Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 248839 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #1710 dnia: Listopad 18, 2013, 12:15:12 »
Nosówki nie takie urojone,  u mnie teź są normalne,  to jest podobnie do Duszacza. Uczyli mię oczywista na GOJPie tegoż,  ale uczenie wymowy przez -n- jest chore i moja wykladowczyni o tym nie zapomniała wspomnieć.

Offline Fanael

« Odpowiedź #1711 dnia: Listopad 18, 2013, 15:28:53 »
Ja wymawiam nosówki przez [ǁ̃ˀ] i to jest jedyna poprawna wymowa, a wy się nie znacie.

Naprawdę nie ma żadnych lepszych tematów do rozmowy? O nosówkach temat już był.
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2013, 15:31:27 wysłana przez Melavaire Someinellin »

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1712 dnia: Listopad 18, 2013, 16:16:46 »
Naprawdę nie ma żadnych lepszych tematów do rozmowy? O nosówkach temat już był.

Nie wziąłem pod uwagę, że na tym forum „ogąki” działają jak czerwona płachta na byka...
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #1713 dnia: Listopad 18, 2013, 20:58:44 »
Ogõková Popravność Polityčná.

Precz z zdenasalizowanymi nazistami!

Offline Towarzysz Mauzer

« Odpowiedź #1714 dnia: Listopad 18, 2013, 21:05:01 »
No-no, wypraszam sobie, chyba ze zdesynchronizowanymi!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Ghoster

« Odpowiedź #1715 dnia: Listopad 18, 2013, 21:25:14 »
Ǫg̨ǫn̨k̨į s̨ą z̨ąj̨ęb̨įs̨t̨ę; m̨ąj̨ą j̨ę N̨ąv̨ąj̨ǫ į t̨ąk̨ d̨ąl̨ęj̨.

Offline spitygniew

« Odpowiedź #1716 dnia: Listopad 19, 2013, 12:53:31 »
Widzę fascynacja elementami fallicznymi nie wygasa...

Wkurza mnie używanie w zapisie łacinką języków stosujących inne alfabety transliteracji zamiast transkrypcji, i przez to takie cosie jak <gg>  w zapisie gockiego [ŋg] utrzymujące bezsensowną kalkę z greki, <rъ> <lъ> jako zapis scs.-owych sonantów, czy, moje ulubione, <e> za rosyjskie [je], skąd wychodzi piękny wyraz ee.
P.S. To prawda.

Offline Pluur

« Odpowiedź #1717 dnia: Listopad 19, 2013, 14:52:44 »
Wkurza mnie używanie w zapisie łacinką języków stosujących inne alfabety transliteracji zamiast transkrypcji, i przez to takie cosie jak <gg>  w zapisie gockiego [ŋg] utrzymujące bezsensowną kalkę z greki, <rъ> <lъ> jako zapis scs.-owych sonantów, czy, moje ulubione, <e> za rosyjskie [je], skąd wychodzi piękny wyraz ee.

Mie też

Offline Vilène

« Odpowiedź #1718 dnia: Listopad 19, 2013, 15:04:13 »
Ja widziałam kiedyś w paru miejscach bułgarską łacinkę, gdzie „я” było transkrybowane zawsze jako „q”. Najgorsze jest to, że to jest bardzo niestety powszechne…

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #1719 dnia: Listopad 19, 2013, 18:33:53 »

Mnie lekko drzaźni oddawanie rosyjskiego ё łacińskim ë, jak widzę coś typu <Xopër> (przykład z O pochodzeniu Słowian w świetle faktów językowych) to na moment głupieję i przełączam się wte i wewte między łacińskim i cyrylicą; do jerów i e jakoś się przyzwyczaiłem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2013, 18:38:26 wysłana przez Gubiert »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Feles

« Odpowiedź #1720 dnia: Listopad 19, 2013, 18:59:29 »
To i tak zazwyczaj jakoś wygląda, w przeciwieństwie do takich wariantów tegoż, któe używają ‹je› dla "э".

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości

Offline CookieMonster93

« Odpowiedź #1721 dnia: Listopad 19, 2013, 20:50:49 »
#1 Zdążyliście tu dużo napisać, jak mnie nie było. A co do nosówek dodam tylko tyle, że słuchając zwykłych ludzi, niebędących hipsterami fonetycznymi i językowymi, słyszę faktycznie to, co jest napisane w polonistycznych książkach (większość ludzi w naszym wieku nie mówi przecież dialektami, co najwyżej jakieś leksykalne naleciałości, a fonetycznie ubogo). Fakt, zdarza się ktoś, kto mówi inaczej, ale nie od tego jest filologia polska, by uczyć fonetycznego hipsterstwa, lecz standardu, by pomóc np. obcokrajowcom, czy dzieciom z wadami wymowy w szkole podstawowej nauczyć się polskiego. To, jak sobie ktoś mówi w domu, na podwórku to już jeden ch.j. Na każdej filologii uczą standardu języka i uważam, że na filologii polskiej odbywa się to prawidłowo. Nie wdaję się w dalsze dyskusje na ten temat.

#2 Bułgarskie q = ja uważam za absurd, co oni w q widzieli wspólnego z «a» to ja nie wiem...
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2013, 20:59:25 wysłana przez CookieMonster93 »

Offline Vilène

« Odpowiedź #1722 dnia: Listopad 19, 2013, 21:46:28 »
#2 Bułgarskie q = ja uważam za absurd, co oni w q widzieli wspólnego z «a» to ja nie wiem...
Strzelam, że albo to coś związanego z układem klawiatury, albo…

Offline Widsið

« Odpowiedź #1723 dnia: Listopad 19, 2013, 21:54:26 »
Na każdej filologii uczą standardu języka
Na norweskiej nie, bo nie ma czegoś takiego ;p

Offline Hapana Mtu

« Odpowiedź #1724 dnia: Listopad 19, 2013, 22:08:43 »
Strzelam, że albo to coś związanego z układem klawiatury, albo…

Możliwe. Przypominam sobie tekst po polsku pisany przez Francuza/ów, w którym ą przeistaczało się w q. Logika podobna.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|