Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 145144 razy)

Offline lehoslav

Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 22, 2012, 00:34:36 »
Może mu o uproszczenia, kontrakcje, alofony i takie tam chodzi?

Chodziło mi dokładnie o to, co napisałem: o czytanie ortograficzne, niezgodne ani z normą literacką, ani z uzusem języka potocznego.

Tzn.?

Np. o ą i ę. Może pecha miałem do przykładów.

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #241 dnia: Kwiecień 22, 2012, 00:36:51 »

udźwięczenie międzywyrazowe jest naprzykład poważną cechą w uczeniu się w słowackim, a w uczeniu się polskiej fonetyki, to jakoś wydaje się między słabszą wyróżnicowaną cechą.

Offline lehoslav

« Odpowiedź #242 dnia: Kwiecień 22, 2012, 11:11:33 »
Tzn?

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #243 dnia: Kwiecień 22, 2012, 17:40:56 »
Tzn?
mam wrażenie, że mało zwraca się uwagi cudzoziemcom przy uczeniu się języka polskiego jako obcego o takich asymilacjach :
regressive voicing and regresive devocing, bardzo mało mówi się o intonacji.

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #244 dnia: Kwiecień 30, 2012, 23:56:19 »

jeśli chodzi o nosówkach w polskim, zauważyłam, że pl. głęboki w istarskim jest dimbok, czy tutaj można mówić, że to jakaś nazalnost jest w grze, czy nie?

Offline Vilène

« Odpowiedź #245 dnia: Maj 01, 2012, 12:13:31 »
jeśli chodzi o nosówkach w polskim, zauważyłam, że pl. głęboki w istarskim jest dimbok, czy tutaj można mówić, że to jakaś nazalnost jest w grze, czy nie?
Chyba tak...

Offline Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline Ghoster

« Odpowiedź #247 dnia: Maj 02, 2012, 01:36:28 »
http://www.youtube.com/watch?v=2053SO-9-wM&feature=relmfu - Czy zna ktoś tak ładnie odwzorowane poezje w innych, dość unikalnych językach: dajmy na to w nahuatlu?

Offline Widsið

« Odpowiedź #248 dnia: Maj 02, 2012, 03:13:18 »
http://www.youtube.com/watch?v=Y13cES7MMd8 Mogę zaoferować bardzo teatralną interpretację Beowulfa z ładną wymową staroangielską ;)

Offline Noqa

« Odpowiedź #249 dnia: Maj 02, 2012, 12:21:52 »
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Noqa

« Odpowiedź #250 dnia: Czerwiec 03, 2012, 10:42:50 »
Widział ktoś w necie jakieś zgrabne porównanie, co się w angielskim preksryptiwiźmie uznaje za jedyne poprawne, a co do rzeczywistości ma się nijak? Głównie o gramatykę mi chodzi.

Bo zastanawia mnie, na przykład na ile takie testy języka są miarodajne (bo mam wrażenie, że ich autorzy tworząc pytania, po prostu przelatują podręcznik do gramatyki)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #251 dnia: Czerwiec 05, 2012, 00:40:35 »
Przy okazji odświeżę pytanie Noqi i zadam swoje:

Czy paradygmaty akcentuacyjne możemy zaliczyć do morfonologii?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #252 dnia: Czerwiec 06, 2012, 12:58:34 »
Przy okazji odświeżę pytanie Noqi i zadam swoje:

Czy paradygmaty akcentuacyjne możemy zaliczyć do morfonologii?

Moim zdanie akcentuacja jest cześcią składni zawsze.
Pytanie do Nogi: Noqa podoba mi się twój post awatar, powiedz mi kto jest przedstawiony na nim...:)

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #253 dnia: Czerwiec 06, 2012, 13:46:49 »
Moim zdanie akcentuacja jest cześcią składni zawsze.
To mądre spostrzeżenie, bo akcent zdaniowy przecież właśnie od składni zależy (a czasami nawet od poziomu samego tekstu!). No ale z drugiej strony we wszystkich typowych gramatykach akcent umieszcza się w rozdziałach o fonetyce. Z trzeciej wszelako strony paradygmatyka akcentuacyjna jest ściśle powiązana z fleksją, znaczy - morfologią. Stąd mój morfonologiczny dylemat.

Relacje pomiędzy poszczególnymi poziomami języka z pewnością są bardziej złożone niż by się tego chciało, fakt istnienia morfonologii to tylko pierwszy z dowodów na to. Wszelako powiedzcież mi chociaż, jak mam uszeregować rozdziały Zarysu zrekonstruowanej gramatyki wendyjskiej :(
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #254 dnia: Czerwiec 06, 2012, 18:39:56 »
To mądre spostrzeżenie, bo akcent zdaniowy przecież właśnie od składni zależy (a czasami nawet od poziomu samego tekstu!). No ale z drugiej strony we wszystkich typowych gramatykach akcent umieszcza się w rozdziałach o fonetyce. Z trzeciej wszelako strony paradygmatyka akcentuacyjna jest ściśle powiązana z fleksją, znaczy - morfologią. Stąd mój morfonologiczny dylemat.
Tak, bo istnieje i taki akcent logiczny ( w polskim).  Napiszę, że na makropoziomie składni to mowimy o melodii, na mikropoziomie o tonach.[/quote]