Autor Wątek: Alternatywne sposoby zapisu języka polskiego - temat własnych ortografii  (Przeczytany 73244 razy)

Offline Noqa

Odp: Alternatywne sposoby zapisu języka polskiego - temat własnych ortografii
« Odpowiedź #120 dnia: Październik 19, 2012, 19:44:05 »
Dla angielskiego tym lepsze. To okrutne, jak giną tam wszystkie niuanse wymowy.

EDIT: A co Jątrzeniota - mi pasuje, choć zapisywanie ubezdźwięczeń potrafi wyglądać koszmarnie (np. krulesfto - pewnie kwestia przyzwyczajenia).
Ale nie podoba mi się, że czynisz zginął i zginą homografami.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2012, 19:47:48 wysłana przez Noqa »
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Administrator
  • Konlangi: Szybski, truski, brocki
« Odpowiedź #121 dnia: Październik 19, 2012, 19:58:04 »
"Krulestfo", "hfaua"... Moje oczy krwawią. Nie no, nie jest źle. Co do zapisu nie będę się wypowiadać, natomiast jeśli chodzi o estetykę, razi mnie "przekreślone u"*. Może "ŭ"? Albo po prostu "u", nie rozumiem dlaczego tutaj potrzebny jest kolejny znak.

*sory, po zaaplikowaniu klawisza "compose" nie chce mi się szukać dziwnych znaków, które nie wiem jak wpisać z klawiatury.

Offline Jątrzeniot

« Odpowiedź #122 dnia: Październik 19, 2012, 20:03:28 »
Co do tego "-ął", to zrobiłem tak bo chyba u wszystkich użytkowników to połączenie zmieszało się z "-ą" lub "-oł". Nie bez powodu częste w internetach zapisy typu "mnął", "on walną". Chciałem tego uniknąć. Ogólnie miało być tak, żeby każdy mógł zapisywać tak jak wymawia, ale bez popadania w przesadny "fonetyzm". Starałem się, żeby to nie wyglądało brzydko, no ale wiadomo, że nie wszystkim się spodoba. "W" ubezdźwięczniłem dla analogii z "ż".

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #123 dnia: Październik 19, 2012, 20:10:44 »
Moja koncepcja:

Ć, ś, ź, dź, ń – zapisuje się przed samogłoskami ćebje, śę itp.
Zmiękczenia po spółgłoskach „bez kresek” zaznacza się jako „j” np. bjel
Ł oraz niezgłoskotwórcze u => ŭ (u z brewą), choć jątrzeniotowa wersja też mi się podoba
Np. ŭawka, aŭto
H, ch > x np. xamak, xyba, xęć; ewentualnie wszystko pisać „h”, chociaż ja uważam, że h jest brzydkie xP
Ç – cz
Ş – sz
Ʒ – ż
DƷ – dż
ą, ę – zachowałbym, tak samo jak ó
rz => tu ciężko wymyślić sensowny zapis. Można zapisać jako czeskie „r z haczkiem”, ale wolałbym jakiś ciekawszy znak. R z „przecinkiem” wygląda niestety kijowo… Ewentualnie pisać niehistorycznie (czego zwolennikiem nie jestem) i pisać zamiast tego fonetycznie „sz” lub „ż” w powyższej ortografii.
Poza tym ujednolicenie zapisu –i vs. –ii :-) np. jeśli wyraz zakończony jest –ja np. źemja, to w dopełniaczu ma –ji np. źemji, zaś gdy kończy się na –a, to w dopełniaczu ma –i

Ojçe naş, któryś jest w ńebje
Śwjęć śę imję Twoje, pşyjdź królestwo Twoje
Bądź wola Twoja, jako w ńebje, tak i na źemji
Xleba naşego powşedńego, daj nam dźiśaj
I odpuść nam naşe winy, jako i my odpuşçamy naşym winowajcom
I ńe wódź nas na pokuşeńe, ale nas zbaw ode zŭego
Amen

Mam nadzieję, że nie pomyliłem zbytnio słów, dawno nie byłem w kościele. :P

Offline Борівой

• Administrator
« Odpowiedź #124 dnia: Październik 19, 2012, 20:14:50 »
(...) Nie bez powodu częste w internetach zapisy typu "mnął", "on walną". (...)
Nie wiem, czy tak częste, ja (oprócz przykładu, chyba nawet z tego forum) nie spotkałem się nigdy z takimi formami (ale od pewnego czasu odpuściłem sobie większośc internetów, teraz praktycznie czytam tylko komentarze znajomych na fejsbuku). Może to sprawka lokalnej wymowy albo braku hiperpoprawności, bo ze słynnym zamiast -om też spotkałem się dopiero w internecie.

Offline Jątrzeniot

« Odpowiedź #125 dnia: Październik 19, 2012, 20:21:56 »
Poza tym ujednolicenie zapisu –i vs. –ii :-) np. jeśli wyraz zakończony jest –ja np. źemja, to w dopełniaczu ma –ji np. źemji, zaś gdy kończy się na –a, to w dopełniaczu ma –i

Ale to przypadkiem nie ingerencja w wymowę? Bo ja tam rozrózniam np. ziemi vs. armii czy pani vs. Danii.

Nie wiem, czy tak częste, ja (oprócz przykładu, chyba nawet z tego forum) nie spotkałem się nigdy z takimi formami (ale od pewnego czasu odpuściłem sobie większośc internetów, teraz praktycznie czytam tylko komentarze znajomych na fejsbuku). Może to sprawka lokalnej wymowy albo braku hiperpoprawności, bo ze słynnym zamiast -om też spotkałem się dopiero w internecie.

No ja te zapisy spotykałem dość często, kiedy z jakichś masochistycznych chyba pobudek zachciewało mi się czytać komentarze np. na youtubie. "-om" w codziennym życiu też słyszę często, i to chyba nie żaden regionalizm bo mieszkam w Gdańsku.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #126 dnia: Październik 19, 2012, 20:24:41 »
Ja tylko -nia odróżniam; w dania i Dania na przykład. :-) Ale zapisywałoby się... dańa i Dańja. :-)

Offline Jątrzeniot

« Odpowiedź #127 dnia: Październik 19, 2012, 20:28:00 »
Ja sądzę, że pisownia nie powinna być bardziej postępowa niż sam język. Skoro są wciąż tacy jak ja, co rozróżniają i w innych przypadkach, to raczej powinni oni to móc oddawać w zapisie. W mojej łacince o tyle nie ma tego problemu, że uwzględnia się każdą wymowę - nie ma ona utrwalać z góry narzuconych norm. "armii" to "armji", ale jak ktoś chce, to może pisać "armi".

Offline Борівой

• Administrator
« Odpowiedź #128 dnia: Październik 19, 2012, 20:33:38 »
No ja te zapisy spotykałem dość często, kiedy z jakichś masochistycznych chyba pobudek zachciewało mi się czytać komentarze np. na youtubie. "-om" w codziennym życiu też słyszę często (...)
Nie chodziło mi o wymowę jako [om], tylko zapis [om] jako . Chyba że cię źlem zrozumiał.

(...) i to chyba nie żaden regionalizm bo mieszkam w Gdańsku.
To gdzie do jasnej cholery mówi się tak, że ludzie zapisują zawsze ? Bo NIKT z moich znajomych tak nie pisze...

Offline Rémo

« Odpowiedź #129 dnia: Październik 19, 2012, 20:38:49 »
Aa, Ąą, Àà, Bb, Cc, Ćć, Dd, Ee, Éé, Ęę, Ff, Gg, Hh, Ii, Jj, Kk, Ll, L'l', Mm, Nn, Ńń, Oo, Óó, Pp, Rr, Ss, Śś, Tt, Uu, Ww, Yy, Zz, Źź, Żż.

+ "i" na końcu --> ý np. Książký,
+ zmieniłbym bardzo chętnie "ż" i "ź", ale nie mam żadnego dobrego pomysłu...
+ é itp. nie umiem wstawiać, więc nie miejcie mi za złe,

Polska zajmuje 9. miejsce w Europié pod względém powierzchni oraz 8. pod względém liczby ludności. Dl'ugość granic Polski wynosi 3511 km, w tym 440 km przypada na granicę morską (linià wybrzeża Morza Bal'tyckiego, która nie jest linią granicy państwa, wynosi 770 km).
Pozdrawiam! :)

Offline Jątrzeniot

« Odpowiedź #130 dnia: Październik 19, 2012, 20:42:17 »
Ok, uściślę: zaobserwowałem, że wygłosowe -ą u wielu użytkowników polszczyzny zmieszało się z -om. Wymawiają oni jedno i drugie jako [ɔm] lub hiperpoprawnie oba jako [ɔ̃w̃] (przede wszystkim to pierwsze, ale i tą drugą wymowę zdarzało mi się usłyszeć). Wyrazem tego jest mieszanie obu końcówek w zapisie. Tutaj częściej zdarza się hiperpoprawne -ą miast -om. akurat moi znajomi tak nie piszą, tak jak i twoi. To jest też zapewne związane z poziomem wykształcenia. Ale w internecie jest tego sporo, uwierz.

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #131 dnia: Październik 19, 2012, 20:50:36 »
Aa, Ąą, Àà, Bb, Cc, Ćć, Dd, Ee, Éé, Ęę, Ff, Gg, Hh, Ii, Jj, Kk, Ll, L'l', Mm, Nn, Ńń, Oo, Óó, Pp, Rr, Ss, Śś, Tt, Uu, Ww, Yy, Zz, Źź, Żż.

+ "i" na końcu --> ý np. Książký,
+ zmieniłbym bardzo chętnie "ż" i "ź", ale nie mam żadnego dobrego pomysłu...
+ é itp. nie umiem wstawiać, więc nie miejcie mi za złe,

Polska zajmuje 9. miejsce w Europié pod względém powierzchni oraz 8. pod względém liczby ludności. Dl'ugość granic Polski wynosi 3511 km, w tym 440 km przypada na granicę morską (linià wybrzeża Morza Bal'tyckiego, która nie jest linią granicy państwa, wynosi 770 km).

Po kiego to a, e oraz y z kreską?

Offline tob ris tob

« Odpowiedź #132 dnia: Październik 19, 2012, 20:57:09 »
Ja też mam parę pytań do Réma:
1. Dlaczego "à", a nie "á"?
2. Dlaczego l' (pomijając już fakt, że ľ)?
Dzień dobry :-)

Offline Noqa

« Odpowiedź #133 dnia: Październik 19, 2012, 22:42:09 »
Żeby było bardziej jak francuski.
Obawiam się, że Remo jednak już tak bedzie działał po koniec swych dni.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Rémo

« Odpowiedź #134 dnia: Październik 20, 2012, 10:29:12 »
Tak o sobie wymyśliłem. : P
Pozdrawiam! :)