Autor Wątek: Pytania różne (polszczyzna)  (Przeczytany 200779 razy)

Offline Wedyowisz

Odp: Pytania różne
« Odpowiedź #120 dnia: Kwiecień 25, 2012, 19:31:59 »
Ja też tak tego używam, przy czym "do miasta" = "do centrum/śródmieścia/starego miasta", a "na miasto" może być bez sprecyzowanego kierunku.
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #121 dnia: Kwiecień 25, 2012, 20:04:38 »
Hmmm.
Na Zagłębiu nigdym czegoś takiego nie słyszał... Zresztą, te centra to takie duże są... Powiedzieć same "do miasta" też nie ma sensu, przecież obok jest pińcset mniast, to o które chodzi? I powiedzenie w Będzinie "idę na Będzin" było by też nieźle bez sensu, bowiem przecież wszędzie chodzą ludzie z innych miast, do szkół chociażby...
Czyli aglomeracyjność nie pozwala na powstanie pewnych wyrażeń... :D

Offline 1krokodil

« Odpowiedź #122 dnia: Kwiecień 26, 2012, 10:59:04 »
Tak się dołączę, tu gdzie obecnie jestem chodzi się do Gdańska, centrum. W Toruniu chodzi się do miasta, na miasto, na starówkę. W Kartuzach (Kaszuby, 15000 mieszk.) u mojej rodziny chodzi się do miasta, mając na myśli deptak i rondo.

Offline lehoslav

« Odpowiedź #123 dnia: Kwiecień 26, 2012, 11:09:15 »
Tak się dołączę, tu gdzie obecnie jestem chodzi się do Gdańska, centrum. W Toruniu chodzi się do miasta, na miasto, na starówkę. W Kartuzach (Kaszuby, 15000 mieszk.) u mojej rodziny chodzi się do miasta, mając na myśli deptak i rondo.

Kaszuba?

Offline Noqa

« Odpowiedź #124 dnia: Kwiecień 26, 2012, 12:24:01 »
Czy to, że dopełniacz powoli przejmuje rolę biernika jest rozpaczliwą próbą języka, by jakoś odróżniać mianownik od biernika? (A w sumie przy żywotnych, gdzie to najważniejsze, i tak już tak jest)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline lehoslav

« Odpowiedź #125 dnia: Kwiecień 26, 2012, 14:26:52 »
Czy to, że dopełniacz powoli przejmuje rolę biernika jest rozpaczliwą próbą języka, by jakoś odróżniać mianownik od biernika? (A w sumie przy żywotnych, gdzie to najważniejsze, i tak już tak jest)

Tzn.?

Offline Noqa

« Odpowiedź #126 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:10:36 »
No że większość mówi "Na obiad zjadłem kotleta" a nie "kotlet".
I że to w ogolności pomaga rozróżniać czy kotlet jest podmiotem czy dopełnieniem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Vilène

« Odpowiedź #127 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:12:01 »
I że to w ogolności pomaga rozróżniać czy kotlet jest podmiotem czy dopełnieniem.
No, bo wtedy jeszcze by ktoś pomyślał, że to kotlet zjadł kogoś na obiad...

Offline Noqa

« Odpowiedź #128 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:20:14 »
Ale już przy hieny jedzą lwy nie masz tak łatwo.

Offline Vilène

« Odpowiedź #129 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:23:52 »
Przeciętny Polak zapewne zrozumiałby to tak, że lwy są konsumowane przez hieny, i sporej ekwilibrystyki by wymagało zrozumienie tego w przeciwny sposób...

Offline lehoslav

« Odpowiedź #130 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:24:11 »

Trzeba włożyć szkolny podział rzeczowników na trzy rodzaje do lamusa, i wtedy koszmary o "rozpaczliwych próbach języka" przestaną się śnić. Po prostu niektóre rzeczowniki nieżywotne zaliczane w tradycyjnej gramatyce do tzw. rodzaju męskiego tak mają i tyle.
Żadnego związku z jednoznacznością wypowiedzi tu nie widzę, bo *"Jasiu zje kotlet a potem lód, Jasiu wyśle mejl, Jasiu kupi mercedes" są semantycznie zupełnie jasne.

Offline lehoslav

« Odpowiedź #131 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:25:06 »

W takich sytuacjach rozstrzyga szyk (każdy rodzimy użytkownik polskiego odbierze to zdanie w normalnej sytuacji jako SVO) lub intonacja.

Offline Noqa

« Odpowiedź #132 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:28:36 »
Skoro masz tam żywotny to nic dziwnego, że jasne. Bo ich mianowniki są równe właśnie dopełniaczowi.

Vilen, ale wiesz: ja naprawdę do dziś nie wiem, co jest skutkiem, a co przyczyną w "byt kształtuje świadomość". Bo zależnie jak to przeczytać wychodzą znaczenia przeciwne.

Offline Feles

« Odpowiedź #133 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:37:19 »
A może to dopełniacza użycie partytywne (por. "Nalej mi wody", "Słucham muzyki")?

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline lehoslav

« Odpowiedź #134 dnia: Kwiecień 26, 2012, 22:43:32 »
Skoro masz tam żywotny to nic dziwnego, że jasne. Bo ich mianowniki są równe właśnie dopełniaczowi.

?

Vilen, ale wiesz: ja naprawdę do dziś nie wiem, co jest skutkiem, a co przyczyną w "byt kształtuje świadomość". Bo zależnie jak to przeczytać wychodzą znaczenia przeciwne.

SVO rulez.

A może to dopełniacza użycie partytywne (por. "Nalej mi wody", "Słucham muzyki")?

Wyślij mi kawałek mejla?