 3m. Żyją głównie w głębi olseskiej części Pangei, posiadają łagodne usposobienie i smaczne mięso. Wokół diprotodonów narosło wiele legend.

Dodo

Długość ciała wynosi około 70–75 cm. Żyje na terenie Ajdyniru. Jest uważany w Ajdynirze za przysmak kulinarny, ceniony ze względu na swoje smaczne jaja i mięso.

Dzieśpar

Dzieśpar, ajd. djeśpar - gatunek dużego gryzonia, wielkością podobny do domowego kota, przypominający wyglądem koszatniczkę lub wiewiórkę. Zamieszkuje tereny wschodniego Ajdyniru.

Dziobak Olbrzymi

Bliski krewniak dziobaka olseskiego. Przypomina ziemskiego dziobaka ornithorhynchus maximus. Zamieszkuje najcieplejsze obszary Olsenii.

Dziobak Olseski

Jest to gatunek odpowiadający ziemskiemu dziobakowi australijskiemu (Ornithorhynchus anatinus). Żyje na najcieplejszych obszarach Olsenii.

Fororak

Fororak

Występujące w lasach i na łąkach cieplejszych stref klimatycznych Olsenii ptaki. Ich wzrost wynosi prawie 3m. Są one częściowo udomowione, dawniej używane podczas walki, obecnie stosowane w wojsku reprezentacyjnie.

Gliptodon Olseski

Gatunek gliptodonów zamieszkujący wybrzeża Olsenii.

Gobik

Gobik

Gatunek małego ssaka drapieżnego z rzędu trykonodontów (lub spokrewniony, o ile trykonodonty nie składały jaj), którego długość ciała osiąga do 0,5m. Prowadzi dzienny tryb życia. Jego checą charakterystyczną jest jajorodność. Zamieszkuje on Dewię.

Hippidion

Gatunek małych, udomowionych koni występujący dziko w środkowej części Olsenii. Jest stosowany do pracy na roli, a także trzymany jako pupil. W kłębie wynosi jedynie 1,5 m.

Homotherium

Homotherium

Homotherium, inaczej też inozwierz - gatunek kota szablozębnego zamieszkujący obszar kontynentalnej części północnej tundry. Jego wysokość wynosiła około 1.1 m, a waga około 200kg. Posiada stosunkowo krótkie kły. Zajmuję się aktywnym polowaniem na zwierzęta tundrowe.

Jeleń Olbrzymi

Jeleń olbrzymi występuje w cieplejszych strefach klimatycznych Olsenii, a także na trawiastych obszarach Północy.

Kanak

Kanak

Kanank, leleg. kanākī - wielki płaz z rzędu temnospondyli. Jest to drapieżne zwierzę rzeczne zamieszkujące wyspę Lelegię. Swoim zachowaniem przypomina współczesne krokodyle. W niesprzyjających warunkach potrafi zapaść w stan hibernacji. Jego długość może sięgać do 1,5m (wraz z ogonem).

Konik Północny

Konik Północny

Gatunek trójpalczastego konia zamieszkującą obszary leśne, trawiaste i tundrowe kontynentalnej Północy. Mierzy około 1m w kłębie i 180cm długości. Żyje stadnie. Jego tundrowe podgatunki mają wełnistą sierść.

Koń Morski

Koń Morsk

Gatunek dużego ssaka zamieszkującego wybrzeża Lelegii, Marii, a także Wielkiej Dewii. Długość ciała wynosi około 2m. Konie morskie są zwierzętami prowadzącymi samotniczy tryb życia - zamieszkują wybrzeża mórz. Żywią się wodorostami i trawą morską. Jest przedstawicielem desmotyli.

Koru

Koru, ajd. qor̄u - słodkowodny delfin, zamieszkujący rzeki Eqarosi i Ar̄ea oraz Jezioro Szmaragdowe. Jest to bardzo inteligentne zwierzę, szeroko darzone sympatią. Znane ze swojej sympatii i łagodnego usposobienia. Jest bardzo rzadko obiektem polowań.

Krecik Cmentarny

Krecik Cmentarny

Gatunek małego, podobnego do kreta ssaka zamieszkującego wyspę Marię. Jest owadożerny. Długość ciała wynosi około 10-15cm. Według podań ludowych kreciki zamieszkują cmentarze. Nie należy on do łożyskowców, ani też do torbaczy - chociaż rozmnaża się podobnie jak te ostatnie.

Krokodyl Morski

Krokodyl morski

Gatunek morskiego krokodyla żyjący w Morzu Słonym. Największy drapieżnik tych wód, jest odpowiednikiem rekinów zamieszkujących wszechocean.

Kuniczka Mała

Kuniczka mała

Gatunek małego owadożernego ssaka zamieszkującego Dewię. Jego cechą charakterystyczną jest dwunożność. Zamieszkuje on dewijskie lasy, gdzie poluje na małe bezkręgowce. Żyją samotnie. Wraz z innymi, pokrewnymi gatunkami, zajmuje wiele nisz zajmowanych na Pangei przez gryzonie, z którymi koegzystuje.

Lew Workowaty

Występujący na terenie Olsenii gatunek torbacza. W kłębie jego wysokość wynosi około 0,75m. Odpowiednik ziemskiego thylacoleo carnifex.

Luminescencyjny Płaz Tangijski

Jest to gatunek płaza zamieszkującego Tangię. Pozyskuje się z niego luminescencyjną maź.

Łucznik Rzeczny

Łucznik Rzeczny

Gatunek małego płaza, którego długość nie przekracza 15cm zamieszkującego rzeki Lelegię. Żywi się on bezkręgowcami zamieszkującymi dno. Jego cechą charakterystyczną jest wygięta w kształt łuku głowa. Ceniony jest jako wielki przysmak.

Makak Dewiański

Makak dewiański - gatunek makaka zamieszkujący powszechnie Dewię. Wyglądem przypomina makaka japońskiego.

Mamut Cesarski

Mamut cesarski

Mamut cesarski - przedstawiciel trąbowców mierzący ponad oid 4 do 5m wysokości i ważący około 10 ton. Częściowo udomowiony i używany w imperialnym wojsku Ajdyniru jako słonie bojowe.

Megalania

Megalania - gatunek warana spokrewniony z ziemskim waranem z Komodo, nazywana Postrachem Pustkowi. Średnio osiąga długość 4m i wagę kilkuset kilogramów, największe osobniki mogą mieć jednak nawet ponad 7m i wagę 1.5 tony. Ma twarde mięso.

Moa

Moa

Gatunek wielkiego nielotnego ptaka, wysokość około 3,6 m (przy czym samice są znacznie większe od samców), posiada masę do 250 kg. Ten olbrzymi roślinożerca jest charakterystycznym widokiem na ajdyniriańskich równinach, ceniony jest przez ludzi za swój smak. Zazwyczaj pada ofiarą ńarmadów.

Moczarkowiec Dewiański

Moczarkowiec - gatunek dużej małpy zamieszkującej Dewię; blisko spokrewniony z ziemskimi przedstawicielami wymarłego gatunku Oreopithecus bambolii. W przeciwieństwie do swojego ziemskiego krewniaka, Moczarkowiec potrafi przyjąć wyprostowaną, dwunożną postawę, a także w dość swobodny sposób poruszać się dwunożnie, jednak dochodzi do tego zdecydowanie rzadko, np. podczas przebywania w wodzie. W większości przypadków moaczarkowiec poruszą się w podobny sposób jak szympansy. Wyprostowany osiąga długość do 1,3m, w rzadkich przypadkach nawet do 1,5m. Zamieszkują obszary podmokłe oraz bagna, gdzie żywią się roślinnością wodną i małymi bezkręgowcami. Znane są przypadki polowań na ryby.

Nanat

Nanat

Nanat, leleg. nanātū - rodzaj płaza z rzędu temnospondyli. Długość jego ciała wynosi około 20cm. Jest to lądowy drapieżnik. Poluje na małe bezkręgowce w nocy. Ze względu na woje rozmiary i wygląd nazywany jest też brzydką wielką ropuchą. Zamieszkuje wyspę Lelegię.

Niarmad

Polujący ńarmad

Jest odpowiednikiem ziemskiego orła Haasta - wieki ptak drapieżny. Długość ciała do 130 cm, rozpiętość skrzydeł nawet do 260 cm, masa 10-13 kg. Ptak ten jest częściowo oswojony, przez elitę używany na polowaniach. Ajdyniriańskie narodowe zwierzę i święty symbol boga Radhevara.

Niedźwiedź Krótkopyski

Jak nie dźwiedź, to kto?

Gatunek niedźwiedzia zamieszkujący obszary na północ od Gór Sulimackich i Iliryjskich. Jego wysokość może wynosić nawet 1,75m. Średnia waga wynosi około 700kg. Żywi się przede wszystkim mięsem - żywi się jednak częściej padliną, niż aktywnie poluje. Poszczególne osobniki posiadają olbrzymie terytoria, których zażarcie bronią. Dzięki swoim dużym łapom są świetnymi piechurami.

Olbrzymi Mamut Włochaty

Gatunek z rodziny słoniowatych występujący na terenie południowej Olsenii. Gatunek jest podobny do ziemskich mamutów włochatych - być może jest jednak od nich większy.

Pajryn

Pāyrīn

Pajryn, ajd. pāyrīn - jedno ze świętych ajdyniriańskich zwierząt, powiązane z Boginią Ishār. Gatunek ten przypomina ziemskiego rysia, jest on jednak większy niż on - długoość ciała wynosi od 2 do 2,5m, ma także około 1m wysokości. Jego futro jest towarem luksusowym, jednak ze względu na niezwykle ważny dla Ajdyniriańczyków status religijny i kulturowy polowania na te szlachetne zwierzęta mogą odbywać się jedynie w określonych okresach i przez najlepszych myśliwych. Niezarejestrowane polowania traktowane są na równi z kłusownictwem - śmiercią. Zamieszkuje on Zielone Lasy Ajdyniru.

Pancernik Tangijski

Gatunek olbrzymiego pancernika zamieszkujący Tangię.

Siwaterium

Przedstawiciel żyrafowatych. Wzrost wynosi około 2m. Zamieszkuje Olsenię.

Skrzelec Pierzasty

Skrzelec pierzasty

Skrzelec pierzasty, leleg. tetētā - rodzaj płaza z rzędu temnospondyli. Zamieszkuje on rzeki i jeziora wyspy Lelegii. Długość ciała wynosi około 10 cm. Poluje on na małe bezkręgowce. Cechą charakterystyczną jest posiadanie przez całe życie zewnętrznych skrzeli, co jest typową cechą pedomorficzną.

Słoń Leśny

Słonie leśne odpowiadają wymarłym ziemskim słoniom leśnym. Wzrost samców może wynieść nawet 4m, a waga - około 10 ton. Występują one na terenie Olsenii, a także południowej części Białego Półksiężyca, gdzie są gatunkiem o bardzo ograniczonym zasięgu.

Szaratan

Przesadzona podobizna Szarhatana. Zamiast kolców posiada łuski.

Szaratan, ajd. ŝarhatan/ŝarhtan - gatunek gada niewiele mniejszy od konia, przypominający pozbawionego skrzydeł smoka. Jest to drapieżnik bardzo inteligentny, uważany za święte zwierze boga Ghrezdana. Częściowo udomowione, chluba imperialnej armii Ajdyniru.

Makicki Słoń Karłowaty

Jest to podgatunek słonia leśnego występujący na wyspie Makit. Znajduje się on na granicy wymarcia. Osiągają w kłębie jedynie metr wysokości.

Ulukar

Ulukar, lemur olbrzymi

Ulukar, lub inaczej lemur olbrzymi (Megaladapis) - gatunek lemurów żyjący w Zielonych Lasach Ajdyniru. Mierzy ~1,5 m i niezwykle ceniony ze względu na swoje futro. Podobnie jak koale jego ulubionymi zajęciami są jedzenie i spanie wysoko w koronach drzew.

Wieczornik

Wieczornik

Gatunek ptaka morskiego, o silnie zredukowanych skrzydłach zamieszkujący Ocean Biały, Dewiański i Północny. Cechą charakterystyczną, obok silnie zredukowanych skrzydeł, jest obecność uzębienia. Długość jego ciała wynosi około 1m. Jest rybożerny. Gniazduje w małych koloniach, po 10-50 sztuk w trudno dostępnych miejscach.

Wielbłądozwierz

Wielbłądozwierz

Wielbłądozwierz (też Makrauchenia) - przedstawiciel Litopternów. Zamieszkuje Olsenię. Wzrost wynosi około 3m.

Żyrafa Leśna

Żyrafa leśna - gatunek z rodziny żyrafowatych. Zamieszkuje ona tajgę i lasy Dewii. W porównaniu z ziemskimi żyrafami przypomina ona posturą okapi: jest skarłowaciała i ma znacznie krótszą szyję. Wysokość żyrafy leśnej wynosi do 1.5m. Różne podgatunki, w zależności od zamieszkiwanego obszaru, mają bardzo zróżnicowane umaszczenie.

Żyrafa Północna

Żyrafa północna - gatunek z rodziny żyrafowatych. Zamieszkuje głównie tundrę i tajgotundrę na północy Wielkiej Dewii; istnieją też małe, odizolowane populacje zamieszkujące obszar Małej Dewii. W porównaniu do żyrafy leśnej, jest ona większa - jest wzrost sięga nawet do 2m, charakteryzuje się bardzo krótką szyją, brakiem różków, krótkimi nogami, krępą postawą ciała i wełnistym futrem.

Flora

Drzewo Ghąruan

Gatunek drzewa porastający Zielone Lasy - czyli pas dżungli wzdłuż ajdynirskiego wybrzeża Morza Słonego. Cenione ze względu na swoje biało-błękitne drewno.

Herbata Południa

Herbata Południa - najbardziej rozpoznawalna roślina Olsenii. Rośnie ona na wysokich piętrach gór oraz na przemarzniętej ziemi południowej. Charakteryzuje się dobrym smakiem oraz swoimi efektami pobudzającymi.

Lingulodinium Polyedrum

L. polyedrum świeci wyrzucone na brzeg. Zero poezji.

L. polyedrum - gatunek mikroskopijnych organizmów roślinnych zamieszkujących Jezioro Szmaragdowe a także dolny brzeg rzeki Eqarosi. Roślina posiada luminescencyjne właściwości - świeci mocnym niebiesko-turkusowym światłem.

Niebieska Malina

Jest to roślina występująca w Olsenii. Posiada ona duże znaczenie dla olseskiego kręgu kulturowego. Przypisuje się jej magiczne oraz lecznice właściwości.

Niebieska Róża

Jest to roślina występująca w Olsenii. Posiada ona duże znaczenie dla olseskiego kręgu kulturowego. Kwiaty niebieskiej róży wykorzystywane są w przemyśle medycznym i rozrywkowym.

Ohużowiec

Roślina występująca endemicznie w Buanii. Wytwarza się z niej pomarańczowy proszek znany pod nazwą ohuż (bu. keha). Jest on używany jako przyprawa w tradycyjnej buańskiej kuchni oraz jako barwnik. Posiada również lekkie właściwości odurzające i uzależniające, a spożywany w nadmiernych ilościach może być niebezpieczny dla zdrowia.

Ziele Kagozhi

Liście ziela ḱagozhi

Roślina porastająca niziny położone wzdłuż Jeziora Szmaragdowego. Posiada drobne, niebieskie listki.