Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

żuwaczky

  •  

Todsmer

Tylko jego specyficzny rodzaj.

Kurde skończcie ten offtop...
  •  

Vilène

Cytat: tqr w Czerwiec 30, 2012, 23:38:56
Tylko jego specyficzny rodzaj.
Mój słownik twierdzi inaczej... inna sprawa, że mój słownik twierdzi też, że homoseksualizm to "zaburzenie identyfikacji płciowej".

Cytat
Kurde skończcie ten offtop...
A jak ktoś będzie chciał go tu kontynuować, to jego post pójdzie wpizdu niezależnie od jego treści.
  •  

Ghoster

#633
[...........]
  •  

Rémo

Cytat: Ghoster w Lipiec 01, 2012, 20:21:27
Nie cierpię litery "Ww", boże, jaka ona jest brzydka.

Ja za to nie cierpię "Gg" a moja ulubiona to "Ff"  ;-D
Pozdrawiam! :)
  •  

Dynozaur

Ta manja nieodmieniania nazwisk, nawet tych prostych, polskich, rzeczownikowych i idealnie odmienialnych.

Zaczęło się to od prezesików wszelakich firm, którzy mieli fanaberję, żeby nie odmieniać ich nazwisk (znam paru takich osobiście, i są to generalnie osoby "na stołkach"), a potem właziło coraz niżej i rozprzestrzeniało się jak komórki rakowe. Teraz nawet dostając papier od jakiejś mało ważnej instytucji (typu dyplom za zasługi dla Kółka Łowców Motyli im. Dzierżyńskiego) widzę odmianę typu "dla Józefa Robak" (nazwisko wymyślone na poczekaniu). I co najgorsze, takie formy też spotyka się w medjach.

Niedługo dojdziemy do takich kurwurozyj jak "dla Grzegorza Kowalski". Ta idjotyczna manja gwałci od tylca polską morfologję.

I zanim ktoś powie "ten Dynek znów preskryptywizuje" - NIE. To nie preskryptywizm, bo maniera, o której mówię jest sztuczna i wzięła się z szeroko pojmowanego snobizmu. Nie jest to żadna "nieuchronna zmiana w rozwoju języka". I jest to nowotwór ostatnich 15 lat, więc trzeba to zdusić w zarodku.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#636
[...........]
  •  

Dynozaur

Cytat: Ghoster w Lipiec 03, 2012, 10:53:20
Problem w tym, że jesteśmy tylko jakimiś szarymi konlangerami, którzy raczej wielkiego wpływu na język polski nie mają. Można poprawiać ludzi, ale większość i tak odpowie "Mówię jak chcę" bądź podobne pierdoły...

Taaaak... W normalnym kraju to uświadamianiem językowym zajęły by się medja. Tylko, że u nas medja działają na szkodę języka.

Była kiedyś w TVP taka inicjatywa "Pucuł i Grzechu", ale była ona chybiona w całej rozciągłości (i długo nie przetrwała przez to). W ogóle, zajmowali się tam wziętymi z kosmosu błędami typu żeby zamiast "osławiony" mówić "sławny", zamiast zajmować się prawdziwymi problemami. Miodek i Bralczyk też najczęściej pitolą od rzeczy, a program Miodka to przedewszystkiem znająca polski na tróję Polonja pytająca o rzeczy oczywiste dla każdego, kto mieszka w Polsce i mówi na co dzień czystym polskim. Nam nic to nie wnosi.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Rémo

To, że mówię "lubie", "mówie" zamiast "mówię", "lubię"... Wkurza mnie to, ale trudno mi to zmienić.
Pozdrawiam! :)
  •  

Todsmer

Po co chcesz to zmieniać. Mówisz prawidłowo.
  •  

Feles

CytatByła kiedyś w TVP taka inicjatywa "Pucuł i Grzechu", ale była ona chybiona w całej rozciągłości (i długo nie przetrwała przez to).
Ta animowanka w stylu "Mów jak Radzia nakazała, bo jak nie, to Mzimu będzie złe będziesz miał pecha"? Faktycznie bez sensu.

Cytat: Rémo w Lipiec 03, 2012, 15:37:12To, że mówię "lubie", "mówie" zamiast "mówię", "lubię"... Wkurza mnie to, ale trudno mi to zmienić.
No i taka jest norma.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Rémo

Serio?! xD Coś mnie dziwiło, że nie słyszę u innych tego "ę" i go nie mówię... Czyli po co jest tam to "ę", jeśli się go nie wymawia?
Pozdrawiam! :)
  •  

Todsmer

Z tego samego powodu jest "rz" w "przez", a się go nie wymawia.
  •  

Rémo

Polski coraz bardziej przypomina mi angielski i francuski...  :-P
Pozdrawiam! :)
  •  

Vilène

Cytat: Rémo w Lipiec 03, 2012, 15:58:16
Serio?! xD Coś mnie dziwiło, że nie słyszę u innych tego "ę" i go nie mówię... Czyli po co jest tam to "ę", jeśli się go nie wymawia?
Zaraz przyjdzie tu 10 chłopa, którzy zaczną twierdzić, że oni tu wymawiają.

* Ⓐ Vilén ucieka.

A na poważnie - z takiego powodu, że ortografia polska oddaje stan polskiej wymowy z... 19. wieku? A tak właściwie stan polskiej wymowy z 19. wieku z paroma Wziętymi z Dupy Zmianami.
  •