Najdziwniejsze nazwy miejscowości w Polsce

Zaczęty przez Dynozaur, Luty 25, 2015, 20:54:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

dziablonk

Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  


Ainigmos

#197
del
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

dziablonk

Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

dziablonk

Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Todsmer

Przy okazji Masłomęcza, polecam wizytę w tamtejszym skansenie, jakby ktoś miał po drodze ;) bardzo fajnie zrekonstruowane gockie chaty, przedmioty i zwyczaje :)
  •  

dziablonk

Płowęż (1222 Plowenzo), ale może tu się haplologia wdała i to są jakieś *Płowowęsy :P
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

dziablonk

#202
Sancygniów - wieś ze Świętokrzyskiego może nie dziwna, bo od imienia Sęczygniewa (30.10) ale jakaż urocza, bo czegóż tu nie ma? I zachowana stara nosówka -an- (jak w Sandomierzu), i mazurzenie cz > c, i wreszcie (1839) zmiana końcówki -ew > -ów, czyli odbicie południowopolskiej tendencji do zamiany starej końcówki -ew po miękkich (Sochaczew) na regularną -ów (Skoczów). :D
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

dziablonk

#203
Ołobok - wieś na lewym brzegu Prosny przy ujściu Ołoboku / Ołoboczki, 7 km na południe od Kalisza i 17 km na wschód od Ostrowa Wielkopolskiego, wspominana już w Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 roku. Czy końcówka -bok związana z niem. Bach 'potok'?
Drugi Ołobok (niem. Mühlbock, Mühlbach) też nad rzeką Ołobok / Ołoboczek - prawym dopływie Odry, przy jeziorze Czerniak (Ołobockim) w powiecie świebodzińskim. Pierwsze wzmianki w dokumentach o Ołoboku sięgają XIII wieku. Miejscowość znalazła się w majątku należącym do cysterek z Trzebnicy. Wieś Ołobok przekazał zakonowi w 1224 r. Henryk Brodaty, nadając równocześnie wsi prawa niemieckie (samorządowe).
Trzeci Ołobok nad rzeką Czerna Wielka w Borach Dolnośląskich w powiecie bolesławieckim, gm. Osiecznica.
Poza tym jest jeszcze herb Ołobok (/ Hołobok / Gołobok / Hołobog). Opis herbu: pół łososia srebrnego od głowy w polu czerwonym, głową do góry, grzbietem w lewo obróconego. W klejnocie taki sam łosoś między dwiema trąbami.  ???
EDIT: może w przypadku nagłosowej cząstki oło- pierwotnie chodziło o inną, nieco mniej szlachetną rybę aniżeli 'łosoś', a mianowicie 'węgorza' (niem. Aal)? :P
EDIT2: dużo tego w Niemczech: Aalbach / Ahlbach / Albach / Aalenbach.
Dodałbym też Ahlbeck (zob. Beek) na wyspie Uznam.

 
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

dziablonk

#204
Może i czeski *Olo-munt-jь > *Olomunc (pol. Ołomuniec) > Olomųc > Olomouc od 'węgorza'? Cząstka -munt jako stary odpowiednik niemieckiego -münde (Swine-münde = Świno-ujście).
Topograficznie Ołomuniec jest położony u ujścia Młyńskiego Potoku i Bystrzycy do Morawy.
Tak jak 'młyny' (niem. Mühl-), tak i 'węgorze' lubią wartkie potoki, które podmywają brzegi, dając miejsce do kryjówek wśród korzeni drzew. :P
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •