Ród Żysudrydów
Ród Żysudrydów (ajd. Ekhshab Zhisūdrisshif [ɛχʃab ʐisu:d̪ɾisʃif]) lub inaczej Żysudrydzi (Zhisūdrisshifaya [ʐisu:d̪ɾisʃifaja]) — dynastia panująca nad Wielkim Imperium Ajdyniriańskim już od ponad 300 lat ziemskich. Jej założycielem, a także pierwszym Imperatorem tej dynastii był Zhisūdris I.
Za ich panowania Ajdynir niejako "uspokoił" swoją politykę zagraniczną, ograniczając znacząco swoje interwencje poza granicami Imperium i jego strefy wpływów, skupiając się za to na sytuacji wewnętrznej i stabilności państwa. Żysudrydzi są więc znani mniej jako zdobywcy i wojownicy, a zdecydowanie bardziej jako wielcy mecenasi sztuki, przyjaciele kultury i nauki. Wzmocnili państwo, zlecili również budowę wielu ogromnych kompleksów pałacowo-ogrodowych w: Djyazhoarze, Assurhanie, Mazdharbānie, Ezhidzie czy Kahrakorcie.
Ród Żysudrydów wywodzi się z bocznej gałęzi innego Wielkiego Rodu, Rodu Baeltaxaren.
Symbole
Oficjalnym symbolem rodu panującego jest złota vwaźrada na ciemno-czerwonym lub szkarłatnym tle. Jest ona zazwyczaj mocno ozdobna, stylizowana zgodnie z prawidłami ajdyniriańskiej sztuki, z ogona wyrastają jej zaś 2 kwiaty maćyasiry (róży ajdyniriańskiej) i 2 pąki lamrhanu (roślina spokrewniona z jaśminem).
Vwaźrada jest stworzeniem z ajdyniriańskiej mitologii, przedstawianym jako zwierze o ciele pāyrīna, głowie psa lub wilka, szponach lwa, skrzydłach ptaka i ogonie pawia. Przedstawiana jest jako zwierze ogromne i groźne, z natury jednak przychylne ludziom. Co ciekawe vwarźada niemal zawsze jest przedstawiana jako samica. Pojawia się w wielu legendach i opowieściach o bohaterach sprzed Ery Milczenia.
Historia
Cechy charakteru postaci
- Wojskowość: 1-6
- 1 - Militarna łamaga/Pacyfista
- 6 - Geostrateg wszechczasów
- Zmysł polityczny: 1-6
- 1 - Mizerny polityk
- 6 - Genialny władca
- Obyczajowość: 1-6
- 1 - Degenerat moralny
- 6 - Purytański mnich
- Religijność: 1-6
- 1 - Prawdziwy antychryst
- 6 - Bogobojny sługa boży
- Zainteresowanie nauką: 1-6
- 1 - Głupi ignorant
- 6 - Umysł wszech czasów
- Zainteresowanie kulturą: 1-6
- 1 - Co to teatr?
- 6 - Hojny mecenas sztuki
- Kultura osobista: 1-6
- 1 - Beeek, co, ku**a?
- 6 - Madame, cóż słychać u Was?
- Skłonność do okrucieństwa: 1-6
- 1 - Potulny baranek
- 6 - Masowy ludobójca
- Zachowanie po używkach: 1-6
- 1 - Abstynent
- 6 - Agresywny w czasie brania
- Poparcie dla władcy: 1-6
- 1 - Kto to jest?
- 6 - O, władco kochany!
- Poglądy polityczne: 1-6
- 1 - Izolacjonizm
- 6 - Ekspansja
Władcy z dynastii
Okres panowania w UKLD |
Okres panowania w LA |
Władca | Cechy charakteru | Rządy |
---|---|---|---|---|
Ravanis III |
|
Za jego rządów doszło do rozkwitu nauki i sztuki, władca jest znany jako hojny mecenas, poeta i filozof. Pomimo charakterystycznego dla Ajdyniriańczyków etnocentryzmu, znany jest również z zainteresowania kulturami innych ludów zamieszkujących Imperium, patrzy przychylnym okiem na ich rozwój. Za młodu był bardzo porywczy i wojowniczy, po objęciu przez niego władzy stryj wypowiedział mu posłuszeństwo, doprowadzając do długiej i krwawej wojny domowej. Stryj-uzurpator został pokonany, jednak to co Ravanis przeżył na wojnie zmieniło jego stosunek do militarnej ekspansji. Pogłębił jeszcze bardziej dobrowolną izolację kraju, Ajdynir utrzymuje stosunki dyplomatyczne z innymi państwami i handluje z nimi, nie wtrąca się jednak niemal w ogóle w sprawy zewnętrznego świata. Długie rządy Ravanisa III były jednymi z najlepszych i najstabilniejszych w dziejach państwa. Jest on jednak już w bardzo podeszłym wiek. |
Tytuł obecnego władcy
Ravanis III z Rodu Żydudrydów, Syn Hanar̄a z Krwi Ajniadanów, Boski Władca, z woli Trybunału Imperator Ajdyniru, Król Mhasalu, Amanuru i Galdaru, pan Wybrzeża, Protektor Taharenu, Esalu, Azherimu oraz Księstw i Wolnych Miast, król wszystkich królów i władca wszystkich władców.
ajd. Ravanis III Zhisūdrisshif, Bazdiri Hanar̄az Caneneśi Ayńadhanas, Ahûrani Ahwatar, caivaraji Azhiramaz Khshāyari Aydīniris, Ruji Mhasalazhi, Amanuru ag Galdarazhi, ęlędi Siragaz, Oxodari Tāharenepi, Esalazhi, Azherimis agham Isūrvanāshra ag Īranew Bānaya, ruji rujaur̄ ag ahwatari ahwataraur̄.